Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. decembra 2014

Dedinčania hlasovali za vyhnanie osemročného HIV-pozitívneho chlapca



Vyše 200 dedinčanov v čínskej provincii S'-čchuan sa podpísalo pod petíciu, ktorá je v obehu a žiada vykázanie osemročného HIV-pozitívneho chlapca zo svojich radov. Informovali o tom dnes ...



Zdieľať
Foto: Hivpomoc.sk
Peking 19. decembra (TASR) - Vyše 200 dedinčanov v čínskej provincii S'-čchuan sa podpísalo pod petíciu, ktorá je v obehu a žiada vykázanie osemročného HIV-pozitívneho chlapca zo svojich radov. Informovali o tom dnes americký denník Washington Times a ruský spravodajský portál Sputnik.


Starý otec dieťaťa, ktorý je zároveň jeho opatrovníkom, sa nachádza medzi ľuďmi, čo petíciu podpísali. Čínsky denník People's Daily zverejnil na internete fotografiu chlapca menom Kchun-kchun, ako sleduje dedinčanov, ktorí na stretnutí zo začiatku decembra jednomyseľne odhlasovali jeho vysťahovanie z dediny.

"Ten chlapec je časovaná bomba," vyhlásil istý vidiečan. "Mám dcéru približne v jeho veku a teraz chodí do internátnej školy. Čo sa stane, ak ju tu doma pri hre pohryzie? Ten chlapec je príliš nebezpečný," dodal muž.

Podľa iránskej televíznej stanice Press TV sa Kchun-kchun nakazil vírusom od svojej matky, ktorá v roku 2006 opustila rodinu. Jeho otec "prerušil kontakt", keď dieťaťu diagnostikovali vírus HIV.

Kchun-kchun žije so svojím 69-ročným starým otcom. Keďže žiadna škola nie je ochotná ho prijať, často ho vídať, ako sa sám túla ulicami, informovala americká spravodajská televízia CNN.

"Nikto sa so mnou nechce hrať,
" povedalo dieťa.

Ľudia nakazení vírusom HIV sú v Číne diskriminovaní, najmä v školách, nemocniciach, na pracoviskách a ďalších miestach.

Obyvatelia v chudobných vidieckych oblastiach majú minimálne vedomosti o víruse HIV a chorobe AIDS, ktorú spôsobuje. Pokusy priniesť osvetu do týchto oblastí často stroskotávajú.

V krajine diagnostikovali prvý prípad HIV/AIDS v roku 1985 a odvtedy tam zistili celkovo 497.000 prípadov.

Čínsku prvú dámu Pcheng Li-jüan, manželku prezidenta Si Ťin-pchinga, vymenovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ešte v roku 2011 za veľvyslankyňu dobrej vôle pre AIDS. Preto sa v osvetových reklamách drží za ruky alebo hrá s HIV-pozitívnymi deťmi. Napriek boju Číny proti AIDS je aj na prípade malého Kchun-kchuna vidieť, že oficiálna politika je vzdialená mysleniu ľudí, uviedla televízia CNN.

Predstavitelia čínskej okresnej samosprávy vyhlásili, že Kchun-kchuna nemožno vykázať preč, lebo má rovnaké práva ako ostatní dedinčania. Vo štvrtok večer však úrady nedokázali s určitosťou povedať, či sa dieťa ešte nachádza v dedine.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kofola získala majoritu v najväčšom slovinskom pivovare
<< predchádzajúci článok
Kanada zavádza nové sankcie na ruský ropný a plynárenský priemysel