Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

04. mája 2017

Čína pripravuje vlastnú verziu Wikipédie, vyjsť by mala v roku 2018


Tagy: wikipedia

Logo wikipedia, ilustračná snímka.



Zdieľať
Logo wikipedia, ilustračná snímka. Foto: wikipedia.org
 
Peking 4. mája (TASR) - Čína pripravuje vlastnú internetovú encyklopédiu, ktorá bude akousi alternatívou k Wikipédii, jej obsah sa však nebude vytvárať verejnosť. Encyklopédiu, na ktorej pracuje vyše 20.000 odborníkov zo štátnych univerzít a výskumných inštitútov, plánuje Peking sprístupniť v roku 2018, informovala dnes agentúra AP.


Čínska internetová encyklopédia by mala obsahovať okolo 300.000 hesiel, z ktorých každé bude vysvetlené zhruba 1000 slovami. Peking podľa šéfredaktora tohto projektu Janga Mu-ča čelil určitému medzinárodnému tlaku, aby vytvoril vlastnú intetnerovú platformu zameranú na usmerňovanie "verejnosti a spoločnosti".

Na území Číny je v súčasnosti prístupná aj populárna Wikipédia, niektoré časti jej obsahu - napríklad citlivé informácie o dalajlámovi či čínskom prezidentovi Si Ťin-pchingovi - však tamojšie úrady blokujú a užívateľom sa nezobrazujú.

V Číne v minulosti vyšli aj dve verzie knižnej Encyklopédie Číny (v roku 1993 a v roku 2012). Kritici však tvrdia, že v oboch vládou schválených vydaniach pri niektorých heslách rôzne údaje chýbali či prípadne boli zámerne skreslené z politických dôvodov.

Nápad na vytvorenie internetovej verzie encyklopédie odobrila tamojšia vláda už v roku 2011, pracovať sa na ňom však začalo len nedávno, priblížila spravodajská stanica BBC.

"Hlad po informáciách v Číne spôsobuje, že ľudia chodia na Wikipédiu prostredníctvom nástrojov, ktoré im zobrazujú nefiltrovaný obsah, čo je veľmi vzdialené ideálom diktátorského štátu. Táto iniciatíva má teda pritiahnuť viac užívateľov práve k štátom schválenému obsahu," povedal pre BBC Taha Yasseri z britského Oxfordského internetového inštitútu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Tagy: wikipedia
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najlepšie fotografie slovenskej žurnalistiky visia v Múzeu SNP
<< predchádzajúci článok
Galéria mesta Bratislavy vydala album s motívom Márie Terézie