Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2017

DANKO: Návrh na zmenu majetkových priznaní by mal byť známy na jeseň



Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko



Zdieľať
Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 16. mája (TASR) - Legislatívny návrh, ktorý prinesie podrobnejšie majetkové priznania verejných funkcionárov, by mohol byť známy na jeseň. Povedal to dnes predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) s tým, že taktovku v tomto procese si berie pod seba.


"Nové majetkové priznania budú témou osobitnej komisie, ktorú chcem zostaviť. Nechcem, aby to bola súťaž opozície a koalície, lebo mám obavu, že k absolútnemu kompromisu nikdy nedôjde. Som za stransparentnenie priznaní, lebo v súčasnom zákone je veľa chýb a priznania sú neúplné," povedal Danko.

Momentálne sa v parlamente spracúvajú aktuálne priznania verejných funkcionárov a Danko vidí príležitosť vyhodnocovať jednotlivé postrehy. "Mám ambíciu osloviť politické strany. Poprosil som predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Martina Poliačika (SaS), aby urobil sumár požiadaviek opozície. Niekedy na jeseň bude komisia, ktorá predostrie legislatívny návrh ako kompromis," dodal šéf parlamentu.

Poliačik v polovici apríla pre TASR uviedol, že sa čaká práve na Danka. Zmeny by mali podľa jeho slov priniesť jasnú definíciu toho, kto sa považuje za verejného funkcionára, čo za reklamu, ale aj čo sa má vnímať ako opätovné porušenie zákona. Tiež by sa mali majetkové priznania sprísniť. "Aby sa reálne dal vyhodnotiť majetok verejného funkcionára na začiatku a na konci. Aby sa dal odhadnúť rozdiel," vysvetlil Poliačik, podľa ktorého by sa do zákona mohla dostať aj možnosť menšiny napadnúť rozhodnutie väčšiny na výbore na Ústavnom súde SR.

Sprísnenie majetkových priznaní sa spomína už roky. Pracovná skupina tvorila zmenu ústavného zákona o konflikte záujmov aj v minulom volebnom období. Hoci sa dohodla na zmenách, Smer-SD od nich odstúpil. Následne prišli ďalšie návrhy od opozície aj vládnej strany, ale ani jeden pre nedostatok hlasov neprešiel. Na zmeny ústavného zákona treba aspoň 90 hlasov. V súčasnom zložení parlamentu to znamená, že sa musí koalícia a opozícia spojiť.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Nemecku sa do roku 2020 milión elektromobilov na cesty nedostane
<< predchádzajúci článok
Potravinári: Stúpli nám náklady na odpad z obalov zo 7 na 40 mil. eur