27. júla 2014
Europoslanec P. Csáky v Štrasburgu Foto: TASR/APBratislava 27. júla (Teraz.sk) – Europoslanec Strany maďarskej komunity (SMK) Pál Csáky nie je spokojný so spôsobom, akým Európska únia (EÚ) pristupuje k právam historických menšín a nesúhlasí ani s tým, že na Slovensku všetky záležitosti menšín spadajú pod gesciu vlády. Privítal by viac samosprávnych právomocí pre menšiny a neodmieta ani možnosť územnej autonómie.
„Menšiny by sa rozhodne cítili lepšie, keby už bol prijatý zákon o menšinách, čo predpisuje Ústava SR. Dvadsať rokov sa to nepodarilo prijať. A keby mali možnosť uplatňovania samosprávnych foriem. Aby nebol dnešný model, ktorý mi pripomína 19. storočie. To znamená, že vláda rozhoduje o všetkých záležitostiach menšín,“ vyhlásil Csáky pre Teraz.sk. Na otázku, či sa stotožňuje aj myšlienkou prípadnej územnej autonómie v oblastiach Slovenska obývaných maďarskou menšinou, odpovedal kladne.
„Ak bude taká ponuka, ja budem súhlasiť,“ konštatoval stručne
Bugárovi územná autonómia nechýba
O autonómnych formách hovoril v minulosti aj predseda Mosta – Híd Béla Bugár, možnosť územnej autonómie však neakceptoval.
„Odmietli sme ju. O územnej autonómii tu hovoria iní. My sme povedali, ako by sa Maďari na Slovensku mohli zachovať a rozvíjať. K tomu potrebujeme školy, jazyk a rozvíjať svoju kultúru. To sme dali na stôl,“ povedal v rozhovore pre TASR 28. decembra 2013.
Csáky chce bojovať za menšiny v EÚ
Pál Csáky chce v Európskom parlamente venovať pozornosť aj otázke ľudských práv, špeciálne v súvislosti s problematikou historických menšín, akou je napríklad aj maďarská menšina na Slovensku.
„Európska únia sa veľmi rada venuje ľudským právam a menšinovým právam mimo únie. Ale my máme veľké problémy aj v rámci únie,“ podčiarkol europoslanec.
„Je tu problematika dodržiavania ľudských práv, je tu problematika ich dodržiavania v justícii a je tu problematika nevenovania sa problémom historických menšín, ktoré sú súčasťou európskej rôznorodosti a kultúrnej rozmanitosti,“ dodal Csáky.
„Európska únia by sa mal viac venovať aj tejto téme. Občania, patriaci k týmto menšinám, hovoríme o 50 miliónoch takýchto občanov, by sa cítili oveľa lepšie v takejto únii,“ uzavrel europoslanec SMK.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR