Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. septembra 2010

Ďen hrania



V sobotu 25. septembra 2010 sa na Slovensku po prvýkrát spoločne zahráme v rámci Svetového dňa hrania – Worldwide Day of Play, ktorý bol prvýkrát v 2004.



Zdieľať
Cieľom je zdôrazniť a propagovať poslanie a dôležitosť hrania v živote detí i dospelých
Iniciátor a ústredný organizátor Dňa hrania v SR je občianske združenie Vedecká hračka, pričom ústredný štáb bude na rozšírenej interaktívnej výstave VEDHRAČKA v Dome techniky ZSVTS v Banskej Bystrici. Akcie sa zúčastnia školské, voľnočasové, vzdelávacie a kultúrno-osvetové inštitúcie, dobrovoľnícke občianske združenia, najmä však spontánne vytvorené kolektívy a jednotlivci v min. 50 obciach SR.
Na záver Dňa hrania bude vyhodnotená súťaž o pôvodnú literárnu prácu akéhokoľvek druhu a žánru v slovenskom jazyku so zmysluplným obsahom s rozsahom max. 400 slov a s čo najväčším výskytom troch písmen „H R A“ za sebou, ktorú vyhlásili účastníci detského tábora tvorivosti VEDHRAČKA BB.
Záštitu nad dňom hrania prevzal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja.


Registrácia a viac informácií na www.denhrania.ic.cz.

Z histórie:
Worldwide Day of Play sa koná každoročne od roku 2004, keď podnikaví Američania chceli vytiahnuť deti od obrazoviek a preto usporiadali na rôznych miestach detské súťaže.
V USA je súčasne v tento deň aj Play Day, ktorý s cieľom využiť, oživiť, doplniť a kreovať nové detské ihriská usporadúva spoločnosť KABOOM.
Svetový hrací deň (World Play Day), ktorý bol 28. mája 2010 už trinásty raz má cieľ propagovať najmä stolové a spoločenské hry detí. Jeho usporiadateľom je ITLA (International Toy Library Association, založená 28. 5. 1998), ktorá združuje ludotéky (tiež lékotéky, spieloteky, toy-libreries atď.). Ludotéky sú stále alebo mobilné profesionálne kultúrne voľnočasové inštitúcie pre deti, mládež a dospelých, v ktorých sú hlavnými prostriedkami edukácie hry a hračky, pretože tie sú najprirodzenejšie, najpríťažlivejšie, najúčinnejšie, a tým i najdôležitejšie médiá učenia sa a učenia najmä (ale nielen) detí. 
 
Cieľ:
Zdôrazniť a propagovať poslanie a dôležitosť hrania v živote detí i dospelých
 
Výzva dospelákom:
Nezabúdajte sa hrať!
Nájdite si čas na hranie!
Hrajte sa s chuťou!
Spomeňte si na hry svojho detstva a zahrajte sa ich s deťmi!
Naučte svoje (alebo blízke) dieťa či deti aspoň jednu obľúbenú hru Vášho detstva či mladosti!
Opäť prežite obohacujúci relax!
Zapojte sa do akcií prvého Svetového dňa hrania v Slovenskej republike!
 
Úvaha na úvod:
V súčasnom svete, keď sa zo života pomaly vytráca radosť a nenápadne sa vtiera podvedomá nespokojnosť, vyplývajúca zo zotročenia materiálnou stránkou života a permanentnom strese dospelých ale i detí, ktorý negatívne ovplyvňuje ľudskú tvorivosť je hranie veľmi dôležitý a pritom podceňovaný faktor.
Hranie je jednou zo základných foriem ľudskej činnosti, ktorá sa svojou podstatou líši od učenia aj od práce. Je prostriedkom uvoľnenia životnej energie a obnovy duševných síl a preto má v živote človeka veľký význam v procese relaxácie a zachovania psychického zdravia. Hra je fyzická alebo psychická aktivita, ktorá sa subjektívne vyznačuje kladnými emóciami, objektívne prispieva k rozvoju poznatkov a zručností a nemá charakter výsledného konania. Hra je výrazne spoločenským fenoménom (a to aj v prípade individuálnej hry) a je aj významný socializačný činiteľ.

