Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. júna 2014

Člen predstavenstva DPB vodičovi so zbraňou vyjadril pochvalu



Vodičovi autobusu bratislavskej mestskej hromadnej dopravy, ktorý vytiahol na výtržníkov plynovú pištoľ a ktorého už dopravný podnik postavil mimo služby, jeden z ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Renáta Minová
Bratislava 9. júna (TASR) - Vodičovi autobusu bratislavskej mestskej hromadnej dopravy, ktorý vytiahol na výtržníkov plynovú pištoľ a ktorého už dopravný podnik postavil mimo služby, jeden z členov predstavenstva spoločnosti vyjadril pochvalu a uznanie. Ivan Bútora tvrdí, že svojím konaním vo vypätej situácii predišiel násiliu a navyše bezpečne doviezol cestujúcich do cieľa.


Podľa Dopravného podniku Bratislava (DPB) vodič nahlásil výtržnosť až po skončení celého incidentu po dojazde na konečnú zastávku, pričom bolo jeho povinnosťou nahlásiť udalosť hneď. "Celej tejto udalosti sa dalo zabrániť, nakoľko DPB rieši takéto nebezpečné situácie profesionálnymi zamestnancami dispečingu DPB, špeciálnou zásahovou jednotkou SBS a zároveň privolaním policajnej hliadky," tvrdí hovorkyňa spoločnosti Adriana Volfová s tým, že vozidlá s prednostným právom jazdy dokážu prísť na miesto incidentu do niekoľkých minút. Ďalšieho porušenia prevádzkových predpisov sa vodič podľa hovorkyne dopustil tým, že mal pri sebe zbraň, čo je pri výkone služby zakázané.

Člen predstavenstva DPB sa od vyjadrení dopravcu dištancuje. "Povinnosť v prípade ohrozenia bezpečnosti ihneď kontaktovať dopravný dispečing je v kontexte celkového priebehu incidentu, hroziaceho poškodenia zdravia a prípadne aj ujmy na živote nepodstatný fakt," zdôraznil Bútora. Aj keby bol vodič ihneď kontaktoval dispečing núdzovým volaním, do príchodu dispečerov a polície na miesto incidentu už podľa jeho slov mohlo dôjsť k zraneniam. "Vytiahnutím zbrane preto vodič v najlepšom úmysle ochránil cestujúcich, svoje zdravie aj majetok DPB," podotkol Bútora.

Ako slušný zamestnávateľ sa mal podľa Bútoru DPB zastať svojho zamestnanca a oceniť ho za zvládnutie krízovej situácie. "Až po dôkladnom vyšetrení a zvážení kontextu situácie možno interne vyhodnotiť, do akej miery bolo pre vodiča vôbec možné v danej situácii kontaktovať dispečing," podotkol Bútora.

Zákaz držania zbrane počas výkonu služby tiež podľa Bútoru v súčasnosti upravuje len interná smernica, o ktorej zamestnanci nie sú dostatočne informovaní. "Mnohí ani nevedia, že takáto smernica existuje," podotkol Bútora. Dopravný podnik musí podľa neho v prvom rade hľadať riešenia na zvýšenie bezpečnosti a možnosti bezprostrednej ochrany vodičov vo svojom pracovnom prostredí. "A to aj s prípadným použitím pomocných prostriedkov."

Incident sa stal v autobuse číslo 70 ešte 31. mája na Slovnaftskej ulici. Viezlo sa v ňom aj šesť opitých výtržníkov, ktorí sa mali správať agresívne a ohrozovať cestujúcich. Tí žiadali vodiča, aby zakročil. Vodič vandalov vyzval prostredníctvom komunikačného zariadenia v autobuse, aby prestali. To však údajne nerešpektovali a začali ho ohrozovať nožom. "Vodič pod stresom prikročil k radikálnemu riešeniu a vytiahol plynovú zbraň. Zo zbrane nebolo vystrelené, bola použitá len na zastrašenie agresívnych cestujúcich. Výtržníci na Slovnaftskej z vozidla vystúpili, ale pokračovali v kopaní do vozidla," opísala hovorkyňa. Vodičovi sa podarilo z miesta bezpečne odísť a pokračovať ďalej s cestujúcimi. Nikto neutrpel zranenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ESĽP zamietol sťažnost exposlanca P. Ďuračku voči Slovensku
<< predchádzajúci článok
Minister Lajčák odsúdil v Pakistane terorizmus