Clintonová vedie v Pennsylvánii už len o 6 percent
Víťazstvo Hillary Clintonovej v demokratických primárkach v Pennsylvánii, ktoré jej malo priniesť potrebné body do súboja o demokratickú kandidatúru na post prezidenta, už nie je vôbec isté. Jej ...
WASHINGTON 8. apríla (WEBNOVINY) - Víťazstvo Hillary Clintonovej v demokratických primárkach v Pennsylvánii, ktoré jej malo priniesť potrebné body do súboja o demokratickú kandidatúru na post prezidenta, už nie je vôbec isté. Jej protikandidát Barack Obama stále znižuje jej náskok. Podľa posledného prieskumu Quinnipiac University, ktorý prebiehal od 3. do 6. apríla, má Clintonová medzi demokratickými a k demokratom inklinujúcimi nezávislými voličmi pred Obamom náskok už len šesť percentuálnych bodov. Pred týždňom to bolo ešte 9 a v polovici marca 12 percentuálnych bodov.
Pennsylvánske primárky, ktoré sa uskutočnia 22. apríla, môžu výrazne zamiešať karty v demokratickom nominačnom súboji. Obama zatiaľ vedie nad Clintonovou v počte delegátov, ktorých získal na svoju stranu v primárkach a na straníckych zhromaždeniach. Má ich za sebou 1637, Clintonová 1502. V Pennsylvánii sa rozhodne o tom, ku komu sa pridá ďalších 158 delegátov.
Na získanie demokratickej nominácie do prezidentského súboja je treba zabezpečiť si podporu 2025 delegátov. Keďže už je jasné, že sa to ani jednému z kandidátov nepodarí, rozhodnú zrejme až takzvaní superdelegáti na národnom konvente demokratov, ktorý sa uskutoční od 25. do 28. augusta v Denveri. Aj tí z nich, ktorí už vyjadrili podporu jednému z kandidátov, môžu na konvente svoj názor ešte zmeniť. V počte superdelegátov zatiaľ vedie Clintonová nad Obamom v pomere 250 ku 220.
Vo vnútri Demokratickej strany silnie tlak na Clintonovú, aby zo súboja odstúpila. Demokrati sa totiž boja, že pokračujúce vzájomné útoky oboch kandidátov by mohli výrazne zhoršiť pozíciu toho z nich, ktorý nakoniec získa nomináciu, voči republikánskemu kandidátovi Johnovi McCainovi. Sám Obama však takéto úvahy odmieta: "Môj názor je taký, že môže súťažiť dovtedy, dokedy chce," povedal začiatkom apríla na adresu Clintonovej.
Takmer tri štvrtiny demokratických voličov si praje, aby do súboja o post amerického prezidenta nastúpili obaja demokratickí kandidáti, Obama aj Clintonová, spoločne. Tridsať percent z nich si to predstavuje tak, že Obama bude kandidovať za prezidenta a Clintonová za viceprezidentku, ďalších 29 percent by to chcelo naopak. Pre 45 percent demokratických voličov by boli akceptovateľné obe riešenia, ukázal marcový prieskum Gallupovho ústavu. Možnosť spoločnej kandidatúry už viackrát zmienila Clintonová, keďže to však myslela tak, že za prezidenta by mala kandidovať ona, Obama to odmietol.
SITA/AFP