04. marca 2007

Dana Velďáková v trojskoku šiesta

Slovenská reprezentantka Dana Velďáková obsadila vo finále súťaže trojskokaniek na halových majstrovstvách Európy v atletike v Birminghame 6. miesto výkonom 14,13 m. Dvadsaťpäťročná Košičanka ...

BIRMINGHAM 4. marca (WEBNOVINY) - Slovenská reprezentantka Dana Velďáková obsadila vo finále súťaže trojskokaniek na halových majstrovstvách Európy v atletike v Birminghame 6. miesto výkonom 14,13 m. Dvadsaťpäťročná Košičanka tak dosiahla najlepšie slovenské ženské umiestnenie na kontinentálnom šampionáte pod strechou v ére samostatnosti od roku 1993. To doposiaľ patrilo výškarke Alici Javadovej, ktorá na HME 1996 v Štokholme skončila ôsma.
Velďáková začala birminghamské finále veľmi dobre, hneď v úvodnom pokuse dosiahla 14,09 m. V druhej sérii pridala ešte štyri centimetre (14,13 m) a patrila jej štvrtá priečka. Lenže potom 23-ročná rodáčka z Angoly od roku 2003 reprezentujúca Francúzsko Theresa Nzolová utvorila národný rekord 14,49 m, pričom osobné maximum si zlepšila o 60 cm! Ruska Bufalovová si trikrát v rade zlepšila osobák (3. pokus 14,37, 4. pokus 14,40, 5. pokus 14,50) a Dana Velďáková klesla na 6. miesto. Zverenkyňa trénera Radoslava Dubovského si túto pozíciu udržala. Škoda len, že inak výbornú a vyrovnanú sériu 14,09 - 14,13 - 14,02 - 14,05 - 14,06 - 14,01 nevyšperkovala "uleteným" pokusom na úrovni slovenského halového rekordu 14,21 m, čo by ju posunulo o jednu priečku vyššie.
Titul si vybojovala onedlho už 34-ročná Carlota Castrejanová zo Španielska, ktorá vo svojom treťom pokuse zlepšila národný rekord aj tohtoročný európsky jednotkový výkon na 14,64 m. Členka španielskej basketbalovej reprezentácie na OH 1992 mala však v piatkovej kvalifikácii namále, lebo postup si vybojovala až záverečným tretím pokusom (14,00 m).