Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2017

Členské štáty EÚ sa nezhodli ohľadom licencie pre glyfosát



Odber vzorky vody. Ilustračná snímka.



Zdieľať
Odber vzorky vody. Ilustračná snímka. Foto: Tomáš Halász/Greenpeace
Brusel 9. novembra (TASR) - Členské krajiny Európskej únie sa ani vo štvrtok nedohodli na predĺžení licencie pre herbicíd glyfosát. Slovensko bolo v skupine 14 krajín podporujúcich návrh Európskej komisie obnoviť licenciu na glyfosát na ďalších päť rokov, deväť krajín bolo proti a ďalších päť sa zdržalo.


Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa ďalšie zasadnutie Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá malo konať ešte do konca tohto mesiaca a bude to pravdepodobne posledná príležitosť dosiahnuť dohodu pre predĺženie licencie pre glyfosát. Platnosť doterajšej licencie vyprší 15. decembra.

Komisia navrhla skrátenie licenčného obdobia z desať na päť rokov, ale členské štáty ani vo štvrtok nedosiahli potrebnú kvalifikovanú väčšinu pre tento návrh exekutívy EÚ.

"Je to dobrá správa pre naše zdravie a životné prostredie," uviedla luxemburská ministerka pre životné prostredie Carole Dieschbourgová na svojom účte na Twitteri. Proti obnoveniu a predĺženiu licencie pre glyfosát hlasovali Belgicko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Luxembursko, Malta, Rakúsko a Taliansko. Päť krajín sa zdržalo: Bulharsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko a Rumunsko.

Za ďalšie používanie herbicídu, ktorý podľa stanoviska Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže mať karcinogénne účinky, boli Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo a Švédsko.

Európsky parlament (EP) v októbri prijal nezáväznú rezolúciu požadujúcu úplný zákaz používania glyfosátu do konca roku 2022.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v stredu uviedol, že ak sa členské krajiny EÚ v tejto otázke nedohodnú, exekutíva poslúchne stanovisko europarlamentu, ktoré je "hlasom občanov", čo znamená predĺženie licencie pre glyfosát na maximum päť rokov, do konca roku 2022.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Hrádku pri Bystričanoch sa zatiaľ ťažiť nebude, firma stiahla návrh
<< predchádzajúci článok
Dombret: Banky v Británii musia začať s prípravami na presun