Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. apríla 2015

Čínsky moderátor sa ospravedlnil za urážku vodcu Mao Ce-tunga



Na archívnej snímke z 29. októbra 2013 policajti v civile hliadkujú pri portréte bývalého čínskeho politika a vodca Mao Ce-tunga v Pekingu.



Zdieľať
Na archívnej snímke z 29. októbra 2013 policajti v civile hliadkujú pri portréte bývalého čínskeho politika a vodca Mao Ce-tunga v Pekingu. Foto: TASR/AP
Peking 10. apríla (TASR) - Obľúbený čínsky moderátor sa ospravedlnil za hanlivé výroky o zakladateľovi modernej Číny Mao Ce-tungovi. Výrok zaznel počas súkromnej večere a aféra vypukla po tom, ako sa videozáznam z nej objavil na sociálnych sieťach. Televízia CCTV ho z vysielania dočasne stiahla.


Moderátor Pi Fu-ťien ospravedlnenie zverejnil na svojom mikroblogu, ktorý sleduje 1,3 milióna ľudí. Napísal, že sa cíti byť vinný, a uviedol, že sa verejnosti hlboko ospravedlňuje. Pi vyhlásil, že ako verejne činná osoba si z prípadu zobral ponaučenie a bude si dávať väčší pozor.

Aféra prepukla po tom, ako sa na internete objavil 56-sekundový záznam, v ktorom 56-ročný moderátor Pi spieva revolučnú pieseň v štýle čínskej opery, pričom na adresu zakladateľa Číny použije neslušné slovo - vrátane synonyma pre ženské genitálie - a vyhlási, že doviedol čínsky ľud k biede.

Televízna spoločnosť CCTV v reakcii na to moderátora stiahla z vysielania a incident preveruje.

Aféra oživila debatu o slobode slova v Číne a o Maovi, ktorého mnoho Číňanov naďalej obviňuje zo zodpovednosti za hladomor na prelome 50. a 60. rokov a chaos a teror, ktorý sprevádzal kultúrnu revolúciu.

Kým prívržencov Maa moderátorovo žartovanie pobúrilo, ozvali sa aj hlasy, že Pi by nemal byť trestaný za slová, ktoré vyriekol v súkromí.

Pi Fu-ťien je obľúbeným moderátorom: od roku 2011 uvádza slávnostný koncert pri príležitosti lunárneho Nového roku, čo je najpopulárnejší program v Číne. Okrem toho moderuje aj čínsku súťaž v hľadaní talentov.

Čínske vedenie považuje televíziu CCTV za vplyvný a užitočný nástroj propagandy nielen v zahraničí, ale aj v rámci Číny, kde sa komunistická strana snaží udržať si kontrolu nad miestnymi médiami. Agentúra Reuters však uvádza, že CCTV čelí obvineniam z korupcie a svojím nemenným formátom a častým opakovaním programov sa márne snaží získať si mladších divákov - tí dávajú prednosť atraktívnejším televíznym kanálom z Hongkongu, Taiwanu, Južnej Kórey a USA, ktoré sledujú prostredníctvom internetu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
STREĽBA: V noci sa na Ukrajine opäť strieľalo pri letisku v Donecku
<< predchádzajúci článok
Mesto Martin privíta šieste OC KOCKA