Devín nechce v lokalite Záhradky rozsiahlu výstavbu
Bratislavská mestská časť Devín nechce takú rozsiahlu výstavbu v lokalite Záhradky, akú schválilo ešte bývalé vedenie. Projekt počíta s funkciami pre bývanie a parkovanie pre približne 1 047 ...
BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) - Bratislavská mestská časť Devín nechce takú rozsiahlu výstavbu v lokalite Záhradky, akú schválilo ešte bývalé vedenie. Projekt počíta s funkciami pre bývanie a parkovanie pre približne 1 047 obyvateľov, čím by sa počet Devínčanov zdvojnásobil. Aj to bol dôvod, prečo dnes starostka Devína Ľubica Kolková zvolala mimoriadnu tlačovú besedu. "Devín je symbolom Slovákov a Slovanov, ktorý sa nám podarilo uchovať a ktorému hrozí v jeho terajšej podobe zánik pre to, že developer postupuje pri realizácii zámeru bezcitne a nie je ochotný komunikovať, keď sa snažíme zmierniť rozsah výstavby," povedala. Zároveň uviedla, že Devínčania sa výstavbe nebránia, je im jasné, že sa mestská časť rozvíjať musí, ale mali by sa dodržiavať naplánované rozvojové kapacity. Už v súčasnosti majú podľa starostky problémy s dopravou, autá sa tlačia v zápchach pod Riviérou, je tu jeden malý obchod, škôlka, ktorá kapacitne nestačí, a nemajú ani základnú školu. "Hoci investor tvrdí, že sa chce správať ekologicky, v projekte s 23 štvorposchodovými viladomami absolútne nepočíta s vybavením pre občanov, chýba obchod, škôlka i ihrisko. Parkovacích miest je naprojektovaných 600, čo by spôsobilo dopravný kolaps. Pre Devín by to znamenalo likvidáciu," myslí si Kolková. Mestská časť sa podľa nej snažila rokovať s investorom - švédskou spoločnosťou Skanska - o zmiernení rozsahu výstavby, umiestniť sem chceli aj služby pre obyvateľov, Skanska to však podľa nej odmietla. Podľa Kolkovej investora zaujíma iba vlastný zisk.
Starostka tiež upozornila na proces schvaľovania a vydania územného rozhodnutia k projektu, v ktorom sú podľa nej nezrovnalosti a prebehli v neprimerane krátkom čase. "Termíny boli veľmi ústretové voči investorovi. Odsuhlasovanie vplyvov na životné prostredie trvá bežne pol roka. V tomto vzácnom chránenom území bol tento proces začatý 20. januára a právoplatné stanovisko EIA bolo 31. marca 2005. Stavebný úrad mal potom tieto dokumenty zvážiť, či sú v súlade s územnoplánovacími materiálmi hlavného mesta a s ochranou prírody. Pre vydanie stanovísk potrebných na vystavenie územného rozhodnutia to úrad dostatočne zvážil za päť dní," spresnila. Miestny poslanec a predseda stavebnej komisie za predošlého vedenia Vojtech Baculák uviedol, že tento obrovský projekt nebol prezentovaný ani na zastupiteľstve, ani komisii či ľuďom, ktorí by k nemu mali čo povedať. Tiež povedal, že podklady k projektu musel od starostu Jozefa Paczelta zúfalo žiadať. "Na sedení komisie sme tento projekt jednohlasne odsúdili a na zasadaní zastupiteľstva sme prijali uznesenie, že nesúhlasíme s výstavbou v lokalite Záhradky podľa predloženého materiálu. Zároveň sme zaviazali starostu nevydať územné rozhodnutie pre uvedený investičný zámer. Tiež sme žiadali, aby podlažnosť nepresiahla dve podlažia, aby sa riešil sídliskový charakter a znížila hustota zastavanosti," spresnil. Kolková doplnila, že investor mal predložiť aj riešenie dopravnej situácie v dotknutej lokalite schválené políciou, ktoré však dodnes nedodal a i napriek tomu má rozhodnutia.
Spoločnosť Skanska prisľúbila poskytnúť svoje stanovisko ešte dnes.
SITA