Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. mája 2014

Deň nádeje má informovať a upozorniť na sklerózu multiplex



Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa v sobotu 24. mája od 14:00 do 18:00 uskutoční Deň nádeje, ktorý organizuje pacientska organizácia Združenie sclerosis multiplex Nádej. Ide o ...



Zdieľať
lekar BRATISLAVA 24. mája (WEBNOVINY) - Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa v sobotu 24. mája od 14:00 do 18:00 uskutoční Deň nádeje, ktorý organizuje pacientska organizácia Združenie sclerosis multiplex Nádej.


Ide o podujatie, ktoré sa pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex (28. mája) zameriava predovšetkým na informovanie verejnosti o problémoch pacientov s týmto chronickým a nevyliečiteľným ochorením. Deň nádeje chce upozorniť na fakt, že takmer dve tretiny diagnostikovaných pacientov na Slovensku sa neliečia dostatočne alebo sa neliečia vôbec.

V rámci podujatia sa uskutoční aj nakrúcanie covervidea k piesni Happy od Pharrella Williamsa, na ktorom sa môžu zúčastniť návštevníci akcie aj náhodní okoloidúci, pričom koordinovať ho bude moderátorka Patrícia Jarjabková.

Návštevníci Dňa nádeje si budú tiež môcť pozrieť vystúpenie vokálnej skupiny Close Harmony Friends alebo podporiť chránenú dielňu Scarabeus, ktorá bude ponúkať výrobky pacientov so sklerózou multiplex. Deň nádeje sa bude konať pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika a starostky Starého mesta Tatiany Rosovej.

Podľa dostupných údajov zo zdravotných poisťovní bolo vlani na Slovensku 7221 pacientov so sklerózou multiplex. Keďže diagnostika je často zdĺhavá a pacient môže s ochorením bez jeho odhalenia žiť aj niekoľko rokov, odborníci predpokladajú, že reálne chorých je na Slovensku až do 10-tisíc ľudí.

Skleróza multiplex, známa tiež ako roztrúsená mozgovomiechová skleróza, patrí medzi najčastejšie chronické neurodegeneratívne ochorenia. Prvé príznaky sa objavujú už medzi 20. až 40. rokom života. U pacienta na viacerých miestach postupne vznikajú ložiská, v ktorých dochádza k zničeniu myelínu, teda bielej hmoty v mozgu a mieche. Poškodenie myelínu spôsobuje poruchy prenosu signálov. Následkom sú poruchy telesných pohybu a zmyslového vnímania.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ženy na Slovensku sú na tom so vzdelaním lepšie ako muži
<< predchádzajúci článok
Slováci si častejšie siahajú na životy, obete sú najmä muži