|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Nedeľa 19.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Drahomíra, Mário
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
25. júna 2015
Delegáti kongresu SZĽH v Bratislave odmietli návrh na zmenu stanov
Z kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja v Bratislave. Na snímke vpravo úradujúci prezident Igor Nemeček, ktorý opätovne kandiduje na post prezidenta zväzu a vľavo člen výkonného výboru SZĽH, predseda predstavenstva ...
Zdieľať
Z kongresu Slovenského zväzu ľadového hokeja v Bratislave. Na snímke vpravo úradujúci prezident Igor Nemeček, ktorý opätovne kandiduje na post prezidenta zväzu a vľavo člen výkonného výboru SZĽH, predseda predstavenstva spoločnosti Pro-Hokej a prezident extraligového klubu HC ´05 iClinic Banská Bystrica Juraj Koval. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 25. júna (TASR) - Riadne navrhnutými a prijatými kandidátmi na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja sa na štvrtkovom 8. kongrese SZĽH v Bratislave stali iba Richard Lintner a Igor Nemeček. Z pléna nevzišiel ďalší iný kandidát okrem dvoch už dávnejších favoritov. Delegáti odmietli návrh HK Nitra na zmenu stanov, ktorá by výrazne ovplyvnila volebné procedúry v pléne. Návrh predpokladal, aby riadne delegovaní účastníci kongresu z odborných komisií nemali hlasovacie právo. Na zhromaždení sa zaregistrovalo 112 delegátov a zástupcovia nitrianskeho klubu argumentovali tým, že 17 odborných komisií má v hnutí poradnú platformu a v takomto množstve výrazne ovplyvňujú voľby. "Pre nás je to principiálna otázka, lebo týchto členov komisií si vyberá vedenie zväzu a je teda predpoklad, že automaticky budú voliť toho, kto ich zamestnáva," zdôvodňoval riaditeľ HK Nitra Miroslav Kováčik. Jeho idea však nedostala potrebnú dvojtretinovú podporu.
Druhý návrh HK Nitra týkajúci sa zmeny súťažného poriadku už schválili, keď bola potrebná len nadpolovičná väčšina hlasujúcich. V prípade nerozhodného výsledku počas zápasu play off bude nasledovať predĺženie, v ktorom o víťazovi rozhodne prvý gól, teda tzv. "rýchla smrť". O konečnom výsledku tak vo vyraďovačke už nebudú rozhodovať nájazdové rozstrely. Riadiace orgány každej súťaž si však musia túto zmenu osobitne legislatívne uchopiť.
Ďalšia zmena je v článku 46 súťažného poriadku SZĽH, ktorý sa dotýka predčasného ukončenia stretnutia. Vzhľadom na novú regulu musí riadiaci orgán danej súťaže rozhodnúť o výsledku nedohratého stretnutia najneskôr do 72 hodín od prerušenia. Úpravami prešiel aj prestupový poriadok. Podľa schváleného návrhu sa prestupové obdobie v I. lige mužov skončí dňom, keď sa oficiálne ukončí základná časť danej ligy, ak jej koniec bude na programe pred všeobecnou uzávierkou 15. februára.
Kongres sa začal oceňovaním hráčskych osobností z nižších domácich súťaží a prvý honor si vyslúžil dorastenec s rumunskými koreňmi. Sám legendárny Karol Fako odovzdal cenu so svojím menom Tamasovi Reszeghovi ako najproduktívnejšiemu v extralige tejto kategórie. Medzi ocenenými boli aj tri hokejistky z 1. ligy žien, brankárka Monika Kvaková, obrankyňa Edita Raková a útočníčka Petra Jurčová. "Snažím sa v mojom veku rozdávať skúsenosti mladším spoluhráčkam. Nakoľko tu dnes stojím, nie je to so mnou také zlé. Snažím sa s nimi udržať tempo a bojovať za celý tím," zdôraznila po prevzatí ocenenia Raková z ŠKP Bratislava.
Z druhej najvyššej súťaže mužov vyhlásili za najlepšieho brankára Matúša Andreanina, obrancu Pavla Gurčíka a najlepšieho útočníka Martina Kalináča, Najproduktívnejší hráč súťaže nazbieral v drese Dukly Senica 76 bodov (29+47). "Táto cena znamená pre mňa veľa, vážim si to, no mrzí ma, že ako tím sme nedopadli lepšie. Sezóna bola z tohto pohľadu negatívna," povedal Kalináč. Cenu Fair Play Michala Polóniho dostali rozhodcovia Milan Vida a Adam Binda.
