Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. marca 2016

Deň výskumu rakoviny opäť pripomenie dôležitosť onkologického výskumu



Upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu, informovať verejnosť, vedcov, lekárov, pacientov i politikov, ako výskum nádorových ochorení ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský
Bratislava 1. marca (TASR) - Upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu, informovať verejnosť, vedcov, lekárov, pacientov i politikov, ako výskum nádorových ochorení pomáha pacientom - to sú hlavné ciele Dňa výskumu rakoviny, ktorý vyhlásila Nadácia Výskum rakoviny na 7. marec. Koná sa každoročne pod mottom "Dnešný výskum pre zajtrajšiu liečbu" a má takisto pripomenúť vláde SR nutnosť zahrnúť špeciálny program aplikovaného výskumu do Národného onkologického programu a súčasne aj medzi priority znalostnej ekonomiky na Slovensku.


Nadácia Výskum rakoviny už 10 rokov pripravuje pri príležitosti 7. marca rôzne vzdelávacie a popularizačné podujatia, najmä pre mládež, ako aj koncerty, väčšinou v Bratislave. Tentoraz sa tieto aktivity po druhý raz uskutočnia v Košiciach (8. a 9. marca) pod záštitou rektora Univerzity P.J. Šafárika Pavla Sováka a v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice.

"Veľmi dobrý ohlas a záujem medzi študentmi i pedagógmi majú na celom Slovensku Vedecké dielne onkológia na stredných školách, hlavne na gymnáziách, ktoré nadácia organizuje v spolupráci s Ústavom experimentálnej onkológie biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV)," konštatovala v rozhovore pre TASR prezidentka Nadácie Výskum rakoviny Margita Klobušická. Vyzdvihla, že študenti sledujú prednášky mladých vedeckých pracovníkov i starších vedcov s veľkým záujmom a kladú im fundované otázky.

Za veľmi významnú aktivitu označila Klobušická aj Súťaž mladých onkológov, ktorá sa koná každý druhý rok v troch kategóriách - študent strednej školy, študent vysokej školy, mladý výskumník do 35 rokov. Tento rok sa uskutoční 5. ročník súťaže.

"Dôležitosť onkologického výskumu potvrdzuje aj skutočnosť, že výskyt nádorových ochorení nielen na Slovensku, ale i v celosvetovom meradle, sa zvyšuje. Napríklad, v roku 2012 bolo v SR novodiagnostikovaných okolo 28.000 prípadov rôznych typov rakoviny, v tomto roku ich počet dosiahne asi 30.000 a do roku 2020 sa predpokladá ďalší nárast. Na druhej strane pozitívom je, že spôsoby liečby onkologických ochorení sa neustále zdokonaľujú a viaceré nádorové ochorenia sú už dnes liečiteľné a vyliečiteľné. Veľmi dobre sa darí liečiť napríklad detské leukémie," konštatovala Klobušická.

Medzi najčastejšie druhy rakoviny na Slovensku patrí u mužov kolorektálny karcinóm (karcinóm hrubého čreva a konečníka), stúpa výskyt karcinómu prostaty a pľúcne karcinómy. U žien je na prvom mieste výskyt karcinómu prsníka, ďalej sú to najmä karcinómy čriev a vaječníkov, uviedla prezidentka Nadácie Výskum rakoviny, pričom zdôraznila dôležitosť prevencie. Ak sa nádor zistí vo včasnom štádiu, úspech liečby je zaručený.

Medzi príčiny vzniku rakoviny podľa M. Klobušickej patrí nezdravý životný štýl, najmä nevhodná strava či fajčenie, stresové situácie, znečistené životné prostredie. Mnohé nádorové ochorenia majú genetický pôvod. Úspechom je, že sa darí mnohým pacientom predĺžiť život a ak dôjde k recidíve, môžu sa opakovane liečiť.

Margita Klobušická poukázala na chýbajúci národný onkologický register na Slovensku a na nevyhnutnosť obnoviť Národný onkologický program.

Nadácia výskum rakoviny, ktorá vznikla v roku 1993, už dlhodobo venuje pozornosť organizovaniu rôznych benefičných podujatí a zbierok. Podarilo sa jej doteraz získať finančné prostriedky na zakúpenie rôznych laboratórnych a diagnostických prístrojov v hodnote vyše dvoch miliónov eur. Používajú ich pracovníci viacerých oddelení Ústavu experimentálnej onkológie biomedicínskeho centra SAV aj na iných pracoviskách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Voľba nového mjanmarského prezidenta sa bude konať o týždeň skôr
<< predchádzajúci článok
Do hradnej katedrály sa na Vianoce vráti barokový zvuk organu