Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. februára 2009

Čoho sa najviac obávajú výkonní riaditelia sa v časoch celosvetovej ekonomickej krízy



Dvanásty Globálny CEO prieskum realizovaný spoločnosťou PricewaterhouseCoopers ukázal, že dôvera CEO v budúce obchodné príležitosti, silne naštrbená súčasnou recesiou, prudko klesla.



Zdieľať
  • dopadu recesie na najväčšie svetové ekonomiky,
  • narušenia kapitálových trhov,
  • prílišnej regulácie,
  •  nákladov na energie
  •  a dostupnosti kľúčových talentov.
Výkonní riaditelia očakávajú v nasledujúcich troch rokoch len pomalé a postupné zotavovanie ekonomiky.
 
Dôvera CEO sa prepadla na najnižšiu úroveň od roku 2003, kedy PwC začalo so zaznamenávaním prognóz výkonných riaditeľov. Celosvetovo, iba 21% opýtaných CEO (oproti minuloročným 50%) uviedlo, že sú silne presvedčení o budúcom raste tržieb počas nasledujúcich dvanástich mesiacov. Viac ako štvrtina CEO uviedla, že vo vyhliadkach na budúci rok sú pesimistickí. Výsledky prieskumu boli zverejnené dnes na výročnej schôdzi  Svetového ekonomické fóra vo švajčiarskom Davose.
 
Výkonný riaditelia boli pesimistickí aj v oblasti dlhodobého rastu a očakávajú pomalé zotavovanie. Iba 34% uviedlo, že sú silne presvedčení o raste v nasledujúcich troch rokoch. Minulý rok, keď si výkonní riaditelia iba začali uvedomovať celkový dopad finančnej krízy na globálnu ekonomiku to bolo 42%. Tento fakt ilustruje meniacu sa náladu, pričom dôvera CEO postupne, ako sa vynárali negatíve ekonomické informácie počas priebehu prieskumu, klesala.
 
Prieskum poukázal na fakt, že pesimizmus prevládal vo všetkých geografických regiónoch, odvetviach a úrovniach ekonomického rozvoja. Iba 15% severoamerických a 15% európskych výkonných riaditeľov vyslovilo presvedčenie o možnosti rastu v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, v porovnaní s 21%  v rozvíjajúcich sa ekonomikách strednej a východnej Európy, 31% v Ázii a Tichomorí, a 21% v Latinskej Amerike.
 
Ako sa vyjadril celosvetový CEO spoločnosti PricewaterhouseCoopers Samuel A. DiPiazza Jr.: "Rýchlosť a intenzita recesie zakolísala psychikou CEO a vytvorila globálnu krízu dôvery. Výkonní riaditelia sa najviac obávajú o bezprostredné prežitie ich spoločností. Dokonca aj v kedysi rapídne sa rozvíjajúcich ekonomikách dnes firmy zápasia s problémami ako nedostupnosť úverov, stagnujúce kapitálové trhy a upadajúci dopyt.“
 
DiPiazza ďalej dodal: "Je ťažké predvídať závažnosť a dĺžku tejto recesie. Výkonní riaditelia balansujú výzvy úspešného vedenia firmy v čase krízy, pričom musia byť stále pripravení na hospodársky vzostup. Ich vyhliadky na zotavenie sa sú skutočne prepojené."
 
Podľa 85% všetkých respondentov, dopad recesie na najväčšie svetové ekonomiky aj naďalej dominuje obavám výkonných riaditeľov a je jediným rizikovým faktorom z pomedzi obavami CEO, ktorý zaznamenal nárast. Ďalšie hlavé rizikové faktory zahŕňali narušenie kapitálových trhov (tento faktor uviedlo 72%), prílišnú reguláciu (55%), náklady na energie (55%), a dostupnosť kľúčových talentov (46%).
 

Ďalšie dôležité zistenia prieskumu:
 
Všadeprítomnosť bankovej krízy
Výkonní riaditelia očakávajú, že celosvetová banková kríza bude mať rozsiahly dopad na obchod a ovplyvní spoločnosti vo všetkých geografických regiónoch a odvetviach. Takmer 70% CEO uviedlo, že ich spoločnosti budú ovplyvnené úverovou krízou. Z pomedzi týchto, takmer 80% povedalo, že čelia vyšším nákladom na financovanie, a takmer 70% uviedlo že z tohto dôvodu odloží plánované investície. Podľa CEO sa súčasná situácia pravdepodobne dotkne spoločností v bankovníctve ako aj v sieťových odvetviach, stavebnom, zábavnom a automobilovom priemysle.
 
Výkonní riaditelia spoločností, ktoré očakávali rast, uviedli, že ho budú financovať hlavne z interných cash-flow zdrojov a následne zo zdrojov pochádzajúcich z úverových a ekvitných trhov.
 
Dlhodobé faktory sú stále na programe dňa
Výkonní riaditelia majú aj napriek závažnosti súčasnej ekonomickej situácie stále na zreteli dlhodobé potreby. Dostupnosť kľúčových talentov aj naďalej zostáva obavou, iba 26% uviedlo, že plánuje znižovať stav zamestnancov v nasledujúcom roku, 35% si plánuje udržať momentálny počet zamestnancov.
 
