Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

03. júla 2015

Danka Barteková chce športovcov v exekutívach



Danka Barteková, archívne foto



Zdieľať
Danka Barteková, archívne foto Foto: TASR/Vladimír Benko
Bratislava 3. júla (TASR) - Úspešná športová strelkyňa Danka Barteková verí, že nový Zákon o športe (ZOŠ) bude hnacím motorom pre ideálny rozvoj mladých talentov. Ako členka pracovnej komisie vniesla do projektu aj svoje návrhy, no predovšetkým podporila myšlienku, aby sa športovci pravidelne zúčastňovali na riadení svojich rezortov. Zároveň zdôraznila, že ZOŠ nie je čarovný prútik, ktorý zmení celú situáciu v slovenskom športe.


Tridsaťročná Barteková sa nevenuje len aktívnej športovej činnosti, ale aj tej funkcionárskej v pozícii jedinej slovenskej zástupkyne v štruktúrach Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Na pripravovaný zákon sa preto pozerá z viacerých uhlov pohľadu. "Systematizácia slovenského športu je viac ako potrebná. Mám pocit, že u nás funguje nie jeden, ale až dva zákony a ani jeden sa poriadne nedodržiava, najmä čo sa týka financovania. To, že sa niektoré vzťahy zosystematizujú a upravia, bude viesť k lepšiemu," uviedla pre TASR Barteková.

Od polovice júna je spoločne s hokejistom Richardom Lintnerom súčasťou pracovnej skupiny ZOŠ. Do nej ich ako úspešných reprezentantov športového odvetvia prizval predseda NR SR Peter Pellegrini. "Mali sme niekoľko stretnutí s pracovnou skupinou, zväzmi, aj rezortnými strediskami a s pánom Pellegrinim sme sa zatiaľ stretli dvakrát. Verím, že veľa vecí ešte budeme mať možnosť doladiť pred medzirezortným pripomienkovým konaním. Hoci to bude na poslednú chvíľu, ale zákon si pozrieme a budeme sa o ňom ešte rozprávať," dodala.

Hoci presné znenie celej reformy ešte nie je verejnosti známe, Danka Barteková verí, že prinesie veľké množstvo pozitívnych nápadov a zmien. "Čo sa mňa osobne týka, podporila som návrh Jozefa Gönciho, aby mali športovci právo sedieť vo Výkonnom výbore svojho zväzu, minimálne jeden ich zástupca. Na riadenie športu by tým pádom mali dosah aj jeho samotní aktéri, čo by bolo viac ako pozitívne. Tento krok sa stretol s dobrými ohlasmi. Ťažkým kameňom úrazu je síce financovanie, ale niekoľkokrát som dostala prísľub, že športové zväzy by nemali dostať menej ako doteraz. Veľmi by som ocenila, keby zákon počítal nielen s rozvojom masového športu, ale aj väčšou podporou reprezentácie," spresnila.

Nová reforma by mala skvalitniť podmienky slovenského športu a rovnako tak kontrolovať jeho financovanie. Podľa Bartekovej nie je však zárukou bezchybného fungovania. "Zákon nie je čarovný prútik, ktorý ihneď zmení celú situáciu v slovenskom športe. Viem, že je to však snaha pozitívnym smerom. Nakoniec to aj tak bude len o tom, či nájdeme správne talenty a podchytíme si ich. Závisí to od finančnej podpory, ale aj ľudského faktora. Viem, že zákon chce priniesť veľké zmeny v oblasti masového športu, teda športu pre verejnosť, čím by sme viac umožnili športovať aj našej mládeži. Nie je to však o tom, že jeho prijatím budeme mať o päť rokov v Tokiu päťkrát viac olympijských víťazov," dodala

V pracovnej skupine zastupuje Barteková aj záujmy Slovenského streleckého zväzu (SSZ), ktorý sa v uplynulých rokoch môže pochváliť úspechmi z kontinentálnych, svetových či olympijských fór. Reprezentanti v športovej streľbe sú obrovskou medailovou nádejou aj na budúcoročných OH v Riu, keďže na nedávno skončených 1. európskych hrách v Baku získali až päť cenných kovov. Napriek týmto úspechom museli na SSZ v uplynulom období pracovať s nižším rozpočtom. "S novým nástupom vzorca, ktorý mal prerozdeliť prostriedky v prvom rade na základe domácej a medzinárodnej popularity, až v druhom rade na základe úspešnosti športu, sme mali prísť až o tretinu financií. Prišlo mi to veľmi nelogické, keďže každoročne nosíme domov medaily zo šampionátov a raz za štyri roky aj z olympijských hier. Dúfam, že takéto úspechy sa zohľadnia, a to nielen pre streľbu, ale aj ostatné úspešné športy. Zaslúžia si štátnu podporu, pretože majú perspektívu nosiť medaily naďalej," dodala bronzová medailistka v skeete z OH 2012 v Londýne.

ZOŠ by mal byť preto podpornou finančnou injekciou aj pre ďalší rozvoj slovenskej športovej streľby. "Sme šport, ktorý dlhodobo škoduje na tom, že ľudia k nemu nemajú dostupnosť. Nemáme reprezentatívny stánok na usporiadanie veľkých pretekov. Nevyhľadávame síce cielene mladé talenty prostredníctvom náborov, ale keď dieťa prejaví záujem, snažíme sa ho podporiť financiami z rôznych zdrojov. Očakávam, že prijatím zákona sa nám rozpočet trošku navŕši, čo nám umožní investovať viac do rozvoja a podpory mládeže. Chceme, aby po nás prišla generácia, ktorá bude pokračovať v našich šľapajach," uzavrela Barteková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zákon o športe: Gregor dáva dôraz na definovanie kompetencií stredísk
<< predchádzajúci článok
Topfunkcionár Kríž kritizuje vzorec, v ňom najmä index popularity