Detský fond Slovenskej republiky pokračuje v kampani Aby deti nezomierali na ceste do školy
Detský fond Slovenskej republiky pokračuje v kampani Aby deti nezomierali, zameranej na zníženie úrazov detí.
Dôležitým momentom, ktorý môže rozhodnúť o bezpečnosti dieťaťa na ceste, je jeho ...
BRATISLAVA 10. novembra (WN/PR) - Detský fond Slovenskej republiky pokračuje v kampani Aby deti nezomierali, zameranej na zníženie úrazov detí.
Dôležitým momentom, ktorý môže rozhodnúť o bezpečnosti dieťaťa na ceste, je jeho viditeľnosť. Každá sekunda medzi zaregistrovaním dieťaťa na ceste a zareagovaním vodiča môže byť tou rozhodujúcou. Napríklad chodca v tme šofér zbadá, ak je oblečený v tmavom na vzdialenosť 25m, v svetlom oblečení na vzdialenosť 40m, a ak má na sebe niečo reflexné tak je to na vzdialenosť 140m. Aj preto sa Detský fond rozhodol poukázať na to, že pestrým oblečením a používaním reflexných predmetov je možné zvýšiť bezpečnosť dieťaťa na ceste.
Detský fond Slovenskej republiky 3. novembra rozdal celkovo 90.000 deťom na celom Slovensku reflexného smajlíka resp. reflexný pásik. Pripnutím smajlíka pomocou skoby na školskú tašku, na ruksak, na šaty, prípadne na bicykel sa môže zvýšiť viditeľnosť a tým aj bezpečnosť dieťaťa na ceste. Spolu s reflexnými smajlíkmi sa rozdávali aj informačné materiály s radami pre lepšie zvládanie rizík na ceste. Informačný materiál zahŕňa viaceré situácie, s ktorými sa dieťa stretáva na ceste, a pri ktorých dochádza najčastejšie k úrazom.
Považujeme za potrebné upozorňovať vodičov, že deti sa správajú ináč ako dospelí, a pre svoj psychický a fyzický vývoj, nie sú schopné správne reagovať na riziká, ktoré sa v doprave vyskytujú. Na Slovensku každý deň zaviní dopravnú nehodu dieťa. A každý týždeň pri dopravných nehodách zahynie minimálne jedno dieťa alebo mladý človek do 19 rokov. V r. 2006 zahynulo na slovenských cestách 63 detí a mladých ľudí do 19 rokov (ŠÚ SR).
Chyby robia aj vodiči a chyby robia aj deti. Zodpovední sme ale my dospelí. Jazdime tak, aby aj v prípade, že sa stane chyba, mal chodec šancu na prežitie. Keď auto zrazí chodca v rýchlosti 30 až 40km za hodinu, má chodec až 87 percentnú šancu na prežitie. Pri rýchlosti 45 až 50km, je to už len 37 percent a pri rýchlosti, ktorá platí v obciach teraz – teda 60km za hodinu, má chodec šancu na prežitie menšiu ako jedno percento!
Väčšine úrazov je možné predchádzať - nie sú spôsobené ani nešťastnou náhodou, ani niečím čo nemôžeme ovplyvniť. Najmä v okolí škôl jazdime tak, ako keby nám malo vbehnúť do cesty dieťa.
Alena Synková, Detský fond Slovenskej republiky
Aby deti nezomierali na ceste do školy