Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. septembra 2005

Čínsky textil nám môže chýbať



Európska únia sa už niekoľko mesiacov zmieta v kŕčoch, keď nedokáže povedať nadlimitnej záplave lacného čínskeho textilu ani jasné „áno“, ani „nie“. Výsledkom je, že krajina, ktorú stále vedie komunistická strana, poučuje Európanov o zásadách voľného trhu.



Zdieľať
  Pre Slovensko môžu ich vzájomné nezhody znamenať nedostatok jesenného či zimného textilu, ktorý si vzhľadom na jeho cenu obľúbili najmä ľudia s nižšími zárobkami.
Argumenty, ktoré predkladá Čína, majú svoju logiku. Príkladom, ktorý často uvádza, je hodnota niektorých špičkových artiklov dovážaných z EÚ vyjadrená v barterových kategóriách. Podľa čínskych prepočtov má napríklad najnovšie európske obrie civilné dopravné lietadlo Airbus A-380 hodnotu 800 miliónov kusov čínskych košieľ. Ak chcú Európania predávať vyspelé a drahé výrobky do „Ríše stredu“, musia byť ochotní od nej odoberať tovar v príslušnej protihodnote, tvrdí Peking. Európski spotrebitelia pritom ochotne kupujú čínsky textil, obuv a ďalšie produkty spotrebného priemyslu. Je lacný a nízkopríjmové vrstvy by si ho nemohli dovoliť kupovať v rovnakých množstvách, keby bol vyrobený doma a predávaný za vyššie ceny.
Po troch dňoch rokovaní v Pekingu nepresvedčila delegácia EÚ čínske ministerstvo zahraničného obchodu, aby prijalo jej návrhy na odblokovanie dovezeného čínskeho textilného exportu zadržiavaného v európskych colných skladoch. Peking odmietol zarátať tohtoročné nadlimitné množstvá do budúcoročných kvót s logickým odôvodnením, že potom by v roku 2006 mohol sotva niečo vôbec vyviezť. Európsky komisár pre obchodné otázky Peter Mandelson však stále verí, že dohodu o odblokovaní zadržiavaného čínskeho textilu v európskych prístavoch sa podarí dosiahnuť. Týka sa asi 75 miliónov kusov zadržiavaných čínskych tričiek, pulóvrov, nohavíc a podprseniek.
Otáznou je zmysluplnosť stanovovania dovozných kvót. Európska únia smie nimi chrániť svoj textilný priemysel do roku 2008. Potom ho už bude musieť podľa pravidiel hry Svetovej obchodnej organizácie úplne otvoriť. Pred Slovenskom a ostatnými štátmi EÚ sa tak vynárajú dva problémy.
Prvý je bezprostredný a týka sa napĺňania obchodných regálov čínskym odevom v najbližších dňoch a týždňoch. Ak sa zadržané tovary neuvoľnia do konca teplého letného počasia, budú ich musieť obchodníci a trhovníci na Slovensku nakúpiť u alternatívnych dodávateľov. Takýto tovar bude v priemere drahší ako čínsky.
Druhý je dlhodobejší. Slovenskí a ostatní európski dovozcovia lacného textilu musia diverzifikovať import z nízkonákladových krajín. Do pozornosti sa hlási India, Pakistan, Srí Lanka, Bangladéš, Indonézia a ďalšie. Niektoré slovenské podniky presunú výrobné kapacity do lacnejšieho zahraničia (vrátane Číny), iné firmy svoje prevádzky zatvoria, a tie najaktívnejšie prejdú na náročnú a úzko špecializovanú produkciu. Textilný priemysel tak čaká redukcia kapacít.

Američania už dorokovali
Spojené štáty americké uvalili na import čínskeho textilu ďalšie obmedzenia. Uvalenie obmedzení na dovoz čínskych podprseniek a látky zo syntetických vláken, ktorá sa používa pri výrobe drahého oblečenia, sú znakom rastúceho napätia v čínsko-amerických obchodných vzťahoch. Americké ministerstvo obchodu však odloží do 1. októbra rozhodnutie, či obmedziť aj dovoz čínskych svetrov, šiat, vlnených nohavíc a nití. 

(SITA, Peking)
Adrian Peter Pressburg


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Silná koruna
<< predchádzajúci článok
Pokles devíz