Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. augusta 2014

Deflácia na Slovensku by mala pokračovať aj v najbližších mesiacoch



Spotrebiteľské ceny na Slovensku v júli tohto roka medziročne aj medzimesačne opäť klesali. Zlacneli najmä potraviny, nealkoholické nápoje, či vybavenie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: František Iván
Bratislava 12. augusta (TASR) - Spotrebiteľské ceny na Slovensku v júli tohto roka medziročne aj medzimesačne opäť klesali. Zlacneli najmä potraviny, nealkoholické nápoje, či vybavenie domácností. Analytici očakávajú, že deflácia na Slovensku bude pretrvávať aj v nasledujúcich mesiacoch.


"Mierny rast cien sa dá očakávať až ku koncu roka. Súčasný nízky rast cien však môže aspoň krátkodobo tešiť spotrebiteľov, ako aj zamestnancov kvôli rastu reálnych miezd," skonštatoval analytik ČSOB banky Marek Gábriš.

Slovensko v tomto roku zaznamenáva buď stagnáciu, alebo pokles spotrebiteľských cien. V júli tohto roka klesli opäť, a to medzimesačne aj medziročne o 0,1 percenta. Z jednotlivých kategórií klesali v júli v porovnaní s júnom tohto roka najrýchlejšie ceny potravín a nealkoholických nápojov. Ako však upozornil analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák, ceny zeleniny klesajú pomalšie ako v predchádzajúcich rokoch. "V priemere ceny zeleniny za posledných 10 rokov v júli medzimesačne klesali až o 9,4 -% tempom, v tomto roku to však bol pokles len o 3,7 %. Ceny zeleniny tak zatiaľ napĺňajú naše dohady, že pokles ich cien v predchádzajúcich mesiacoch bol ťahaný najmä skorým nástupom novej úrody a bude v letných mesiacoch kompenzovaný pomalším sezónnym poklesom ich cien," tvrdí Koršňák.

V júli 2014 sa znížili aj ceny nábytku a vybavenia domácností, zlacnela aj doprava. "V oblasti vybavenia domácností a nábytku ceny medziročne poklesli o rovné jedno percento. Podobne aj v doprave ceny klesajú, aj keď iba o pol percenta. Je to dané jednak vývojom cien pohonných hmôt, ale hlavne cenami dopravných prostriedkov, ktoré sú nízke," vysvetľuje analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub.

Analytici očakávajú, že deflácia by mala na Slovensku pokračovať aj v najbližších mesiacoch. "Miernu defláciu by Slovensko malo zaznamenať ešte aj v auguste, keď by ceny v zápornej oblasti mali pomôcť udržať klesajúce ceny pohonných hmôt," tvrdí Koršňák.

Podľa odborníkov rizikom v oblasti cien potravín sú aj odvetné sankcie uvalené Ruskom na dovoz európskych potravín. Tie by mohli viesť k prebytkom na európskom trhu a k rastúcemu tlaku na ďalší pokles cien potravín. "Nižšia porovnávacia báza v kombinácií so silnejúcim domácim spotrebiteľským dopytom by mali postupne odlepiť od dna aj dopytovú infláciu, ktorá by sa mohla v závere roka priblížiť k úrovniam tesne pod jedným percentom. Spotrebiteľské ceny by síce vďaka tomu mali v závere roka obnoviť mierny medziročný rast, inflácia však ostane naďalej tlmená, výrazne pod úrovňou dlhodobého priemeru aj inflačného cieľa Európskej centrálnej banky," myslí si Koršňák.

Podľa Gábriša bude mať na vývoj spotrebiteľských cien v budúcom roku vplyv aj januárové nastavenie regulovaných cien. Vláda už totiž ohlásila, že plánuje znižovať ceny plynu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Peter Slávik chce nahradiť Pavla Freša na čele SDKÚ-DS
<< predchádzajúci článok
EÚ poskytne dodatočnú finančnú pomoc pre civilistov na Ukrajine