Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

25. februára 2015

Čínsky výrobný sektor podporil cenu ropy Brent, posunula sa k 59 USD



Ilustračné foto, ropa Brent



Zdieľať
Ilustračné foto, ropa Brent Foto: TASR/AP
Londýn 25. februára (TASR) - Cena ropy Brent sa po poklese na záver utorkového (24.2.) obchodovania vrátila k rastu, keď ju podporilo nečakané zvýšenie aktivity čínskeho výrobného sektora, ako aj pružný postoj americkej centrálnej banky v otázke plánovaného zvyšovania úrokových sadzieb. Informovala o tom agentúra Reuters.




Aktivita čínskeho výrobného sektora zaznamenala podľa banky HSBC po predchádzajúcom januárovom poklese vo februári rast, pričom index dosiahol 4-mesačné maximum. Trh podporili aj vyhlásenia šéfky americkej centrálnej banky Janet Yellenovej, že banka bude v otázke plánovaného zvyšovania úrokových sadzieb "trpezlivá". Na základe jej vyjadrení na pôde Kongresu analytici predpokladajú, že sadzby sa nezvýšia skôr ako v júni. Ceny okrem toho podporil aj súhlas ministrov financií eurozóny s gréckym plánom reforiem.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s aprílovým kontraktom vzrástla do 6.37 h SEČ o 16 centov na 58,82 USD (51,92 eura) za barel (159 litrov). Na druhej strane cena americkej ľahkej ropy WTI klesla o 11 centov na 49,17 USD/barel, keď ešte stále reagovala na informácie o stave ropných zásob v USA.

Podľa Amerického ropného inštitútu (API) vzrástli zásoby ropy v USA za minulý týždeň až o 8,9 milióna barelov, zatiaľ čo trhy predpokladali rast o 4 milióny barelov. Tieto údaje znížili na záver utorkového obchodovania (24.2.) aj cenu Brentu, ktorá klesla o 24 centov na 58,66 USD/barel. Cena WTI uzatvorila obchodovanie v utorok na úrovni 49,28 USD/barel, čo znamenalo pokles o 17 centov. Americké ministerstvo energetiky oznámi údaje o stave ropných zásob v priebehu dnešného dňa.

(1 EUR = 1,1328 USD)


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najnižší zárobok môže v roku 2016 prelomiť hranicu 400 eur
<< predchádzajúci článok
Do boja o Slovenské elektrárne vstúpil nový záujemca z Fínska