Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. februára 2017

Členské štáty EÚ sa dohodli na novej daňovej legislatíve



Na legislatíve potierajúcej vyhýbaniu sa daňovej povinnosti firiem sa dnes dohodli ministri financií členských štátov EÚ. Slovenský minister financií Peter ...



Zdieľať
Peter Kažimír Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 21. februára (TASR) – Na legislatíve potierajúcej vyhýbaniu sa daňovej povinnosti firiem sa dnes dohodli ministri financií členských štátov EÚ. Slovenský minister financií Peter Kažimír to označil za úspech, ku ktorému prispelo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Nová legislatíva by mala začať platiť od roku 2020.


Členské štáty dnes odobrili legislatívu, ktorá bráni využívaniu takzvaných hybridných daňových nesúladov v tretích štátoch. Tieto nesúlady skrz zložité daňové schémy využívajú najmä veľké firmy, čo im umožňuje výrazne znižovať reálne zaplatené dane.

"Tieto nesúlady daňových legislatív sú dierami, cez ktoré unikajú naozaj obrovské prostriedky. Pevne veríme, že aj vďaka tejto iniciatíve ich budeme môcť použiť buď v prospech zníženia daňového zaťaženia pre firmy a ľudí, alebo v prospech vyššej kvality verejných služieb," vyhlásil Kažimír.

Pre využívanie uvedených daňových nesúladov firmami podľa slovenského ministra štátne pokladnice prichádzajú o desiatky miliárd eur. Schválenie direktívy označil za úspech tria – vlaňajšieho holandského a slovenského, a aktuálneho maltského predsedníctva v Rade EÚ.

"Na tejto direktíve začalo pracovať Holandsko. My sme dosiahli veľmi veľa z hľadiska textu, zostali tam dve veci otvorené. Malťania sa podujali takisto uzavrieť túto agendu a dnes sme mohli konštatovať, že direktíva voči vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam v plnej veľkosti môže byť od roku 2020 plne účinná," vysvetlil Kažimír.

Direktíva je súčasťou úsilia Európskej komisie obmedziť vyhýbaniu sa daňovej povinnosti a presadiť efektívne a férové zdaňovanie v Únii. Legislatívu ešte musí odobriť Európsky parlament a konečné schválenie vyžaduje jednohlasný súhlas členských štátov v Rade EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V apríli sa stretnú v Bratislave predsedovia parlamentov krajín EÚ
<< predchádzajúci článok
Na líbyjské pobrežie vyplavilo 74 mŕtvych tiel migrantov