Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

28. septembra 2015

D. CHRENEK: EÚ podporí investície digitálneho trhu vyše 20 miliardami



Na snímke vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, archívne foto



Zdieľať
Na snímke vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 28. septembra (TASR) - V EÚ pôjde z európskych štrukturálnych a investičných fondov na investície do základných prvkov jednotného digitálneho trhu viac ako 20 miliárd eur. Uviedol to dnes v úvode konferencie "Jednotný digitálny trh - príležitosti pre Slovensko" vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku Dušan Chrenek.


Rozhodujúcimi oblasťami investícií sú podľa neho infraštruktúra a digitálne siete (vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie), na ktoré je pripravených približne 6 miliárd eur. "Až 10 miliárd eur sa investuje do digitálneho hospodárstva na rozvoj produktov a služieb informačných a komunikačných technológií (IKT) a rozšírenie trhu elektronického podnikania. Viac ako 2 miliardy eur pôjdu na rozširovanie online služieb v oblasti elektronickej verejnej správy, elektronického zdravotníctva a elektronickej justície," priblížil.

Odstránenie bariér na digitálnom trhu podľa neho pomôže nielen európskej, ale aj slovenskej ekonomike. Slovenský trh je relatívne malý, preto by bolo dobré, aby firmy mohli expandovať na väčší európsky trh bez zbytočných prekážok a obmedzení.

"Na to, aby však Slovensko mohlo naplno využiť prichádzajúce príležitosti, tak musí byť náležite pripravené. Slovensko má na to naozaj dobrý potenciál, hlavne čo sa týka ľudského kapitálu. Ľudia majú záujem o využívanie IT, majú základné digitálne zručnosti, viac využívajú internet, napríklad aj na nakupovanie, elektronické bankovníctvo a učitelia čoraz častejšie používajú IT v školách," podčiarkol.

Slováci sú v EÚ podľa Chreneka v popredí pri on-line nákupoch, v používaní bezkontaktných platobných kariet, ako aj pri cloudových platbách. Oceniť určite treba aj rastúcu podporu pre start-upy a spoločný postup a výmenu skúseností krajín V4 v otázke digitálnej agendy a podpory start-upov.

Slovensko má podľa slov vedúceho EK v SR aj relatívne slušný počet IT expertov, a to 2,2 % populácie. "Máme aj viacero špičkových IT firiem a mnohé elektronické služby v súkromnom sektore fungujú spoľahlivo a ľudia im dôverujú. Slovenské firmy len mierne zaostávajú za celoeurópskym priemerom pri predaji cez internet, keď tá v EÚ dosahuje 15 %, ale v SR 11 %. Kde však naozaj zaostávame, je pokrytie územia modernými sieťami, či už fixnými širokopásmovými, alebo mobilnou 4G sieťou, ku ktorej má prístup zatiaľ iba 25 % ľudí v porovnaní s európskym priemerom na úrovni takmer 60 %," informoval.

Zdôraznil zároveň, že nedostatočné je aj využívanie eGovernmentu, keď v EÚ je 33-%, ale v SR len 20-% a slabšia je aj elektronizácia verejnej správy. "Pri porovnaní s ostatnými krajinami EÚ pri rozvoji digitálnej spoločnosti bolo Slovensko zaradené na 20. miesto, čo určite je výzvou pre ďalšie zlepšenie," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
HELIOS Green pomáha likvidovať odpady
<< predchádzajúci článok
Termín dokončenia rekonštrukcie tratí v Košiciach sa posúva