16. marca 2011

Foto: SITA/AP
Peniaze nerobia ľudí lenivými. Chudobní v rozvojových štátoch vedia byť dobrí hospodári a dobre investovať. Chýbajú im však peniaze, ktoré sú investíciami do rozvoja, nie charitou či zhadzovaním pomoci z vrtuľníkov. Tvrdí to David Hulme, profesor rozvojových štúdií, vedúci Inštitútu rozvojovej politiky a manažmentu na Univerzite v Manchestri. V rámci série medzinárodných Kapuscinského prednášok o rozvoji a rozvojovej spolupráci vystúpi v stredu 16. marca v Univerzitnej knižnici v Bratislave.
S prednáškou Ako znižovať chudobu – pomoc, ktorá funguje bude spojená panelová diskusia o účinnosti pomoci poskytovanej rozvojovým štátom. Do moderovanej diskusie s účasťou profesora Hulma bude zapojená riaditeľka odboru rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci Ministerstva zahraničných vecí SR Karla Würsterová a slovenské odborníčky s viacročnými skúsenosťami z rozvojových krajín - Zuzana Jezerská (pôsobila v Strednej Ázii), Zuzana Fialová (Afganistan, východná Európa a ďalšie krajiny) a Daniela Petrášová (pôsobila v Keni).
Séria prednášok expertov po krajinách EÚ, pomenovaná po poľskom reportérovi a spisovateľovi Ryszardovi Kapuscinskom, vznikla z iniciatívy Európskej komisie a UNDP (Rozvojového programu OSN). S prednáškou v Bratislave, ktorú organizuje Platforma mimovládnych rozvojových organizácií, je spojená aj výstava fotografií SlovakAid – Slovensko pomáha z projektov v rozvojových krajinách, ktoré boli financované zo slovenského štátneho rozpočtu, premietanie filmov o rozvojovej pomoci i drobné občerstvenie z rozvojových krajín.
Portál Webnoviny.sk informovala výkonná tajomníčka Platformy MVRO Lenka Nemcová.