Navyše, 72% výkonných riaditeľov predpovedalo, že sa v budúcnosti tlak na prírodné zdroje ešte zväčší. 61% respondentov uviedlo, že závislosť na fosílnych zdrojoch energie bude mať dopad na dlhodobý úspech. 56% uviedlo klimatické zmeny, 55% preľudnenosť a 50% nedostatok pitnej vody ako ďalšie faktory s dopadom na spomínaný úspech.
 
Takmer 75% respondentov uviedlo, že ako odpoveď na krízu už vyvíjajú nové produkty a služby a uskutočňujú zmeny v ich spoločnostiach. Viac ako polovica očakáva návratnosť týchto investícií v nasledujúcich dvanástich mesiacoch.
 
Spoločné podniky (joint ventures, ďalej JVs) budú uprednostňované pred cezhraničnými fúziami a akvizíciami (mergers and acquisitions, ďalej M&A)
Percento výkonných riaditeľov, hlavne v západnej Európe a Latinskej Amerike, ktorí veria, že JVs budú hrať pri cezhraničnom raste väčšiu úlohu ako M&A, značne vzrástlo. Toto môže reflektovať nižšie náklady a riziko spojené s JVs, ako aj vzrastajúcu popularitu spolupráce pri prekonávaní výziev cezhraničného rastu. 
 
Napriek tomu, M&A aktivity poklesli, pričom iba 20% respondentov uviedlo, že uskutočnili minulý rok takúto transakciu. Pokles v M&A bol najzreteľnejší v rozvíjajúcich sa ekonomikách v Ázii a východnej Európe. Kultúrne rozdiely, neočakávané náklady, a hodnota transakcie boli tri najčastejšie obavy výkonných riaditeľov pri zvažovaní M&A.
 
Energia a talent predstavujú výzvy
Zápasiac s recesiou a nestabilnými cenami komodít a energií, výkonní riaditelia zo všetkých regiónov sveta uviedli, že sa snažia udržať svoje spoločnosti a pripraviť sa na hospodársky obrat. Celkovo vyše 80% uviedlo, že podnikajú kroky na zníženie energetických nákladov prostredníctvom hľadania možností zefektívnenia ich prevádzok a viac ako polovica uviedla, že hľadajú alternatívne zdroje energie. Spoločnosti takisto investovali do technológií za účelom zníženia energetickej závislosti a pokúšajú sa zabezpečiť si dodávky energií do budúcnosti.
 
Získavanie a udržanie si najtalentovanejších ľudí takisto zostáva jednou z priorít výkonných riaditeľov. Viac ako 70% respondentov uviedlo ako hlavnú výzvu nedostatok kandidátov s potrebnými znalosťami. Medzi ďalšie obavy týkajúce sa ľudských zdrojov patria nábor a integrovanie mladších zamestnancov,  poskytnutie možnosti atraktívnej kariéry a súťaž o talenty v rámci daného odvetvia. CEO uviedli ako možné spôsoby prekonania výziev týkajúcich sa talentu napríklad flexibilné pracovné prostredie, presun kľúčových zamestnancov a participáciu na sociálnej inklúzii.
 
Potreba lepších informácií na riadenie rizík
Riaditelia uznali veľké nedostatky v informáciách potrebných na riadenie rizík a na podnietenie dlhodobého úspechu. Zatiaľ čo 92% respondentov povedalo, že informácie týkajúce sa rizík sú dôležité, iba 23% uviedlo, že dostáva úplné údaje o týchto rizikách. Navyše iba 21% dostáva komplexné informácie o potrebách a preferenciách zákazníkov a klientov.
 
 
“Regulačný paradox”
Výkonní riaditelia uviedli, že pripúšťajú potrebu spolupracovať s vládou za cieľom zamerať sa na systematické problémy. Zatiaľ čo 55% výkonných riaditeľov ostáva znepokojených nadmernou reguláciou, ktorú vnímajú ako prekážku rastu, takmer polovica uvádza, že ich vláda nespravila dosť na vytvorenie kvalifikovanej pracovnej sily a 38% výkonných riaditeľov si myslí, že vláda by sa mala viac zasadzovať v oblasti zlepšenia infraštruktúry. Rovnako, viac ako 80% CEO uprednostňuje čistú, konzistentnú vládnu politiku reagujúcu na klimatické zmeny, ale len 28% verí, že ich vláda takúto politiku aj robí.
 
 
Metodológia prieskumu
V rámci dvanásteho ročníka globálneho CEO prieskumu uskutočnila spoločnosť PwC v poslednom štvrťroku 2008 1124 interview s výkonnými riaditeľmi z 50 krajín sveta. Väčšina interview bolo uskutočnených telefonicky. Prieskum bol koordinovaný International Survey Unit spoločnosti PricewaterhouseCoopers sídliacou v Severo- Írskom Belfaste, v spolupráci s projektovými manažérmi a svetovou poradenskou radou PwC partnerov. 500 interview bolo vykonaných v Európe (Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Turecko, VB, Ukrajina), 276 v Ázii a Tichomorí (Austrália, Čína/Hong Kong, India, Indonézia, Japonsko, Kórea, Malajzia, Singapur, Tajvan, Thajsko, Vietnam), 168 v latinskej Amerike (Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Kolumbia, Ekvádor, Mexiko, Paraguaj, Peru, Uruguaj, Venezuela), 138 v Severnej Amerike (USA, Kanada), a 42 na strednom východe a v Afrike.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
PSA Peugeot prepustí 190 zamestnancov
<< predchádzajúci článok
Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia sa rušiť nebude