Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2006

Členov štrajkového výboru zdravotníkov údajne sleduje SIS



Členov štrajkového výboru zdravotníkov údajne monitoruje Slovenská informačná služba (SIS) na podnet predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Na tlačovej besede to oznámil člen štrajkového výboru ...



Zdieľať

BRATISLAVA 27. apríla (WN/SITA) - Členov štrajkového výboru zdravotníkov údajne monitoruje Slovenská informačná služba (SIS) na podnet predsedu vlády Mikuláša Dzurindu. Na tlačovej besede to oznámil člen štrajkového výboru Tibor Barta. Podľa neho SIS sleduje ich e-mailovú komunikáciu, odpočúva telefóny a sleduje ich pohyb. Podľa Bartu iniciátorom tohto sledovania ide o majetky zdravotníckych zariadení, ktoré ešte nie sú sprivatizované. "Hoci vláda tvrdí, že zastavila transformáciu nemocníc, rozbehnuté transformačné projekty stále pokračujú," zdôraznil Barta. Hovorca SIS Vladimír Šimko v reakcii pre agentúru SITA uviedol, že je to nezmysel. Dodal, že predseda vlády nemá zákonné oprávnenie vydávať takéto pokyny. Za nezmysel označil tvrdenia lekárov aj hovorca vlády Martin Maruška.

Barta pripustil, že o sledovaní nemá priame dôkazy, no podľa neho existujú silné indície. "Médiám sa predhadzujú informácie zo súkromia štrajkujúcich," povedal Barta. Ako príklad uviedol informáciu o dovolenke predsedu štrajkového výboru Mariana Kollára v Brazílii, kam mal odcestovať počas ďalšej fázy štrajku, ktorá začne 2. mája. Kollár napokon dovolenku zrušil, i keď, ako zdôraznil, tridsať rokov o ceste do Brazílie sníval.

V utorok 2. mája štrajkujúci lekári odmietnu nastúpiť na ústavné pohotovostné služby, čím vlastne dodržia Zákonník práce. Ten totiž vymedzuje kvóty pre pracovnú pohotovosť a nadčasy, pričom väčšina lekárov si už limity vyčerpala. Ako Kollár uviedol, štrajkový výbor s vedením nemocnice o zachovaní nepretržitej zdravotnej starostlivosti nerokuje. Riaditeľ bratislavskej nemocnice Valerián Potičný však podľa Kollára intenzívne rokuje s primármi a prednostami kliník. Ako Kollár dodal, vedenie nemocnice síce zamestnancov nezastrašuje, no určitý nepriamy nátlak cítia. Má ísť o vyjadrenia o možnom prepúšťaní zamestnancov či redukcii počtu pracovísk a presúvaní oddelení.

Slovenských zdravotníkov vo štvrtok prišli podporiť aj ich zahraniční kolegovia. Ako vyhlásil Frank Ulrich Montgomery z nemeckých lekárskych odborov, s podobnými problémami, aké majú slovenskí zdravotníci, bojujú aj odbory v celej Európe. Zástupca európskej federácie nemocničných lekárov (FEMS) Claude Wetzel podporil požiadavku štrajkujúcich, aby sa zastavila privatizácia zdravotníckych zariadení. "Ľudia, ktorí idú do zdravotníctva, aby dosiahli zisk, sa nestarajú o rozvoj zdravotníctva," zdôraznil Wetzel. Predseda českých lekárskych odborov Martin Engel skonštatoval, že v ČR majú podobné problémy ako v SR a len ťažko sa presadzuje, aby zdravotnícke zariadenia mohli prevádzkovať aj neziskové organizácie. Všetci traja zahraniční hostia ocenili slovenských zdravotníkov, že svoje problémy neriešia odchodom do zahraničia, čo by spôsobovalo problémy tamojším zamestnancom, ale snažia sa domôcť svojich práv na Slovensku.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér Čiernej Hory vyzýva Srbsko, aby dolapilo Ratka Mladiča
<< predchádzajúci článok
Modernizácia letiska Sliač z peňazí aliancie