Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. decembra 2017

Čo robiť, keď sa pod vami preborí ľad na zamrznutom jazere či rieke?



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 26. decembra (TASR) - Vstupovať na voľnú ľadovú plochu je vždy nebezpečné, zvlášť v období odmäku, varujú záchranári. "Hrozí, že sa preborí a človeka môže napríklad vodný prúd vtiahnuť pod ľad. Ak sa nedostane včas von, následkom podchladenia sa mu môže veľmi rýchlo zastaviť krvný obeh a utopí sa," hovorí Miroslav Nagy, hlavný tréner záchranárov Falck Academy.


Pri záchrane radí ostatným neriskovať a myslieť na vlastnú bezpečnosť, aby záchranca neskončil rovnako pod ľadom. Odporúča preto okamžite volať na číslo 112 alebo 150. Po vytiahnutí na breh treba človeka rýchlo zbaviť mokrých šiat a prezliecť do suchých. Rovnako mu treba podávať teplé tekutiny a zohrievať ho.

Pokiaľ postihnutý nedýcha, treba myslieť na spriechodnenie dýchacích ciest – hlava sa mierne zakloní alebo sa predsunie sánka. Následne treba začať s oživovaním. "Rozopnite vetrovku, nájdite stred hrudníka a začnite so stláčaním, do hĺbky viac ako 5 cm, nie viac ako 6 cm (cca 1/3 hrudníka). Po 30 stlačeniach dvakrát vdýchnite vzduch do jeho úst," priblížil Nagy.

Oživovať treba dovtedy, kým nepríde pomoc alebo človek nezačne dýchať. "Ak zraneného nepoznáte, nemusíte dýchať z úst do úst, stačí stláčať hrudník. Pri deťoch je postup rovnaký, akurát začíname s piatimi úvodnými vdychmi," doplnil Nagy.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Policajti sa sťahujú z Katalánska, odsun sa má zavŕšiť v sobotu
<< predchádzajúci článok
Netradičné skvelé a zdravé silvestrovské recepty! Tesco prináša inšpiráciu na netradičné silvestrovské recepty, na ktorých si pochutnáte vy, vaši hostia ale napríklad aj vaše deti