Prijatie eura v čase súčasných maastrichtských kritériínie je pre Slovensko nevýhodné . V čase plánovaného prijatia bude stále výmenný kurz v takom pomere , ktorý oproti okolitým krajinám,ktoré príjmu euro o pár rokov neskor a v podstatnejšie priaznivejších výmenných kurzoch, že postaví platy na Slovensku do znovu do pozície polovičných oproti našim susedom .
Maastrichtské kritériá neumožňujú riešiť situáciu v zdravotníctve a v soc.oblasti, nakolko likvidačné reformy predošlých dvoch vlád tieto oblasti dostali na kolená resp. do maximálne krízového stavu,čoho sme svedkami . Je potrebné sledovať národné špecifiká ekonomiky Slovenska a štatistické vyhodnotenie mzdových hladín v konkrétnych počtoch , nie iba výšku priemernej mzdy.
Vo Švédsku je 60 %občanov proti prijatiu eura , z obavy pred zdražovaním ,znížením hosp.rastu .
Vo Fínsku,kde prijali euro nedávno , silnejú teraz skor skeptické pocity občanov.
V Slovinsku kde prijali euro,situácia nie je až taká dramatická,pretože ich úroveň platov je blízka stredne rozv.západ.krajinám,preto pozdravujem slovinského pána premiéra a som rád, že so svojím platom mi radí, že sa nemám báť...
V Česku sú korektné diskusie na túto tému a páči sa mi minimálne zdržanlivý postoj ekonomických expertov.
Na Slovensku zatiaľ nie je žiadna diskusia o tomto probléme , a ak je , tak v typicky slovenskom štýle vulgárnej diskusie zúčastnených ,ktorí si nadávajú na ficovcov a dzurindovcov , ale ku žiadnej konštruktívnej debate nevedú .
|