Námety:
Vonku:
Lúčne hry, hry so spevmi a riekankami, pohybovo-tanečné hry (napr.: súboj kohútov; váľanie sudov; Na jastraba; Húsky, húsky, poďte domov; Kráľu-kráľu, daj vojačka; Oli-Oli Janko; Eliška; Ide Pešek okolo).
Naháňačky – bežná, pyramídová; s krížiacim hráčom, v dvojiciach, japonská (drž si dotknutú časť tela), švédska (veľa hráčov vo štvorci sa drží za ramená), s loptou, so zaviazanými očami, All change race (každý sa obráti na zapísknutie), so šatkami alebo číslami.
Skrývačky/žmúračky.
Loptové hry (napr.: vybíjaná, volejbal, futbal, tenis, ...).
Športové súťaže (napr. preteky chodecké, bežecké, plavecké, na bicykloch, kolobežkách, trojkolkách, invalidných vozíkoch, in-line korčuliach, skate-boardoch; rôzne štafetové hry preťahovanie lanom; pretláčanie; kolky; šípky).
Guľôčky – marmany; petang; gorodky; kolky; ľudské človeče/šach; Twister; lietajúce taniere.
Púšťanie šarkanov.
Detské súťaže (napr. prenášanie vajíčka či pingpongovej loptičky; beh vo vreciach; beh dvojíc so spojenými nohami; dvojice na letných lyžiach; rôzne podliezanie a preliezanie; hody na cieľ alebo do cieľa/terča).
Vnútri:
Spoločenské hry kolektívne (napr. presadaná; fľaša; mestečko Palermo; na myš; na remeslá)  
Stolové spoločenské hry (napr. Človeče, Dostihy, Monopoly, karty, šachy, dáma, mlyn, domino, scrabble, puzzle, tantrix, kocky).
Spevácke, tanečné, slovné, vedomostné, logické, výtvarné a iné hry, kvízy, súťaže.
Skladanie origami.
Riešenie krížoviek, hádaniek a hlavolamov.

Súťaž
HRA v literárnej práci
KU DŇU HRANIA V SLOVENSKEJ REPUBLIKE
 
Občianske združenie Vedecká hračka vyhlasuje v rámci Svetového dňa hrania,
ktorý bude po prvýkrát v Slovenskej republike 25. septembra 2010,
súťaž
o pôvodnú literárnu prácu akéhokoľvek druhu a žánru v slovenskom jazyku so zmysluplným obsahom s rozsahom max. 400 slov a s čo najväčším výskytom troch písmen
H R A (v tomto poradí za sebou, príp. aj s medzerou či spojovníkom, alebo pomlčkou).
 
Vyhlásenie súťaže:
23. 8. 2010 pri otvorení tábora tvorivosti „VEDHRAČKA BANSKÁ BYSTRICA“.
Zverejnenie súťaže:
V regionálnych printových a elektronických médiách v súvislosti s Dňom hrania.
Termín odoslania prác poštou alebo elektronicky na adresu vyhlasovateľa:
22. 9. 2010 do 18:00 h.
Deň a miesto vyhodnotenia:
24. 9. 2010, VEDHRAČKA, Dom techniky ZSVTS, Kukučínova 8, Banská Bystrica.
Vyhlásenie výsledkov, odovzdanie ceny:
25. 9. 2010 na záver Dňa hrania v SR v Banskej Bystrici.
Výsledky súťaže budú publikované vo všetkých médiách, ktoré zverejnia podmienky súťaže.
 
Cena:
Voľná permanentná ročná rodinná vstupenka na výstavu VEDHRAČKA a všetky interaktívne výstavy Vedecká hračka a NeoCube – guľôčková magnetická stavebnica.
Cenu získa autor literárnej práce, v ktorej hodnotiaca komisia zostavená vyhlasovateľom nájde a označí najviac plnohodnotných spojení z písmen H R A v tomto poradí za sebou, príp. aj s medzerou či spojovníkom, alebo pomlčkou (akceptuje sa aj spojenie s H v písmene CH).
Každý autor, ktorý včas pošle svoju literárnu prácu spĺňajúcu súťažné podmienky, dostane voľnú rodinnú vstupenku na ním vybratú interaktívnu výstavu Vedecká hračka v SR.
 
V prihláške do súťaže uveďte:
meno a priezvisko, príp. aj pseudonym, rok narodenia, adresu trvalého bydliska, telefonický a mailový kontakt, podpis autora (u dieťaťa do 15 rokov aj podpis jeho zákonného zástupcu)
Podaním prihlášky autor (jeho zákonný zástupca) súhlasí:
-          so zverejnením textu alebo jeho časti v spojení s menom autora na internete a facebooku (na iné použitie diela uzavrie vyhlasovateľ s autorom licenčnú zmluvu),
-          so spracovaním svojich osobných údajov iba na účel tejto súťaže.
Všetky práce prijaté do súťaže, ktoré nebudú v rozpore s etikou a morálkou, budú so súhlasom autora umiestnené na webovej stránke www.denhrania.ic.cz.
 
Vyhlasovateľ:
Vedecká hračka, občianske združenie, Švermova 26, 974 04 Banská Bystrica
048 416 40 56; 0903 549 243; vedhra@pobox.sk; www.vedeckahracka.sk

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rómovia nepovažujú stavanie múrov za náhodu
<< predchádzajúci článok
Poslanci schválili zákon k eurovalu