Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Diabetici vytvorili vlastnú ViaDIA ulicu



Pri príležitosti Svetového dňa diabetu sa najznámejšia košická ulica symbolicky premenila na ViaDIA - Hlavnú ulicu diabetikov a z Košíc sa stalo pomyselné hlavné mesto diabetikov Slovenska. ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 20. novembra (WBN/PR) - Pri príležitosti Svetového dňa diabetu sa najznámejšia košická ulica symbolicky premenila na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov a z Košíc sa stalo pomyselné hlavné mesto diabetikov Slovenska. Spomedzi slovenských krajov žije totiž najviac ľudí s diabetom práve v Košickom kraji. Košice sa zároveň stali prvým slovenským mestom, ktoré pozná svoju glykémiu.


Vrcholné podujatie tohtoročného Svetového dňa diabetu sa uskutočnilo v metropole východu. Na symbolickej premene najznámejšej košickej ulice na ViaDIA – Hlavnú ulicu diabetikov sa zišli všetci, ktorých sa diabetes týka. V centre mesta tak vznikla reálna diabetická ulička a z Košíc sa na jeden deň stalo pomyselné hlavné mesto diabetikov Slovenska. Záujemcovia si mohli zmerať glykémiu, krvný tlak, či dokonca otestovať aj predispozíciu k tzv. diabetickej nohe. Dozvedeli sa ako predísť cukrovke, resp. ako s ňou prežiť dlhý a plnohodnotný život vďaka spolupráci a najmodernejšej liečbe. "Symbolickou premenou najznámejšej košickej ulice a vytvorením reálnej diabetickej uličky sme chceli ukázať, ako blízko je diabetes každému z nás a aká nevyhnutná je zmysluplná osveta," vysvetlil predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. Košická ViaDIA - Hlavná ulica diabetikov tak nadväzuje na bratislavskú ViaDIA – Cestu diabetikov a ViaDIA – Námestie diabetikov v Liptovskom Mikuláši. Projekt má ambíciu vstúpiť aj do ďalších slovenských miest a bezprostredne tak šíriť potrebnú osvetu o diabete.

Košice si pritom nevybrali náhodne. V Košickom kraji žije najväčší počet ľudí s diabetom spomedzi slovenských krajov. Podľa aktuálnych štatistík je to viac ako 52 000 ľudí. "Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia. Ak sa nám tento trend nepodarí zvrátiť, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako 600 000 ľudí s diabetom," upozorňuje docent Martinka a dodáva: "Aby sme spomalili vzostup ochorenia, rozhodli sme sa spojiť sily všetkých zainteresovaných a realizovať rozsiahly informačno-edukačný projekt pod názvom ViaDIA. Cieľom je šíriť osvetu nielen medzi pacientmi s diabetom, ale aj medzi širokou verejnosťou".

Košice poznajú svoju glykémiu
Košice sa zároveň stali prvým slovenským mestom, ktoré spoznalo svoju glykémiu, teda hodnotu cukru v krvi. "Glykémia si zaslúži rovnakú pozornosť ako cholesterol, či krvný tlak. Svoju glykémiu by mal poznať každý človek, ktorý sa zaujíma o svoje zdravie," vysvetlil MUDr. Vladimír Uličiansky, vedecký sekretár Slovenskej diabetologickej spoločnosti. Jeho kolega doc. MUDr. Zbyněk Schroner doplnil: "Preto sme sa rozhodli zaznamenávať jednotlivé merania počas dňa a z nich spraviť symbolickú priemernú glykémiu Košíc". Tá nakoniec dosiahla hodnotu 6,25 mmol/l. O cukrovke sa pritom hovorí, ak je hodnota krvného cukru kedykoľvek v priebehu dňa vyššia ako 11,1 mmol/l alebo ak je hladina cukru v krvi nalačno vyššia ako 7 mmol/l. Celkovo si v Košiciach zmeralo glykémiu viac ako 1000 ľudí a takmer 5 000 návštevníkov bolo zvedavých ako vyzerá diabetická ulica.

Aj samotná liečba cukrovky sa zameriava na intenzívnu kontrolu hladiny cukru v krvi s cieľom udržať túto hladinu v normálnom rozmedzí. Základom je trvalá zmena životného štýlu, zdravá strava a liečba tabletami alebo inzulínom podľa inštrukcií diabetológa. Ak je totiž hladina cukru v krvi dlhodobo príliš nízka alebo príliš vysoká, môže to viesť k veľmi vážnym komplikáciám:

SLEPOTA: "Cukrovka je vôbec najčastejšou príčinou slepoty a zhoršenia videnia."
AMPUTÁCIA NÔH: "Viac ako 4 000 diabetikov príde ročne o nohu."
PROBLÉMOY SO SRDCOM: "Ľudia s diabetom majú dvoj- až štvornásobne vyšší počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia a na infarkt."
POŠKODENIE OBLIČIEK: "Diabetes je najčastejšou príčinou nezvratného zlyhania obličiek."

O projekte ViaDIA
Projekt ViaDIA ukazuje, že predpokladom pre plnohodnotný život s cukrovkou je zodpovedný prístup k ochoreniu a dodržiavanie všetkých pravidiel, ktoré si diabetes vyžaduje. "Aby ste mohli viesť plnohodnotný a kvalitný život, potrebujete dostatok informácií," zdôrazňuje spoluautor projektu MUDr. Vladimír Uličiansky, a dodáva: "Úspešná liečba cukrovky si vyžaduje, aby sa pacient stal aktívnym spolutvorcom svojej liečby." Ďalší autor projektu doc. MUDr. Zbyněk Schroner, PhD., dopĺňa: "Našou snahou je prekonať bariéry, ktoré cukrovka so sebou prináša. Chceme podať pomocnú ruku nielen chorým s cukrovkou, ale aj ich blízkym, aby mohli spolu prežiť zdravší, plnohodnotnejší a kvalitnejší život."

Generálnym partnerom projektu ViaDIA je spoločnosť Sanofi. "Usilujeme sa zvyšovať povedomie o výskyte diabetu a edukovať širokú verejnosť v snahe zlepšiť starostlivosť a manažment ochorenia na celom svete. Našou snahou je povzbudiť ľudí, aby pristupovali k diabetu aktívne. Chceme ich motivovať ku zdravšiemu životnému štýlu a prispieť tak k zníženiu negatívnych dopadov tohto ochorenia," hovorí Beáta Kujanová, komunikačná manažérka spoločností Sanofi a Zentiva.

Podujatie organizované Slovenskou diabetologickou spoločnosťou podporujú aj Zväz diabetikov Slovenska a organizácia DIADOR. Generálnym partnerom projektu je spoločnosť Sanofi.

Viac informácií o živote s cukrovkou a jej prevencii nájdete na www.viadia.sk.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na vesmírnej sonde Rosetta pracoval Slovák v rukavičkách
<< predchádzajúci článok
Na floridskej univerzite sa strieľa, zatiaľ dve obete