Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2017

ČR môže stiahnuť veľvyslankyňu, ak je za chemickými útokmi Asad



Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek pripustil dnes v Bruseli možnosť odvolania českej veľvyslankyne v Sýrii, ak sa potvrdí, že za utorňajšími útokmi ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Brusel 5. apríla (TASR) - Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek pripustil dnes v Bruseli možnosť odvolania českej veľvyslankyne v Sýrii, ak sa potvrdí, že za utorňajšími útokmi chemickými zbraňami v provincii Idlib stoja sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada.


Česká veľvyslankyňa Eva Filipi po vypuknutí sýrskej občianskej vojny zostala v Damasku ako jeden z mála európskych diplomatov. Okrem záujmov Českej republiky zastupuje aj záujmy Spojených štátov amerických.

Šéf českej diplomacie pripustil, že Praha bude uvažovať o jej odvolaní, ak sa potvrdí, že za utorňajšími útokmi v meste Chán Šajchún v severosýrskej provincii Idlib stoja sýrske vládne sily.

"To, čo sa stalo v Idlibe, je otrasné. Zločin, na ktorý sa ťažko hľadajú slová, ale v tejto chvíli ešte presne nevieme, čo sa stalo, je to predmetom vyšetrovania," uviedol Zaorálek po skončení medzinárodnej konferencie v Bruseli zameranej na humanitárnu pomoc a povojnovú obnovu Sýrie. Dodal, že o utorňajšom útoku hovoril aj s predstaviteľmi OSN, pričom aj oni čakajú na presnejšie informácie a analýzy od Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), či pri týchto útokoch "stopercentne" išlo o použitie zakázaných chemických látok.

Zaorálek súhlasí s oficiálnym postojom Bezpečnostnej rady OSN, že treba identifikovať a potrestať strojcov utorňajších útokov, pri ktorých zahynuli desiatky civilistov vrátane detí.

"Ak bude nájdený vinník, budeme podľa toho postupovať ďalej," odpovedal na novinársku otázku, či je jeho úrad ochotný stiahnuť veľvyslankyňu z Damasku. "Ak sa ukáže, že tento režim použil chemické zbrane, je to pre mňa zločin takého rozsahu, na ktorý je nevyhnutné reagovať. Môže byť témou dňa aj niečo takéto," odkázal na možnosť odvolania Evy Filipi. "Lebo použitie takýchto zbraní je niečo tak šialené, že si to vyžaduje ráznu reakciu." uviedol v závere.

Väčšina veľvyslancov členských krajín EÚ s poverením pre Sýriu úraduje v libanonskom Bejrúte. Veľké členské štáty EÚ ako Británia, Francúzsko či Nemecko diplomatické zastúpenie v Sýrii nemajú, podobne ako ani Spojené štáty americké.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V máji budú do práce na bicykli dochádzať ľudia z viacerých miest
<< predchádzajúci článok
Nitriansky kraj plánuje opravy ciest za 4,5 milióna eur