|
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
Utorok 28.1.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
Meniny má Alfonz
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
Úvodná strana | Včera Archív správ Nastavenia |
|
Kontakt | Inzercia |
|
11. októbra 2011
Chronológia: Vybrané momenty koaličnej krízy pre euroval
Slovensko znovu prežíva vážnu politickú krízu, vláde Ivety Radičovej hrozí pád. Koalícia nie je schopná zatiaľ nájsť riešenie v spornej otázke ohľadom schválenia eurovalu. Slovenská ...
Zdieľať
BRATISLAVA 11. októbra - Slovensko znovu prežíva vážnu politickú krízu, vláde Ivety Radičovej hrozí pád. Koalícia nie je schopná zatiaľ nájsť riešenie v spornej otázke ohľadom schválenia eurovalu. Slovenská republika sa stala poslednou krajinou eurozóny, ktorú čaká schvaľovanie tohto kontroverzného finančného inštitútu v eurozóne. Radičová očakáva od SaS zodpovedné rozhodnutie voči SR. „Krízu nemáme šancu zvládnuť sami. Ak si myslíme, že 16 krajín sa rozhodlo, pretože majú hlúpe vlády a ešte hlúpejšie parlamenty, ak si myslíme, že dokážeme zvládnuť krízu sami, ani neviem, k čomu to má pripodobniť. Moje jediné rozhodovanie je, že my nemôžeme byť Robinson v centre Európy, ktorý si myslí, že nie je naviazaný na ekonomické výsledky iných krajín,“ vyhlásila v pondelok premiérka Radičová. Pozrite si vybrané momenty koaličnej krízy pre euroval:
8. septembra
Strana Sloboda a Solidarita predstavila brožúrku s argumentmi proti schváleniu ďalšieho eurovalu. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík uviedol, že argumentárium na 16 stranách presvedčivo vyvracia všetky „mýty“, ktoré niektorí politici šíria o následkoch prípadného neschválenia eurovalu slovenským parlamentom. Sulík zopakoval odhodlanie za euroval nehlasovať.
Prezident Ivan Gašparovič podpísal plnú moc pre podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša na podpísanie nového dodatku k rámcovej zmluve o eurovale v Bruseli. Týmto dodatkom sa má zabezpečiť zvýšenie efektívnej kapacity prvého eurovalu a zároveň zvýšiť jeho kompetencia a flexibilita. Aby bol však dodatok definitívne schválený, potrebuje ešte súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidenta.
11. septembra
Podpredseda SaS, minister hospodárstva Juraj Miškov pre agentúru SITA povedal, že strana SaS dôrazne protestuje proti obvineniam niektorých partnerov z údajného porušenia záverov Koaličnej rady. „Neexistuje žiadna dohoda ani žiadny zápis, ktoré by zakazovali vyjadrovať sa k téme eurovalu. Prípravou brožúry sme chceli ponúknuť racionálne argumenty a tak vyvrátiť nepravdivé obvinenia z populizmu. Naďalej máme záujem o vecnú diskusiu a výmenu argumentov na túto tému s našimi koaličnými partnermi,“ uviedol. Koaliční partneri vytkli SaS prezentáciu brožúrky o nevýhodnosti eurovalu. Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos uviedol, že liberáli takto porušili sľub nerobiť si na téme eurovalu stranícku kampaň.
12. septembra
Vládna koalícia sa v Častej ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko bude o ňom rozhodovať ako posledná krajina. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá. „V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale,“ vyhlásila premiérka.
13. septembra
SaS je podľa predsedu strany Richarda Sulíka zásadne proti spájaniu eurovalu s pádom vlády. „Euroval neznamená pád vlády. Ak padne vláda, nebude to zodpovednosť SaS,“ povedal a dodal, že nevidí dôvod, aby premiérka Iveta Radičová nepokračovala. SaS bude podľa Sulíka pokračovať v koalícii. „Pokračovať budeme. Neodchádzame z koalície. Nebudeme sa hádzať o zem, ani keď sa koalícia spojí pri eurovale s opozíciou,“ povedal.
19. septembra
Podľa ministra financií Ivana Mikloša by malo byť hlasovanie o rozšírenom eurovale v NR SR spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Povedal to na konferencii o budúcnosti eurozóny v Bratislave. Mikloš tvrdí, že postoj koaličnej SaS je svojím spôsobom vyjadrovaním nedôvery premiérke Ivete Radičovej. Postoj SaS zároveň označil za populizmus, pretože sa hlási k voličsky ľúbivému postoju bez ohľadu na následky, ktoré môžu byť pre Slovensko veľmi negatívne.
