28. marca 2018
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman HancBratislava/Praha 28. marca (TASR) - Deň narodenia pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského - 28. marec - sa stal pre vyučujúcich v bývalom Československu aj v súčasnej Českej republike (ČR) a Slovenskej republike (SR) sviatkom: Dňom učiteľov.
Národné pedagogické múzeum J. A. Komenského v Prahe pripravilo na 28. marca na výročie narodenia J. A. Komenského deň otvorených dverí.
J. A. Komenský (28.3.1592 - 15.11.1670) sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Vypracoval systém pedagogiky ako vedy a natoľko predstihol dobu, v ktorej žil, že škola podľa jeho predstáv zostáva naďalej ideálom.
Pre pedagógov sa Deň učiteľov stal chvíľou počas roka, keď žiaci i spoločnosť oceňujú ich prácu. Prezident republiky, minister školstva, predstavitelia samosprávnych krajov pri príležitosti tohto dňa slávnostne oceňujú pedagógov. Uznávajú, že učiteľské povolanie je náročné i príťažlivé. Pripúšťajú, že práca učiteľov nie je docenená - to sa týka statusu učiteľa i jeho finančného ohodnotenia.
Tradíciu každoročného oceňovania pedagógov pri príležitosti Dňa učiteľov na Slovensku obnovil v roku 1999 vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik.
Podobne ako v ČR aj na Slovensku sa Deň učiteľov slávi ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského. V iných krajinách si pedagogickí pracovníci svoj deň pripomínajú 5. októbra - OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) ho v roku 1993 vyhlásila za Medzinárodný deň učiteľov. Je pripomienkou spoločného podpísania Odporúčania UNESCO a Svetovej organizácie práce o pracovných podmienkach vyučujúcich z 5. októbra 1966.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR