Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2016

D. ŠVECOVÁ: Konania voči Š. Harabinovi sú zdĺhavé a problematické



Na archívnej snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová.



Zdieľať
Na archívnej snímke predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 18. februára (TASR) – Disciplinárne konania voči sudcom Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi, Viliamovi Dohňanskému a Gabriele Šimonovej sa javia ako zdĺhavé, nekoncentrované a vzhľadom na zmeny v zložení senátov značne problematické.


Konštatuje to predsedníčka Najvyššieho súdu (NS) Daniela Švecová v liste adresovanom predsedníčke Disciplinárneho senátu 6 Ds. Na vedomie ho dostal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD).

Obsah listu priblížil hovorca Najvyššieho súdu Boris Urbančík. Zdôvodnil, že Švecová ako navrhovateľka disciplinárneho konania "nemôže využiť možnosti predsedu súdu dohliadať na včasnosť a plynulosť konania a rozhodovania spôsobom obvyklým v iných oblastiach rozhodovacej činnosti Najvyššieho súdu, aby tak nevznikli pochybnosti o ich nezaujatosti".

"Osobitne sa javí aktuálna aj potreba prehodnotenia spôsobu rozhodovania o dočasnom pozastavení výkonu funkcie, keďže súčasné znenie zákona dáva priestor pre prieťahy konania a pre odďaľovanie rozhodnutia o takom návrhu," mieni Švecová, ktorá neuspela s návrhom na dočasné pozastavenie výkonu funkcie Štefana Harabina.

Podľa Urbančíka preto šéfka NS navrhuje ministrovi spravodlivosti zvážiť primeranú zmenu legislatívy. "Predsedníčka NS v spolupráci so Súdnou radou zároveň podá viacero návrhov a námetov, ktoré sa budú týkať statusových zákonov sudcov," doplnil hovorca Najvyššieho súdu.

Švecová podala voči bývalému predsedovi NS Štefanovi Harabinovi tri disciplinárne návrhy. Dva z nich (prvý a tretí) smerujú zároveň aj proti zvyšným dvom členom trestného senátu, v ktorom Harabin pôsobil. V prvom návrhu požaduje Švecová, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa, v druhom finančný postih a v treťom najprísnejší trest – zbavenie sudcovskej funkcie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odborári žiadajú od novej vlády sociálny dialóg, chcú aj vyššie mzdy
<< predchádzajúci článok
MOST-HÍD predstavil balíček opatrení na pomoc slabším regiónom