Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. marca 2009

Čínske bezpečnostné sily obkľúčili tibetský kláštor



Čínske bezpečnostné sily v pondelok obkľúčili tibetský kláštor po tom, ako v juhozápadnej časti Číny mnísi protestovali proti čínskemu útlaku. Demonštrácie sa uskutočnili v nedeľu v meste Aba v ...



Zdieľať
PEKING 2. marca (WEBNOVINY) - Čínske bezpečnostné sily v pondelok obkľúčili tibetský kláštor po tom, ako v juhozápadnej časti Číny mnísi protestovali proti čínskemu útlaku. Demonštrácie sa uskutočnili v nedeľu v meste Aba v provincii Si-čchuan, kde sa minulý týždeň jeden mních zapálil na protest proti 58-ročnej čínskej nútenej správe himalájskeho regiónu Tibet. Napätie v Tibeťanmi obývaných oblastiach sa zvyšuje, nakoľko 10. marca ubehne 50 rokov od neúspešného povstania proti čínskej vláde v Tibete, po ktorom tibetský duchovný líder dalajláma ušiel do exilu.


Niekoľko stoviek mníchov v kláštore Sej v meste Aba začalo protest po tom, ako čínske úrady zakázali modlitby počas tradičného budhistického festivalu. Informovala o tom Medzinárodná kampaň pre Tibet (ICT), ktorá má sídlo v Spojených štátoch amerických, citujúc zdroje z kláštora.


Nepálska vláda zakázala demonštrácie pred čínskou ambasádou

Nepálska vláda v pondelok zakázala protesty pred veľvyslanectvom Číny a jej úradom na vydávanie víz v hlavnom meste Káthmandu. Každému, kto zákaz poruší, hrozí zatknutie a následné väzenie. Vláda chce týmto krokom zabrániť demonštráciám pri príležitosti 50. výročia neúspešného povstania Tibeťanov proti čínskej nadvláde, ktoré si pripomenú 10. marca. Ambasáda a vízový úrad boli pred rokom dejiskom takmer denných protestov Tibeťanov, ktoré sa často končili násilnými stretmi s políciou. O zákaze demonštrácií pred týmito dvoma miestami v pondelok informoval hovorca ministerstva vnútra Navin Ghimire. Nepovedal, kedy očakáva zrušenie zákazu.

V Nepále sú tisíce tibetských utečencov, ďalšie tisíce cez krajinu prechádzajú do mesta Dharamshála v Indii, kde je exilové sídlo tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Mnoho Tibeťanov trvá na tom, že až do príchodu čínskych komunistických jednotiek v roku 1950 bol Tibet samostatných štátom. Peking naopak tvrdí, že himalájsky región je súčasťou Číny už stáročia.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Strediská s veľmi dobrými podmienkami
<< predchádzajúci článok
Maďarsko chce do leta stanoviť dátum prijatia eura