Národným športom číslo jeden v usporiadateľskej krajine tohtoročných olympijských hier - Číne i naďalej zostáva stolný tenis, zdá sa však, že do popredia sa postupne dostáva basketbal. Ping-pong je ...
PEKING 5. augusta (WEBNOVINY) - Národným športom číslo jeden v usporiadateľskej krajine tohtoročných olympijských hier - Číne i naďalej zostáva stolný tenis, zdá sa však, že do popredia sa postupne dostáva basketbal. Ping-pong je športovým odvetvím, v ktorom reprezentanti najľudnatejšej krajiny sveta neohrozene dominujú už od 50. rokov minulého storočia a tento fakt bude podľa všetkého platiť i po skončení pekinských OH. Bývalé hviezdy stolného tenisu sú v Číne národnými hrdinami a celebritami. "Dôvod, pre ktorý tak veľa Číňanov považuje našich popredných hráčov za hrdinov, je ten, že nám prinášajú radosť, hrdosť a slávu. Ping-pong stelesňuje šikovnosť, rýchlosť a pohyblivosť čínskeho národa. Pre mňa je stolný tenis spôsobom, ako zostať šťastným a zdravým. Dúfam, že budem hrať ešte aj ako osemdesiatročný," objasnil svoju pasiu pre tento šport 72-ročný dôchodca Su Tchian-wu. Zdá sa však, že mladá generácia stolný tenis vníma ako zábavu starších a sama sa venuje predovšetkým basketbalu. "Basketbal je svetlom môjho života, je to moja jediná radosť a hrám ho tak často, ako sa len dá," povedal 18-ročný Čao Čchao. Najobletovanejšou čínskou športovou superhviezdou v Pekingu bude zrejme basketbalista Jao Ming, ako však povedal predseda mediálneho výskumu pri CSM Media Research/TNS Sport Pierre Justo: "Stolný tenis je stále hlavným športom v Číne, pretože na rozdiel od futbalu či basketbalu sa dotýka každého Číňana."
Stolný tenis zohral dôležitú úlohu pri normalizácii vzťahov Číny a USA v 70. rokoch - v roku 1971 pozval komunistický líder Mao Ce-tung americký výber do Číny na sériu vzájomných priateľských zápasov. Aj toto podujatie v konečnom dôsledku prispelo k politike uvoľňovania napätia medzi oboma veľmocami.