Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. júla 2010

Denník informoval objektívne, žaloby sa neobáva



Denník Sme objektívne informoval o dianí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, pričom neporušil žiadne predpisy ani ...



Zdieľať
bez nazvu Rektor UK v Bratislave František Gahér

Foto: SITA/Nina Bednáriková
BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) - Denník Sme objektívne informoval o dianí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, pričom neporušil žiadne predpisy ani zásady novinárskej etiky. Zástupca šéfredaktora denníka Lukáš Fila tak reaguje na obvinenia rektora univerzity Františka Gahéra v súvislosti s kauzou Kaskády. "To, čo bolo prezentované v novinách, je príkladom neprofesionality daných redaktorov a žiaľ, vyzerá to tak, že i neprofesionality pána predsedu Akreditačnej komisie (Ľubora Fišeru, pozn. redakcie)," povedal dnes na tlačovej besede Gahér. "Naopak, (denník Sme, pozn. redakcie) si splnil povinnosť kontrolovať verejné inštitúcie. Rovnako bude postupovať aj v prípade podozrení, ktoré sa budú týkať iných vysokých škôl," píše ďalej v stanovisku

Gahér odmietol, že by univerzita externé štúdium práva v Stredisku vzdelávania a oddychu Kaskády pri Galantne poskytovala nezákonne. Takéto vyjadrenia podľa rektora naberajú charakter účelovej a štvavej kampane. Univerzita sa preto rozhodla brániť si dobré meno. Od denníka Sme bude žiadať opravu, na predsedu Akreditačnej komisie zrejme podá žalobu. "Ak sa dokáže, že tie vyjadrenia, ktoré v médiách prezentoval, sú jeho stanovisko, dáme na neho žalobu. Pretože potom hovoril, že sme neoprávnene a nezákonne vyučovali v Kaskádach, čo považujeme za poškodenie dobrého mena univerzity a musíme sa brániť," uviedol Gahér. Šéf Akreditačnej komisie Ľubor Fišera je momentálne na dovolenke, preto sa SITA nepodarilo získať jeho reakciu na obvinenia rektora.

"Pokiaľ ide o spor univerzity s Akreditačnou komisiou, denník Sme ho nemôže rozsúdiť. My sme spravili, čo bolo našou úlohou - informovali sme o stanoviskách oboch strán," tvrdí Fila. "Keďže pán Gahér neuviedol žiaden relevantný argument, ktorý by naznačoval, že Sme porušilo zákon, žaloby zo strany univerzity sa neobávame. Prípadnú žiadosť o opravu alebo odpoveď posúdime, keď nám bude doručená," dodal Fila.

Denník Sme napísal, že stredisko Kaskády nemá samostatnú akreditáciu, čo by mohlo znamenať, že táto časť externého štúdia je nezákonná. Redaktori Sme v článku priniesli i vyjadrenia predsedu Akreditačnej komisie Ľubora Fišeru. Podľa neho univerzita nemá na výučbu oprávnenie a v krajnom prípade dokonca hrozí odobratie akreditácie celej právnickej fakulte. Fišera pre Sme povedal, že všetky pracoviská školy mimo jej sídla musia mať osobitnú akreditáciu.

"Trápi ma, že dokonca štátny predstaviteľ takej inštitúcie ako je Akreditačná komisia, si pletie pojmy," povedal Gahér. Akreditácia sa podľa jeho slov nedáva na budovu či zariadenie, dáva sa pre fakultu na študijný program. Okrem iného to so sebou prináša aj preverenie personálneho zabezpečenia, informačných či materiálnych možností. Gahér ďalej uviedol, že zákon nepozná osobitnú akreditáciu, špeciálnu akreditáciu ani detašované pracovisko či pôsobisko. A práve o tieto pojmy sa podľa neho údajne opierali články denníka Sme i vyjadrenia Ľubora Fišeru.

To, koľko UK platí stredisku Kaskády za to, že tam prebieha výučba, Gahér povedať presne nevedel. Na požiadanie však informácie o sume za prenájom univerzita poskytne.

Denník Sme začal o podozreniach pri externom štúdiu na Kaskádach informovať po tom, čo zverejnil prípad asi dvadsiatky vyštudovaných daňových poradcov, ktorí sa dostali na externé štúdium práva napriek tomu, že v prijímacom konaní skončili pod čiarou. Pomohlo im odvolanie s rovnakým textom i rovnakou chybou v dátume. Napokon predbehli i uchádzačov s lepším priemerom.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruská ekonomika posilnila v prvom polroku o 4,2 %
<< predchádzajúci článok
Šebej a Dostál sa stretli s čínskym disidentom