Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. augusta 2009

Dalajláma v Taiwane chválil jeho demokraciu



Dalajláma v pondelok počas prvého dňa svojej návštevy Taiwanu, ktorá podľa Číny poškodí zlepšujúce sa vzťahy s ostrovom, pochválil taiwanskú demokraciu. Zatiaľ čo členovia propekinskej ...



Zdieľať
CHSIAOLIN 31. augusta (WEBNOVINY) - Dalajláma v pondelok počas prvého dňa svojej návštevy Taiwanu, ktorá podľa Číny poškodí zlepšujúce sa vzťahy s ostrovom, pochválil taiwanskú demokraciu. Zatiaľ čo členovia propekinskej vládnucej elity vyhlásili, že sa vôbec neplánujú stretnúť s tibetským exilovým duchovným vodcom, dalajláma naliehal na Taiwan, aby sa staral o svoju demokraciu, ktorá je často v kontraste s krutou vládou jednej strany na pevnine. "Tešíte sa z demokracie, no musíte ju ochraňovať. Hovorím to všetkým mojim priateľom bez ohľadu na politickú stranu, (do ktorej patria)," uviedol.


Dalajláma, ktorý navštívil taiwanskú dedinu Chsiaolin na juhu krajiny, kde silný tajfún Morakot začiatkom mesiaca zabil najmenej 424 ľudí, uviedol, že jeho päťdňová návšteva má za cieľ iba utešovanie obetí pohromy. "Moja návšteva je nepolitická, humanitárna. Nemám žiadnu politickú agendu," povedal novinárom. Očakávanú tlačovú konferenciu pôvodne naplánovanú na pondelok však zrušili po tom, ako vysokopostavený člen vládnej strany Kuomintang (KMT) vyjadril obavy, že by sa počas nej mohli objaviť aj otázky, ktoré Čína považuje za citlivé.
Taiwanský prezident Ma Jing-ťiou, ktorý sa s dalajlámom stretol počas obidvoch jeho predošlých návštev, teraz nemá naplánované žiadne stretnutie, informoval jeho hovorca. "Už skôr sme sa vyjadrili, že nič také naplánované nie je," uviedol pre tlačovú agentúru AFP Wang Ju-čchi. Pročínsky prezident Mao, proti ktorému sa zdvihla vlna kritiky za nezvládnutie tajfúnu s najmenej 571 obeťami, súhlasil s návštevou dalajlámu minulý týždeň.

"Dalajlámova návšteva Taiwanu negatívne ovplyvní vzťahy medzi pevninou a Taiwanom," uviedol hovorca Úradu štátnej rady pre záležitosti Taiwanu. Jedným dychom tiež obvinil taiwanskú opozičnú Demokratickú pokrokovú stranu z "postranných úmyslov" pri pozvaní budhistického vodcu.

Dalajláma odštartoval v nedeľu päťdňovú návštevu Taiwanu, no neprivítali ho len jeho stúpenci, ale aj odporcovia. "Choď domov, dalajláma" a "My ťa tu nechceme", skandovalo asi 500 ľudí, ktorí prišli na demonštráciu zorganizovanú združením na podporu zjednotenia Číny a Taiwanu. Návšteva Taiwanu je mimoriadne citlivá, keďže Čína ostrovnú krajinu považuje za svoju súčasť.

Peking dalajlámu obviňuje zo snáh o odtrhnutie Tibetu, on však tvrdí, že chce pre región iba väčšiu autonómiu. Čínska armáda v roku 1959 krvavo potlačila tibetské povstanie, dalajláma so 100 tisíc Tibeťanmi následne utiekol do indickej Dharamshaly. Peking, ktorý ovláda Tibet od roku 1951, tvrdo kritizuje akýkoľvek kontakt zahraničných štátnikov s dalajlámom. V súvislosti s jeho návštevou Taiwanu Peking vyhlásil, že s ňou "rezolútne nesúhlasí".

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tomanová sa ospravedlnila neziskovke S.P.A.C.E.
<< predchádzajúci článok
Nemecko vyzýva na obmedzenie stimulačných opatrení