Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. augusta 2017

Detskí vojaci v Kongu pili krv svojich obetí



Detskí vojaci, ktorých využívajú milície v strednej časti Konžskej demokratickej republiky (KDR), pili krv zabitých protivníkov v predstave, že sa tak stanú ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Kapské mesto 4. augusta (TASR) - Detskí vojaci, ktorých využívajú milície v strednej časti Konžskej demokratickej republiky (KDR), pili krv zabitých protivníkov v predstave, že sa tak stanú neporaziteľnými. Uvádza sa to v správe, ktorú zverejnil dnes Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).


Milície Kamwina Nsapu, ktoré pravidelne podnikajú útoky v konžskom regióne Kasai, podľa tohto dokumentu vo veľkej miere využívali ako bojovníkov chlapcov a dievčatá vo veku 7-13 rokov. Dievčatá zasväcovali do magických rituálov, pri ktorých natriasali slamenými sukňami a popíjali ľudskú krv.

Väčšina miestnych obyvateľov bola presvedčená o magických schopnostiach týchto detí, čo medzi nimi vyvolávalo strach. "Táto zovšeobecnená viera... môže čiastočne vysvetľovať, prečo zle vyzbrojené milície, zložené vo veľkej miere z detí, boli schopné viac ako rok vzdorovať ofenzívam národnej armády," píše sa v správe OHCHR, vychádzajúcej z výpovedí 96 osôb, ktoré pred násilím ušli do Angoly.

Krízu v regióne Kasai vyvolalo odmietnutie konžskej vlády priznať Jeanovi-Pierrovi Mpandimu, známemu ako Kamwina Nsapu, štatút oblastného náčelníka. Mpandi zmobilizoval svoje milície, na čo bol vlani auguste zabitý pri vojenskej operácii. To viedlo k vystupňovaniu násilia, ktoré si podľa údajov katolíckej cirkvi a OSN vyžiadalo už 3000 mŕtvych a približne 1,3 milióna obyvateľov donútilo opustiť svoje domovy.

V oblasti zmietanej násilím OSN lokalizovala najmenej 80 masových hrobov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pozrite sa, ako to vyzerá s hygienou na kúpaliskách v okolí Nitry
<< predchádzajúci článok
V Rusku začali budovať gigantický závod na spracovanie zemného plynu