Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

11. októbra 2012

Ďalší cyklisti sa priznali k dopingu, Armstrong ho popiera



Americký cyklista George Hincapie, ktorý po Tour de France ukončil kariéru, sa priznal k užívaniu zakázaných látok v prvých rokoch pôsobenia v profesionálnom pelotóne a ospravedlnil sa bývalým ...



Zdieľať
lance armstrong si vyskusal triatlon WASHINGTON 11. októbra (WEBNOVINY) - Americký cyklista George Hincapie, ktorý po Tour de France ukončil kariéru, sa priznal k užívaniu zakázaných látok v prvých rokoch pôsobenia v profesionálnom pelotóne a ospravedlnil sa bývalým kolegom a fanúšikom.


Rovnako tak urobili ďalší cyklisti. Bývalý pomocník Lancea Armstronga na ceste za siedmimi triumfami na Tour de France Hincapie však zároveň priznal, že od roku 2006 už zakázané prostriedky neužíval a začal bojovať o čistotu športu. Spoveď je súčasť správy Americkej antidopingovej agentúry (USADA) v spore voči Armstrongovi.

USADA sa dlhodobo snaží spochybniť výsledky cyklistu z minulosti a tvrdí, že v bývalom tíme US Postal bol najprepracovanejší dopingový systém v histórii športu.

"Pre moju lásku k športu, vzhľadom na všetko, čo som od športu dostal a za dlhoročnú spätosť s ním, je pre mňa nesmierne ťažké priznať, že som počas kariéry užíval zakázané látky. Na začiatku mojej aktívnej činnosti mi bolo vzhľadom na rozšírené používanie látok zvyšujúcich výkon najlepšími cyklistami jasné, že nie je možné súťažiť na najvyššej úrovni bez dopingu. Hlboko ľutujem toto rozhodnutie a ospravedlňujem sa svojej rodine, priateľom a fanúšikom," povedal Hincapie.


Rekordér pracoval na očistení cyklistiky

Posledných šesť rokov kariéry podľa vlastných slov už bol Hincapie čistý.

"Bol som ticho, ale snažil som sa podvodné konanie napraviť svojimi činmi. Od roku 2006 som tvrdo pracoval na tom, aby sa cyklista zbavila dopingu. Počas tohto obdobia som bol stále úspešný na najvyššej úrovni a učil som mladých profesionálnych cyklistov, že sa dá jazdiť bez dopingu. Snažil som sa, aby urobili správnu voľbu a zmenili cyklistiku," doplnil Hincapie.

Okrem Hincapieho proti Armstrongovi svedčili aj ďalší jazdci: Frankie Andreu, Michael Barry, Tom Danielson, Tyler Hamilton, Floyd Landis, Levi Leipheimer, Stephen Swart, Christian Vande Velde, Jonathan Vaughters a David Zabriskie. Všetci sa priznali k užívaniu zakázaných prostriedkov a potvrdili, že za Armstrongovými úspechmi v minulosti bol aj doping. Americká antidopingová agentúra im výmenou za priznanie udelila šesťmesačný dištanc od 1. septembra 2012 do 1. marca 2013 a anulovala im všetky výsledky od 31. mája 2004 do 31. júla 2006.

"Cyklistika urobila v posledných rokoch veľký pokrok v boji proti dopingu. Môže byť dobrým príkladom pre iné športy. Užívanie zakázaných prostriedkov vďaka tomu nie je už kultúrou nášho športu a mladí jazdci už nečelia takým výzvam, aké sme mali my. Som hrdý, že som mohol byť súčasťou cyklistickej komunity a verím, že sme urobili pozitívne veci v prospech nášho športu," doplnil Hincapie, ktorý dopomohol k úspechom na Tour de France aj Albertovi Contadorovi (2007) a Cadelovi Evansovi (2011).

Na Tour pretekal sedemnásťkrát, čo je rekord. Hincapie pôvodne chcel vypovedať len o skúsenostiach s dopingom, ale napokon povedal pravdu o všetkom, čo vie. Práve jeho svedectvo pravdepodobne v Armstrongovom prípade najviac zavážilo.


Priznal sa aj Vande Velde

V podobnom duchu ako Hincapie sa vyjadroval aj Christian Vande Velde.

"Ako mladý profesionál som súťažil bez dopingu. Nedokázal som však vyhrávať, aj keď som dosahoval slušné výsledky. Jedného dňa prišla voľba, ktorá sa mi vtedy javila ako najlepší spôsob na splnenie snov. Podvolil som sa a začal som dopovať. Teraz to veľmi ľutujem. Mýlil som sa, mal som aj inú možnosť a zvolil som nesprávnu. Paradoxne, vyhrávať som začal až v čase, keď som bol opäť čistý. Mrzí ma rozhodnutie, ktoré som v minulosti urobil," uviedol Vande Velde.

USADA v utorok informovala o získaní nevyvrátiteľných dôkazov o tom, že bývalý Lance Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ US Postal Service boli zapletení do najväčšieho dopingového škandálu v dejinách športu.

"Dôkazy ukazujú bez akýchkoľvek pochybností, že tím US Postal Service organizoval najsofistikovanejší, najprofesionálnejší a najúspešnejší dopingový program, ktorý sa vyskytol v histórii športu. Rôzne kategórie očitých, preukázateľných, vedeckých, priamych aj nepriamych dôkazov odhaľujú jednoznačné a nepopierateľné svedectvo, ktoré prináša prvýkrát svetlo do systematického, sústavného a vysoko profesionálneho tímom vedeného dopingového sprisahania," povedal výkonný riaditeľ USADA Travis Tygart.

USADA už zaslala svoje odôvodnené rozhodnutie a ďalších 1000 strán podporných dôkazov Medzinárodnej cyklistickej únii (UCI) a Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service. Armstrongovi odobrala USADA v septembri všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. USADA to oznámila po tom, ako 41-ročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti nedokázaným obvineniam z užívania dopingu.

USADA špecifikovala, že víťaz TdF z rokov 1999 - 2005 dostal doživotný zákaz súťažiť v cyklistike ako následok užívania nedovolených prostriedkov, ktoré mu mali pomôcť k zisku siedmich celkových prvenstiev na Tour de France. Armstrong celý čas odmietal obvinenia z podvádzania a tvrdil, že všetky úspechy dosiahol legálnou cestou. Bývalého vynikajúceho cyklistu, ktorý ukončil aktívnu činnosť vlani, obvinili z užívania krvného dopingu EPO, steroidov aj transfúzie krvi. Armstrongovi nikdy nedokázali užívanie zakázaných prostriedkov, napriek tomu, že absolvoval stovky testov a vyšetrení.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Formula 1 má prvú ženu na poste šéfky tímu
<< predchádzajúci článok
Tenistke Serene Williamsovej sa nedarí, otrávila sa jedlom