17. septembra 2016
Ilustračná snímka Foto: TASR/APViedeň 17. septembra (TASR) - Paríž a niekoľko malo vlád členských krajín Európskej únie sa síce pohráva s myšlienkou potrestať Londýn za jeho osobitnú cestu, za jeho želanie o rozvod. Rady by pritom niektorí dostali na kontinent britskú ekonomiku v kúskoch filé. Európska únia však musí vo vlastnom záujme podať ruky odpadlíckej krajine. ... Ak by pokračovala nová euroskleróza ako vo finančnej a dlhovej kríze, ak by sa národný egoizmus rozšíril ešte viac ako v čase utečeneckej krízy, Európa a jej občania by prišli o za viac ako 60 rokov osvedčený rámec blahobytu a mieru.
Na margo ďalšieho smerovania Európskej únie, o ktorom sa hovorilo v piatok na neformálnom summite jej lídrov v Bratislave, to dnes napísal rakúsky mienkotvorný denník Die Presse.
Podľa rovnakého zdroja zostáva preto úlohou ostávajúcich 27 členských štátov únie prioritne definovať nanovo ich spoluprácu. V tejto veľkej rodine je potrebné opäť viac priestoru pre jednotlivé subjekty, súčasne však v podstatných otázkach konzekventnejšie a presaditeľnejšie postoje. Tak napríklad už nemožno viac akceptovať, že sa jednotlivé národné vlády ako napríklad maďarská prenesú ponad väčšinového rozhodnutia.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR