Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

14. septembra 2011

Demenciou trpí vo svete 36 miliónov ľudí



Podľa spoločnosti Alzheimer's Disease International žije vo svete 36 miliónov ľudí s demenciou. Každých 20 rokov sa toto číslo zdvojnásobuje, v roku 2030 ich bude 66 miliónov a v roku 2050 až 115 ...



Zdieľať
alzheimer BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Podľa spoločnosti Alzheimer's Disease International žije vo svete 36 miliónov ľudí s demenciou. Každých 20 rokov sa toto číslo zdvojnásobuje, v roku 2030 ich bude 66 miliónov a v roku 2050 až 115 miliónov. V roku 2010 predstavovali celkové náklady na demenciu viac ako jedno percento svetového HDP. Len osem krajín sveta má v súčasnosti komplexnú národnú stratégiu Alzheimerovej choroby alebo stratégiu demencií. Slovensko však medzi nimi nie je.

Desiatky krajín sveta si 21. septembra pripomínajú Svetový deň Alzheimerovej choroby. Trojica organizácií, ktoré zastrešujú na Slovensku problematiku Alzheimerovej choroby - Nadácia Memory, Centrum Memory a Slovenská Alzheimerova spoločnosť pripravili pri príležitosti tohto dňa medzinárodnú konferenciu na tému Aktivizácia seniorov a nefarmakologické prístupy v liečbe Alzheimerovej choroby za účasti významných odborníkov z oblasti aktivizácie a terapie ľudí s demenciou.

Alzheimerova choroba je degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré sprevádza postupný úpadok pamäti, myslenia, chápania, reči, schopnosti učiť sa, úsudku a plánovania. Začína sa nenápadne a pozvoľne, rozvíja sa nepretržite niekoľko rokov. Príznaky začínajú výpadkami krátkodobej pamäte, dezorientáciou a inými mentálnymi poruchami, ktoré môžu viesť až ku strate kontroly nad telesnými funkciami. Na Slovensku trpí týmto ochorením približne 50 až 60-tisíc ľudí. Alzheimerova choroba však nepostihuje iba pacientov a pacientky, ale aj ich rodiny a blízkych, ktorí sa o nich starajú. Zo začiatku vplýva na rodinu najmä v emocionálnej rovine, neskôr sa k tomu pridruží množstvo praktických problémov. Čím skôr sa podarí odhaliť začiatok ochorenia, tým neskôr môžu nastúpiť nezvratné zmeny osobnosti, pre ktoré musia často ich opatrovatelia alebo opatrovateľky od základu zmeniť ich životy.

Aj keď toto ochorenie zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť, v súčasnosti dostupná liečba spolu s nefarmakologickými postupmi dokáže jeho progresiu výrazne spomaliť a zabrániť tak devastácii osobnosti. Veľmi dôležité je však skoré zachytenie ochorenia. V týchto dňoch vychádza na Slovensku kniha Rozhovory s ľuďmi chorými na Alzheimerovu chorobu autorky Claudie Strauss, ktorá má priniesť pomoc pri komunikácii s ľuďmi s týmto ochorením.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bieloruský rubeľ na voľnom trhu stratil 38 %
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Buenos Aires ochromila zrážka vlakov s autobusom