Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

23. novembra 2020

Čína vyšle na Mesiac sondu pre vzorky hornín, po prvý raz od 70. rokov



Experti chcú zo vzoriek dopravených sondou Čchang-e 5 zistiť, ako dlho bol Mesiac vulkanicky aktívny a kedy zaniklo jeho magnetické pole.



Zdieľať
Čína vyšle na Mesiac sondu pre vzorky hornín, po prvý raz od 70. rokov

Čína sa pokúsi po prvý raz od 70. rokov priniesť vzorky hornín z povrchu Mesiaca. Peking dúfa, že bezposádková sonda Čchang-e 5, ktorej štart je naplánovaný na utorok, úspešne odoberie horniny, ktoré majú vedcom pomôcť lepšie pochopiť pôvod a formovanie Mesiaca, uviedla v nedeľu stanica BBC.


Posledná vesmírna misia svojho druhu, sovietska Luna 24, sa uskutočnila v roku 1976. Ak bude sonda Čchang-e 5 úspešná, Čína sa stane po USA a bývalom Sovietskom zväze iba treťou krajinou, ktorá vlastnými technológiami dopraví mesačné horniny na Zem.

Sondu Čchang-e 5, pomenovanú po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, vynesie do kozmu raketa Čchang-čeng 5 (Dlhý pochod 5). Sonda má nazbierať dva kilogramy vzoriek z dosiaľ nenavštívenej oblasti Mesiaca s názvom Oceanus Procellarum (Oceán búrok).

Počas misie v roku 1976 sa nazbieralo iba 170 gramov vzoriek. Misie amerického vesmírneho programu Apollo s ľudskými posádkami priniesli na Zem dovedna 382 kilogramov mesačných hornín.

Experti chcú zo vzoriek dopravených sondou Čchang-e 5 zistiť, ako dlho bol Mesiac vulkanicky aktívny a kedy zaniklo jeho magnetické pole, kľúčové pre ochranu akejkoľvek formy života pred slnečným žiarením. Čína plánuje v nasledujúcom desaťročí aj získanie vzoriek z povrchu Marsu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tieto Android smartfóny sú aktuálne najvýkonnejšími na trhu
<< predchádzajúci článok
Boháč a otrok sa zrejme snažili utiecť výbuchu v Pompejach, archeológovia našli ich kostry