Na kongrese vystúpil s hodnotením úradujúci šéf Igor Nemeček. Zdôraznil, že za pridelením organizácie MS 2019 Slovensku nie je len odstúpenie Švajčiarska, ale aj veľa diplomatického úsilia. Kandidujúci funkcionár pred volebným plénom spomenul aj kontinuitu úspešnej organizácie a vysokej súťažnej úrovne dvoch mládežníckych podujatí pre reprezentácie do 18 rokov v Piešťanoch, Turnaja Ivana Hlinku a Turnaja Vladimíra Dzurillu.
Prezident SZĽH vymenoval aj ďalšie udalosti, ktoré považuje za výkladnú skriňu slovenského obdobia v cykle od historických domácich MS 2011: "Hneď rok po mojom nástupe prišiel veľký úspech, ktorým bol zisk striebra na MS v Helsinkách. Nečakali sme to, bolo to príjemné prekvapenie a výborná práca mojich kolegov. Pôvodne sme išli do Fínska len po miestenku na ZOH 2014, napokon sa nám podaril takýto úspech a výborne nás naštartoval na našej ceste."
Nemeček prešiel aj k hodnoteniu iných akcií A-tímu, ktorý na uplynulých MS v Prahe a Ostrave obsadil 9. priečku rovnako ako rok predtým: "Hoci sa áčko neprebojovalo do štvrťfinále, čo mnohí kritizovali, vybojovali sme si priamu účasť na ZOH v Pjongčangu. Sú tu aj iné kategórie, v ktorých bolo Slovensko úspešné. Na prelome rokov získala dvadsiatka po 16-tich rokoch opäť bronz na MS v Kanade, v januári sa z rovnakého kovu tešili aj ženy do 18 rokov v A-skupine I. divízie vo Francúzsku. Posledný úspech predstavuje získanie usporiadateľských práv na MS 2019. Hoci to niektorí považujú za to, že Švajčiari sa vzdali, predchádzalo tomu veľa diplomatických diskusií." Nemeček tiež spomenul iný významný budúci projekt organizovaním MS do 18 rokov v roku 2017. V tej istej sezóne sa na Slovensku budú konať aj MS v in-line hokeji.
Sezónne ocenenia - 2014/2015:
Cena Karola Faka (najproduktívnejší hráč extraligy dorastu po základnej časti): Tamas Reszegh (84 bodov, HK 99 Ružinov)
Cena Dušana Pašeka (najlepší strelec extraligy juniorov po základnej časti): Jozef Tibenský (35 gólov, Slovan Bratislava)
1. liga žien
najlepšia brankára: Monika Kvaková (ŽHK 2000 - ŠARIŠANKA Prešov)
najlepšia obrankyňa: Edita Raková (ŠKP Bratislava)
najlepšia útočníčka: Petra Jurčová (HC Spišská Nová Ves)
1. liga mužov:
najlepší brankár: Matúš Andreanin (HC 46 Bardejov)
najlepší obranca: Pavol Gurčík (45 bodov - 10+35,HK Spišská Nová Ves)
najlepší útočník a najproduktívnejší hráč: Martin Kalináč (76 bodov - 29+47, HK Dukla Senica)
Cena Michala Polóniho (za fair play): Milan Vida, Adam Binda
Cena Dušana Pašeka (najlepší strelec extraligy juniorov po základnej časti): Jozef Tibenský (35 gólov, Slovan Bratislava)
1. liga žien
najlepšia brankára: Monika Kvaková (ŽHK 2000 - ŠARIŠANKA Prešov)
najlepšia obrankyňa: Edita Raková (ŠKP Bratislava)
najlepšia útočníčka: Petra Jurčová (HC Spišská Nová Ves)
1. liga mužov:
najlepší brankár: Matúš Andreanin (HC 46 Bardejov)
najlepší obranca: Pavol Gurčík (45 bodov - 10+35,HK Spišská Nová Ves)
najlepší útočník a najproduktívnejší hráč: Martin Kalináč (76 bodov - 29+47, HK Dukla Senica)
Cena Michala Polóniho (za fair play): Milan Vida, Adam Binda
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR