Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2015

Chronológia vzťahov medzi Ukrajinou a Slovenskom na úrovni prezidentov



Slovenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko, archívne foto



Zdieľať
Slovenský prezident Andrej Kiska a ukrajinský prezident Petro Porošenko, archívne foto Foto: TASR/AP
Bratislava 19. mája (TASR) - Slovenská hlava štátu Andrej Kiska absolvuje v stredu 20. mája oficiálnu návštevu Ukrajiny. Sprevádzať ho bude šéf diplomacie Miroslav Lajčák.


TASR prináša výberovú chronológiu vzťahov medzi Ukrajinou a Slovenskou republikou (SR) na úrovni prezidentov.

29.-30. júna 1993 - Prezident SR Michal Kováč podpísal v Kyjeve medzištátnu Zmluvu o dobrom susedstve, priateľstve a spolupráci. S ukrajinským prezidentom Leonidom Kravčukom rokoval o ďalšej spolupráci medzi oboma krajinami.

24. októbra 1995 - V New Yorku sa počas osláv 50. výročia založenia OSN stretli prezident SR Michal Kováč s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom. Kučma ocenil hospodárske výsledky Slovenska a rýchlosť, s akou samostatné Slovensko vedelo vytvoriť vlastné štruktúry. Michal Kováč jednoznačne deklaroval úmysel SR vstúpiť do NATO.

7. júla 1996 - Prezident SR Michal Kováč pricestoval do rakúskeho Salzburgu, kde sa zúčastnil na ekonomickom summite pre krajiny strednej a východnej Európy. Jedným z bodov programu hlavy štátu boli bilaterálne rokovania s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom. Slovenský prezident ocenil úlohu Ukrajiny pri stabilizácii európskych pomerov.

23.-24. januára 1998 - V Levoči sa uskutočnilo stretnutie prezidentov 11 stredoeurópskych štátov. Jedným z účastníkov bol aj prezident Ukrajiny Leonid Kučma. Názov hlavnej témy summitu bol Občianska spoločnosť - nádej zjednotenej Európy.

15. júna 1999 - Konala sa slávnostná inaugurácia Rudolfa Schustera, prvého slovenského prezidenta zvoleného občanmi SR v priamych voľbách. Bratislavskú Redutu pri tejto príležitosti poctil svojou prítomnosťou aj prezident Ukrajinskej republiky Leonid Kučma.

10.-11. septembra 1999 - Počas pracovnej návštevy ukrajinskej Jalty sa prezident SR Rudolf Schuster zúčastnil na medzinárodnej konferencii Balticko-čiernomorská spolupráca: do integrovanej Európy 21. storočia bez deliacich čiar. Konala sa za účasti predstaviteľov 22 krajín a bola spojená aj so summitom 15 prezidentov, medzi ktorými nechýbal ani hostiteľ, prezident Ukrajiny Leonid Kučma. S najvyšším predstaviteľom SR rokoval o rozvoji vzájomných vzťahov.

30. novembra 1999 - Prezident SR Rudolf Schuster oficiálne navštívil Ukrajinu a v Kyjeve sa zúčastnil na inaugurácii ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu.

19. decembra 2000 - Prezident SR Rudolf Schuster pricestoval na krátku pracovnú návštevu Ukrajiny, počas ktorej sa stretol aj s prezidentom Leonidom Kučmom. Na Generálnom konzuláte SR v Užhorode absolvoval s ním rozhovor, ktorý sa týkal rozvoja dobrých susedských vzťahov.

12.-14. júna 2001 - Na pozvanie prezidenta SR Rudolfa Schustera pricestoval na oficiálnu návštevu Slovenska ukrajinský prezident Leonid Kučma. Obaja zavítali aj do Svidníka a Prešova. Kučma sa počas návštevy stretol aj s predsedom NR SR Jozefom Migašom a premiérom SR Mikulášom Dzurindom. V Prešove slávnostne otvorili priestory pre potreby konzulárneho oddelenia Veľvyslanectva Ukrajiny v SR za účasti prezidentov Kučmu a Schustera.

9. marca 2003 - Záujem Ukrajiny liberalizovať styk so SR po vytvorení schengenskej hranice deklaroval ukrajinský prezident Leonid Kučma na stretnutí s prezidentom SR Rudolfom Schusterom v Tatranskej Javorine. Kučma, ktorý bol vo Vysokých Tatrách na krátkom oddychovom pobyte na pozvanie Schustera, diskutoval s hostiteľom aj o prehlbovaní cezhraničnej spolupráce, o otázkach Iraku a účasti Ukrajiny v spoločnom boji proti terorizmu.

22. mája 2003 - Bilaterálne stretnutie prezidentov SR Rudolfa Schustera a Ukrajiny Leonida Kučmu sa uskutočnilo počas 10. summitu stredoeurópskych prezidentov v rakúskom Salzburgu.

23.-29. júla 2003 - Slovenský prezident Rudolf Schuster sa dvakrát stretol so svojím ukrajinským partnerom Leonidom Kučmom, na pozvanie ktorého trávil spolu s manželkou a dcérou letnú dovolenku na čiernomorskom polostrove Krym. Obaja štátnici si vymenili názory na politický a ekonomický vývoj vo svojich krajinách, hovorili o bilaterálnych vzťahoch a medzinárodných otázkach.

7. júna 2004 - Prezident SR Rudolf Schuster, ktorý bol s manželkou a sprievodom na pracovnej návšteve Ukrajiny, sa v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Leonidom Kučmom. Témou rozhovoru bola aj potreba priblíženia postojov v otázke vízovej povinnosti tak, aby boli porovnateľné s vízovými vzťahmi Ukrajiny s Maďarskom či Poľskom, súčasťou pobytu bola aj diskusia R. Schustera so študentmi Národnej pedagogickej univerzity M. P. Drahomanova v Kyjeve.

23. januára 2005 - Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa zúčastnil na inaugurácii novozvoleného ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. Sprevádzal ho aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

22. februára 2005 - Prezident SR Ivan Gašparovič sa v Bruseli stretol s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom. Zaoberali sa rozvojom bilaterálnej spolupráce SR a Ukrajiny po zmene politického prostredia u našich východných susedov. Ukrajinský prezident stretnutie využil aj na otvorenie problematiky prehodnotenia vzájomnej vízovej povinnosti oboch krajín.

21. apríla 2005 - Bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster sa zúčastnil na oslavách 170. výročia založenia Národnej pedagogickej univerzity M. P. Drahomanova v ukrajinskej metropole Kyjev.

11.-12. októbra 2007 - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko pricestoval spolu s manželkou Katerinou na oficiálnu návštevu Slovenska, počas ktorej sa stretol s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, predsedom NR SR Pavlom Paškom a predsedom vlády SR Robertom Ficom. Slovenskému partnerovi odovzdal zoznam 107 mien Slovákov, ktorí zahynuli na Ukrajine v rokoch 1944-1954, ich rozhovory sa týkali aj prepravy ľahkej ropy z Kaspického mora cez ropovodný systém Družba.

14. januára 2008 - Slovenská hlava štátu Ivan Gašparovič si v sprievode ukrajinského partnera Viktora Juščenka prezrel technické vybavenie a zabezpečenie slovensko-ukrajinskej hranice na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Prezidenti prerokovali problematiku vzájomných bilaterálnych vzťahov a ekonomicko-hospodárskej spolupráce.

16. januára 2009 - Prezident SR Ivan Gašparovič absolvoval pracovnú návštevu Ukrajiny, počas ktorej rokoval s ukrajinským prezidentom Viktorom Juščenkom o obnovení dodávok zemného plynu na Slovensko.

5.-8. októbra 2010 - Najvyšší predstaviteľ SR Ivan Gašparovič odcestoval na oficiálnu návštevu Ukrajiny. Stretol sa so svojím ukrajinským partnerom Viktorom Janukovyčom, rokoval tiež s predsedom Najvyššej rady Ukrajiny Volodymyrom Litvinom a s ministrom zahraničných vecí Ukrajiny Konstantynom Hryščenkom. Predstavitelia SR a Ukrajiny podpísali bilaterálne dohody o leteckých dopravných službách a zrušení konzulárnych poplatkov.

17. júna 2011 - Na oficiálnu návštevu Slovenska zavítal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. V Prezidentskom paláci diskutoval s hostiteľom prezidentom SR Ivanom Gašparovičom najskôr medzi štyrmi očami, potom aj na stretnutí delegácií. Po rokovaniach slovenská a ukrajinská strana podpísali viacero bilaterálnych dohôd. Stretol sa tiež s premiérou SR Ivetou Radičovou. Súčasťou programu bola pietna slávnosť kladenia vencov k pamätníku padlých vojakov na bratislavskom Slavíne. Slovenský a ukrajinský prezident spoločne otvorili ekonomické fórum v hoteli Bôrik, na ktorom sa zúčastnili podnikatelia z obidvoch krajín. Návštevu SR zavŕšil ukrajinský prezident Janukovyč účasťou na slávnostnej večeri podávanej prezidentom Gašparovičom a jeho manželkou Silviou Gašparovičovou.

10. mája 2012 - Prezident SR Ivan Gašparovič a jeho poľský kolega Bronislaw Komorowski navrhli Ukrajine, aby pristúpila k zmene svojho trestného zákonníka. Ten totiž v súčasnom znení umožňuje napríklad súdiť vysokých predstaviteľov štátnej moci za rozhodnutia prijaté počas pôsobenia vo funkcií. Najvyššieho predstaviteľa Ukrajiny Viktora Janukovyča sa pýtali aj na to, akým spôsobom je zabezpečované liečenie bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej. Gašparovič chcel pôvodne o vnútropolitickej situácii na Ukrajine hovoriť aj na jaltskom summite. Po tom, ako niekoľko hláv štátov pre väznenie Tymošenkovej vyhlásilo stretnutiu bojkot, musela byť vrcholná schôdzka zrušená.

12.-13. júna 2013 - Na pozvanie prezidenta SR Ivana Gašparoviča prišli do slovenskej metropoly 19 najvyšší predstavitelia krajín strednej, východnej a juhovýchodnej Európy. Na stredoeurópskom summite sa zúčastnil aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Pozvanie Gašparoviča na 18. stredoeurópsky summit prijali prezidenti Rakúska (Heinz Fischer), Rumunska (Traian Băsescu), Čiernej Hory (Filip Vujanovič), Estónska (Toomas Hendrik Ilves), Macedónska (Gjorge Ivanov), Litvy (Dalia Grybauskaite), Chorvátska (Ivo Josipović), Ukrajiny (Viktor Janukovyč), Poľska (Bronisław Komorowski), Lotyšska (Andris Berzinš), Bulharska (Rosen Plevneliev), Moldavska (Nicolae Timofti), Maďarska (János Áder), Srbska (Tomislav Nikolić), Albánska (Bujar Nishani), Slovinska (Borut Pahor), Česka (Miloš Zeman), predseda Predsedníctva Bosny a Hercegoviny (Nebojša Radmanović) a kosovská predstaviteľka Atifete Jahjagová.

7. júna 2014 - Prezidentský palác v Bratislave dostal pozvánku na inauguráciu novozvoleného ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Zúčastnil sa na nej odchádzajúci slovenský najvyšší predstaviteľ Ivan Gašparovič. Spolu s ním na Ukrajinu cestoval aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

15.-16. novembra 2014 - Situácia na juhovýchode Ukrajiny, otázky spojené s energetickou samostatnosťou krajiny vrátane zásobovania plynom a vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou boli hlavnými témami stretnutia podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, ktorý pricestoval na Slovensko ako hosť na schôdzku prezidentov Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka. Krajiny V4 Slovensko, Poľsko, Česká republika a Maďarsko spoločne ponúkli Ukrajine pomoc pri reformách, ktoré ju čakajú. Vyhlásil to slovenský prezident Andrej Kiska po stretnutí prezidentov krajín V4 s prezidentom Ukrajiny Petrom Porošenkom v Bratislave. Prezidenti sa spoločne presunuli do Historickej budovy Slovenského národného divadla, kde sa uskutočnila spomienková slávnosť pri príležitosti 25. výročia Nežnej revolúcie.

22. februára 2015 – Prezident SR Andrej Kiska si v ukrajinskej metropole spolu s ďalšími zahraničnými hosťami pripomenul obete minuloročných protivládnych protestov. Na akcii sa zúčastnila aj litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, poľský prezident Bronislaw Komorowski, predseda Európskej rady Donald Tusk, nemecký prezident Joachim Gauck, minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvá Štúrova úvaha o charaktere národa vyšla v Kuzmányho Hronke
<< predchádzajúci článok
Vláda sprísni pravidlá výkonu notárskeho povolania