Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. marca 2009

Čo čaká banky v roku 2009



Rok 2008 bol jedným z najťažších rokov pre bankový sektor za posledných 50 rokov.



Zdieľať
Pokles cien nehnuteľností v USA a s tým spojené problémy so zabezpečením hypoték a následná recesia hospodárstva USA v dôsledku obmedzenia spotreby obyvateľstva, prekonali aj najpesimistickejšie očakávania nejedného risk manažéra takmer všetkých finančných inštitúcii na svete.
„Bear Stearn, Merril Lynch boli kúpené väčšími rivalmi, kupca pre Lehman Brothers sa nájsť nepodarilo a spoločnosť bola nútená vyhlásiť bankrot. Okrem zlého risk manažmentu na strane aktív, mali spomenuté investičné banky problém najmä so spôsobom financovania svojej činnosti,“ hovorí Vladimír Gešperík zo spoločnosti CAPITAL MARKETS,o.c.p.,a.s.
Strednodobé aj dlhodobé investície financovali z veľkej časti krátkodobými zdrojmi zo strany ostatných inštitúcii, niekedy aj overnightovými pôžičkami. Systém, ktorý 20 rokov fungoval a umožňoval dosahovať nadpriemerné zisky, tak v dôsledku krízy skolaboval a spoločnosti boli prinútené k zmene financovania. Z najväčších dvoch investičných bánk, ktoré prežili, sa stali normálne banky podliehajúce bankovému dohľadu.
„Po zasadnutí FED-u 18.marca 2009 sme sa dozvedeli, že americká centrálna banka bude nakupovať americké vládne dlhopisy, čím podporí pokles úrokových sadzieb aj u inštrumentov s dlhšou splatnosťou. Takzvané quantivative easing, ktorého sme práve vo svete svedkami, je pravdepodobne jediné východisko so súčasných deflačných problémov. Z dlhodobého hľadiska trh tiež posmeľuje diskusia o zmene na funkcii ministra financií USA, z mladého Timotiho Geithnera za skúseného Paula Volkera, ktorý skrotil začiatkom 80. rokov infláciu v USA z viac ako 10 percent na menej ako 5 v priebehu pár rokov,“ konštatuje Vladimír Gešperík z CAPITAL MARKETS,o.c.p.,a.s.
Ako ďalej uvádza, súčasná makroekonomická situácia pravdepodobne zastaví vlnu odpisov v bankovom sektore, čo podporí rast finančného odvetvia. Podstupovať jedinečné riziko spojené s jednou bankou stále nemožno odporúčať. Avšak na trhu sa nachádzajú inštrumenty, ktoré kopírujú priemerný výnos odvetvia. „To umožňuje minimalizovať prípadné zakopnutie jednej či dvoch finančných inštitúcií. FED a vláda USA sa tiež niekoľko krát vyjadrili, že finančný systém musí ostať funkčný,“ uzavrel Gešperík.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zákon o obnoviteľných zdrojoch energie – výrazný posun vpred
<< predchádzajúci článok
Slovenská klimatická koalícia podporuje trebišovských aktivistov