Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Chystáte sa na lyžovačku do zahraničia? Nezabudnite na opatrnosť



Hoci sa zima nezadržateľne blíži ku koncu a jarné dni sú čoraz bližšie, v horských strediskách je ešte stále dostatok snehu na poriadnu lyžovačku. A to nielen v tých našich.



Zdieľať
Obyčajné cestovné poistenie alebo poistenie na hory

Okolité krajiny poskytujú takisto množstvo príležitosti na zimné radovánky. U nás najobľúbenejšie a najdostupnejšie zahraničné veľhory sú Alpy. Sú neďaleko, stále na dojazd autom, a kvalita v nich je, bohužiaľ, často neporovnateľne vyššia ako v našich strediskách. Aby však cesta za zimnými radovánkami prebehla bez zádrhov, je dobre myslieť na niekoľko nevyhnutných záležitostí.

 

Obyčajné cestovné poistenie alebo poistenie na hory?

Prvá nejasnosť môže nastať už pri výbere poistenia – a je jasné, že bez poistenia lyžovať na hory do zahraničia ísť nemôžete. Aké poistenie si vybrať? Môžu vás mýliť názvy produktov rôznych poisťovní, ktoré sa snažia svoje služby čo najpresnejšie ušiť na mieru. Takže niekde môžete nájsť poistenie lyžovania, poistenie na hory, inde cestovné poistenie na zimu alebo len obyčajné cestovné poistenie. Čo naozaj potrebujete?

V podstate vám postačí obyčajné cestovné poistenie, ubezpečte sa však, že je doplnené o všetky možné pripoistenia – poistenie úrazu, poistenie zodpovednosti za škodu (to je na svahoch veľmi dôležité) a ak sa venujete extrémnejším formám lyžovania, tak aj balíkom špeciálne určeným na takéto športy. Skontrolujte si aj výšku poistného plnenia.

 

A čo auto?

Poistiť však treba nielen vás, ale aj vaše auto. Na cudzích cestách je to obzvlášť dôležité. Pred cestou si skontrolujte, či máte platné všetky poistenia auta – a ak áno, či ich viete preukázať. Hovoríme najmä o bielej a zelenej karte k povinnému zmluvnému poisteniu. Biela karta slúži ako potvrdenie uzavretého PZP na domácich cestách, v zahraničí budete však potrebovať zelenú kartu. Tú by vám poisťovňa mala poslať na vašu adresu najneskôr do jedného mesiaca po uzatvorení povinného zmluvného poistenia.

Havarijné poistenie nemusíte nijako preukazovať, nie je totiž povinné. Určite sa vám však bude hodiť kartička alebo iný papier, ktorý vám poisťovňa dá, a na ktorom nájdete všetky potrebné informácie o vašom poistení. Dôležitý je kontakt na asistenčnú službu, pretože práve pri poistnej udalosti na cestách v inom štáte sú asistenčné služby jednou z najpotrebnejších a najefektívnejších foriem pomoci.

 

Hrajte podľa ich pravidiel

Berte do úvahy, že na zahraničných cestách väčšinou platia iné pravidla. Tie sa môžu týkať maximálnej povolenej rýchlosti na diaľniciach alebo cestách prvej triedy, povinnej výbavy vozidla, výšky pokút za jednotlivé priestupky alebo parkovacieho systému. Pred tým, ako konkrétnu krajinu navštívite, venujte pár minút googleniu, a tieto veci si zistite. Môžete tak predísť nemilému prekvapeniu.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Minister kultúry M. Maďarič odstúpil z funkcie
<< predchádzajúci článok
EK zverejnila návrh textu dohody o vystúpení Británie z EÚ