12. januára 2016
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Foto: TASR/APBerlín 12. januára (TASR) - Mnohí východoeurópski politici, vrátane slovenského premiéra Roberta Fica, považujú prípady hromadného prepadávania žien počas osláv príchodu nového roka v Nemecku za dôsledok nevypočutia ich varovaní v súvislosti s prijímaním utečencov. Od Nemcov pritom požadujú skoncovanie s
"liberálnym názorovým terorom" a politickou korektnosťou, píše dnes vo svojom článku internetové vydanie týždenníka Der Spiegel.
K vyčíňaniu mužov cudzokrajného výzoru v Kolíne nad Rýnom a iných nemeckých mestách došlo podľa niektorých politikov a médií práve preto, že Berlín odmietal
"počúvať" varovné hlasy z východnej Európy. Nemecko
"je teraz konfrontované z dôsledkami svojej kultúry vítania (imigrantov) a ženie celú Európu do záhuby neduhom politickej korektnosti a názorového teroru vo väčšinových médiách", opisuje Der Spiegel reakcie na udalosti spred necelých dvoch týždňov.
Podľa zverejneného článku označujú komentátori nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za
"ničiteľku" a
"hrobárku" Európy, zatiaľ čo predstavitelia vlád a iní vplyvní politici požadujú od Nemecka, ako aj zvyšku západnej Európy
"radikálny obrat v utečeneckej politike".
Ako najostrejšie v tejto súvislosti hodnotí vyjadrenie Fica, podľa ktorého médiá zľahčujú utečenecký problém a k samotným migrantom sa pristupuje ako ku
"chránenému druhu". Dopisovateľ Keno Verseck vo svojom článku spomína taktiež požiadavku slovenského premiéra, aby bol po udalostiach v Kolíne nad Rýnom zvolaný mimoriadny summit EÚ so zameraním na tzv. paralelné spoločnosti, ochranu hraníc a zastavenie migrácie.
Der Spiegel ďalej poukazuje na Ficove výroky, podľa ktorých Slovensko nebude tolerovať obťažovanie žien na verejnosti ani vytváranie ucelených moslimských spoločenstiev.
"Komentátori niektorých liberálnych a skôr opozične naladených slovenských novín, ako je Sme alebo Denník N, dávajú Ficovi medzitým tendenčne za pravdu - kritizujú politicky údajne príliš korektné médiá v Nemecku a naivnú 'subkultúru dobroľudí'," dodáva nemecký magazín.
Rovnaký článok poukazuje taktiež na vyjadrenia, ktorými prepadávanie v Kolíne nad Rýnom komentovali maďarský premiér Viktor Orbán, šéfka poľskej vlády Beata Szydlová či bývalý rumunský prezident Traian Basescu.
Orbán v piatkovom rozhovore pre verejnoprávnu stanicu Kossuth-Rádió povedal, že informácie o týchto udalostiach boli v Nemecku zatajované, čo je dôkazom toho, že maďarská tlač je navzdory kritike oveľa slobodnejšia ako tá západná. Ukázalo sa podľa neho tiež, že Maďarsko má v otázke migrácie pravdu a prisťahovalectvo je potrebné úplne zastaviť, uviedol portál týždenníka Der Spiegel.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR