Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Čo sa môžeme naučiť od čínskych filozofov



Michael Puett: Cesta



Zdieľať
Michael Puett: Cesta Foto: Vydavateľstvo Noxi
Bratislava 21. júna (OTS) - Ich životy a spisy sa nám dnes zdajú tajomné, veľmi vzdialené od našich moderných životov. A predsa...

Čo nás môžu naučiť čínski filozofi, ktorí žili pred dvetisíc rokmi, o umení žiť? pýtate sa. Pravdepodobne o nich zmýšľate, ak vôbec, ako o vyrovnaných múdrych mužoch, čo prednášali všedné frázy o harmónii a prírode. Pričom v súčasnosti vedieme dynamické, slobodné, moderné životy. Naše hodnoty, konvencie, technológie a kultúrne predpoklady sú úplne odlišné, ako boli tie ich.
Nová kniha Cesta však tvrdí čosi celkom iné.

Väčšina z nás si myslí, že robíme správne, ak nazrieme dovnútra, nájdeme samých seba a určíme, ako by mali naše životy vyzerať. Prídeme na to, aký druh kariéry by najlepšie vyhovoval našej osobnosti a sklonom. Rozmýšľame o tom, aký typ človeka by sa k nám najlepšie hodil.
A myslíme si, že keď objavíme tieto veci – naše skutočné ja, kariéru, ktorá k nám patrí a našu spriaznenú dušu – život bude napĺňajúci. Budeme sa starať o naše skutočné ja a žiť podľa plánu na šťastie, prosperovanie a osobné uspokojenie.
Kniha Cesta predstavuje nový zaujímavý pohľad na starú čínsku filozofiu. Svojim spracovaním zameraným na využitie myšlienok tradičných čínskych filozofov v dnešnej dobe sa nám doslova dostáva pod kožu.
Na stránkach knižky pred nami ožívajú rozličné pohľady na svet a tým aj naše súčasné vnímanie sveta dostáva nový rozmer. Stáva sa jedným z mnohých pohľadov a postupne zisťujeme, ako ho môžeme zmeniť, pretvoriť, kultivovať či vylepšiť.
Nie však v abstraktnej rovine, ale v úplne konkrétnych situáciách nášho všedného života v okruhu našich blízkych a ľudí, s ktorými sa stretávame. A je len na každom z nás, ako a či tieto myšlienky prijme, nechá ich pozmeniť svoje vnímanie reality a prejde tak transformáciou svojej osobnosti.
Dlho sme na čínske myšlienky hľadeli zo zlého uhla pohľadu, s tendenciou vnímať ich ako neoddeliteľnú súčasť „tradičného sveta“ a preto sme ich považovali za irelevantné pre naše súčasné životy. Ale ich myšlienky o tom, ako ľudia pristupujú k svetu – ako sa správajú k ostatným, ako sa rozhodujú, vyrovnávajú sa s pozitívnymi i negatívnymi životnými skúsenosťami, pokúšajú sa ovplyvňovať druhých ľudí, vedú svoje životy – sú rovnako relevantné dnes, tak isto, ako boli pred dvetisíc rokmi. V skutočnosti sú omnoho relevantnejšie ako kedykoľvek predtým.
Konfuciov výrok v úvode knižky Cesta vraví: Nie cesta rozširuje ľudí, to ľudia rozširujú cestu. A presne tak to je s čítaním tejto knihy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarsko: Pri nehode sa zranilo šesť ľudí vrátane tehotnej ženy
<< predchádzajúci článok
Ekonomický softvér HELIOS One