Ani zahraniční novinári nebudú mať počas olympijských hier voľný prístup do siete internetu. Uviedli to v stredu predstavitelia organizačného výboru. Čínske úrady odmietajú povoliť účastníkom OH ...
PEKING 30. júla (WEBNOVINY) - Ani zahraniční novinári nebudú mať počas olympijských hier voľný prístup do siete internetu. Uviedli to v stredu predstavitelia organizačného výboru. Čínske úrady odmietajú povoliť účastníkom OH 2008 návštevu všetkých internetových stránok, zablokované sú adresy informujúce o porušovaní ľudských práv či o hnutí Falun Gong. "Počas olympijských hier zabezpečíme pre novinárov dostatočný prístup k internetu," povedal pre AFP hovorca organizačného výboru Sun Wej-te. Predseda mediálnej komisie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Kevan Gosper pre AFP uviedol, že situáciu ešte chce prekonzultovať s čínskou stranou. "Počul som o tom, že existujú limity na vstup do internetu. Budem sa o tom ešte s čínskymi predstaviteľmi rozprávať a uvidíme, aká bude ich reakcia," poznamenal Gosper.
Člen MOV John Coates z Austrálie je frustrovaný rozhodnutím pokračovať v cenzúre internetu a podľa jeho slov Čína nedodržala jeden zo svojich predolympijských sľubov. "Je to neuveriteľné sklamanie. Myslím si, že je to záležitosť, ktorou by sa MOV mal seriózne zaoberať," uviedol Coates, ktorý potvrdil, že seriózne rokovania s čínskymi úradmi by mal viesť aj prezident MOV Jacques Rogge. "Čo však predstavitelia MOV môžu dosiahnuť, to neviem," dodal. Rogge pred dvoma týždňami v rozhovore pre AFP uviedol, že by nemala byť v Pekingu žiadna internetová cenzúra. "Prvýkrát by zahraničné médiá mali z Číny informovať slobodne," uviedol Rogge. Sun Wej-te tvrdí, že Čína sľúbila zahraničným novinárom dostatok informácií pre ich prácu, ale nie úplne slobodný internet. "Naším sľubom bolo, že novinári budú môcť počas olympijských hier využívať internet na svoju prácu. To sme im aj umožnili," uviedol Sun.
Cenzurované sú predovšetkým stránky hnutia Falun Gong, o ostatných internetových adresách oficiálne miesta mlčia. Novinári však už odhalili, že majú problémy dostať sa aj na weby Amnesty International, či spravodajské kanály BBC a Deutsche Welle. Amnesty International označilo Čínu za jedného z najväčších svetových nepriateľov internetu.
SITA, AFP