Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. marca 2016

Detským onkopacientom možno pomôcť dvoma percentami z daní



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 10. marca (TASR) - Rakovina sa nevyhýba ani najmladším ročníkom, ročne si takúto diagnózu vypočujú na Slovensku rodičia desiatok detí. Každý rok u nás vzniká 150 až 170 nových nádorových ochorení u detí a mladých dospelých do 19 rokov. V snahe zlepšiť starostlivosť o malých pacientov pomáha Klinike detskej hematológie a onkológie v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou viac ako 25 rokov Združenie na pomoc detskej onkológii, pôvodne založené ako Fond detskej onkológie. Pomôcť teraz môžu aj jednotlivci, a to venovaním dvoch percent z daní. Vlani takto združenie získalo vyše 182.000 eur.


"V systéme sa nenachádza dostatočné množstvo finančných prostriedkov, aby sa mohli pokryť potreby všetkých oddelení a kliník," približuje dôvod existencie združenia jeho predsedníčka MUDr. Daniela Sejnová, PhD. Poukázala, že vďaka podpore a pomoci sponzorov sa významnou mierou podieľalo a podieľa na zlepšení podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti na detskej onkológii. Stále sú však podľa jej slov potrebné peniaze na ďalšiu rekonštrukciu oddelenia malých detí či zakúpenie drahého prístrojového vybavenia.

V posledných rokoch sa v súvislosti s novými trendmi v liečbe onkologických ochorení u detí ukazuje ako nevyhnutné zriadenie izieb intermediárnej a intenzívnej starostlivosti. To si vyžaduje stavebné úpravy a náročné prístrojové vybavenie. V terajšej finančnej situácii v zdravotníctve nie je dosť prostriedkov na zabezpečenie všetkých potrieb zdravotníckych zariadení ako lieky, prístroje a pod., a teda jediná šanca ako výrazne zlepšiť intenzívnu starostlivosť o rizikových pacientov sú príspevky od dobrovoľných darcov, poukazuje združenie.

Na Kliniku detskej hematológie a onkológie v Bratislave prichádza ročne približne 200 pacientov, z toho 80 až 90 nových so zhubnými nádormi či leukémiami. U detí, počas intenzívnej onkologickej liečby, ktorá trvá niekoľko mesiacov, sa striedajú pobyty v nemocnici s krátkymi pobytmi doma. Následne sú sledované alebo liečené v ambulanciách kliniky, kde je v súčasnosti evidovaných okolo 800 detí. V ostatných rokoch sa výsledky liečby významne zlepšili. V detských onkologických centrách sa v súčasnosti vylieči viac ako 75 percent detí, u ostatných sa významne predĺži a uľahčí život.

Vyšetrenia a liečba sú finančne náročné. Nedajú sa odložiť, pretože by to znamenalo zmarenie snáh o vyliečenie ťažko chorých detí. Trvalou úlohou združenia preto ostáva mať vždy dostatočnú a stálu finančnú hotovosť na jej zabezpečenie v určených termínoch.

Združenie na pomoc detskej onkológii je humanitárnou, nezárobkovou a neziskovou organizáciou. Jeho činnosť riadi výbor zložený zo zamestnancov kliniky a z rodičov detí, ktorý aj rozhoduje o využití finančných prostriedkov. Ich prerozdelenie kontroluje revízna komisia. Okrem spomínaných dvoch percent ho možno podporiť aj priamo na účet (IBAN: SK 91 0900 0000 0000 1148 1225).

V minulosti sa peniaze využili napríklad na nákup finančne nákladných zdravotníckych prístrojov ako sonografu, inkubátora, prístroja na diagnostiku leukémií či biochemického analyzátora, rovnako drahých liekov, potrebného špeciálneho zdravotníckeho materiálu alebo nákup sanitárneho vybavenia. Združenie sa tiež podieľalo významnou mierou na zariaďovaní kliniky či rôznych vzdelávacích akciách pre zdravotníkov. V súčasnosti sú hradené z prostriedkov združenia aj finančne náročné diagnostické vyšetrenia v zahraničí a prispieva každému onkologickému pacientovi na parkovné na platenom parkovisku pred detskou nemocnicu počas doby ambulantného vyšetrenia sumou štyri eurá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Párty v Pensylvánii sa skončila streľbou, zomreli piati ľudia
<< predchádzajúci článok
Ceny ropy mierne klesli, Brent sa však stále udržuje nad 40 USD/barel