20. septembra
Osemnásť poslancov strany SaS nepodporí v parlamente zvýšenie eurovalu. Novinárom to povedal pred všetkými poslancami strany jej predseda Richard Sulík. SaS účasťou osemnástich poslancov na tlačovej besede chcela deklarovať jednotu. Keďže SaS postoj k eurovalu nezmenila, koaliční partneri podľa neho vytiahli zbrane najvyššieho kalibru, ako je spojenie hlasovania s vyslovením dôvery vláde či diskusia o predčasných voľbách. Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde považuje Sulík za útok na premiérku Ivetu Radičovú. Sulík si nevie predstaviť, že by Radičová bola za spojenie hlasovania, pretože je to človek, pre ktorého je slušnosť životný princíp a preto si nedokáže predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátila bývalá vláda a Robert Fico.
23. septembra
SDKÚ-DS ponúkne podľa člena Prezídia SDKÚ-DS a podpredsedu parlamentného výboru pre financie Ondreja Mateja riešenie situácie pri eurovale. Má ním byť dohoda koalície, že schváli euroval ako systém, ale o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta.
27. septembra
SDKÚ-DS ponúkla koaličným partnerom pre schválenie eurovalu dodatok ku Koaličnej zmluve. Ako uviedol po rokovaní prezídia strany jej predseda Mikuláš Dzurinda, koaliční partneri by sa dodatkom zaviazali, že v parlamente zabezpečia podporu dodatku k eurovalu a tiež návrhu vládneho zákona o špecifických štátnych zárukách. Tento zákon by stanovil, že o všetkých nových záväzkoch SR vyplývajúcich z eurovalu bude rozhodovať vláda a parlamentný výbore pre financie, menu a rozpočet.
28. septembra
Po tom, čo predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nepochodil u SaS s návrhom o eurovale, s vlastným kompromisom prišla premiérka Iveta Radičová. Po rokovaní s premiérkou SaS tvrdí, že návrh spĺňa ich požiadavky. Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár prišiel na Úrad vlády SR a za zatvorenými dverami sedel s premiérkou. Po približne hodine vyšiel Kollár s návrhom v ruke.
"Chceme dosiahnuť také riešenie, aby spĺňalo dve podmienky. Tá prvá podmienka je, že nebudeme blokovať ostatné krajiny, aby vytvorili euroval. A druhá podmienka je, aby toto riešenie nevytiahlo naozaj z peňazí slovenských daňovníkov ani jeden-jediný cent," povedal TV Markíza Kollár. Na otázku či to vyzerá na dohodu, odpovedal "áno".
Kabinet Ivety Radičovej schválil novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Táto zmena má umožniť navŕšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve. Ministri zároveň odsúhlasili k návrhu novely skrátené legislatívne konanie. O dodatku k rámcovej zmluve o eurovale sa bude v parlamente rokovať ;na októbrovej schôdzi a ak tento dodatok poslanci schvália, bude pre vykonateľnosť dohôd európskych lídrov nevyhnutné schváliť aj zmeny v národných legislatívach.
30. septembra
Sloboda a Solidarita (SaS) nebude podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka brániť ostatným krajinám, ktoré chcú za svoje peniaze zachraňovať iné krajiny. „SaS nemá záujem blokovať tento proces. Našou úlohou je brániť peniaze slovenských daňových poplatníkov. Na tom sa nič nezmenilo. My euroval v podobe, v akej je navrhnutý, stále odmietame. Euroval v súčasnej podobe je neprijateľný a SaS ho nepodporí,“ povedal Galko.
4. októbra
SaS súhlasí s časťou kompromisného návrhu o zvýšení objemu eurovalu, ktorý liberálom navrhla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). „S jednou časťou áno, tá druhá časť pre nás v tejto fáze nie je prijateľná,“ povedal pri príchode na rokovanie Koaličnej rady predseda SaS Richard Sulík. Konkrétnosti o návrhu však Sulík ani ďalší členovia koalície neprezradili. Sulíkovi prekáža stanovisko predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý súhlasí s podporou eurovalu výmenou za politické ústupky.
„Premiérka za posledné dni bola veľmi úspešná a dobre pokračovala v Bruseli, ale bohužiaľ Fico pustil do gatí, povedal, že hlasovať bude. Samozrejme v tom momente Brusel stratil motiváciu vážne vyjednávať,“ poznamenal. Podľa šéfa SaS Fico opäť nedodržal slovo a masívne tak poškodil záujmy slovenských daňovníkov.
O zvýšení záruk v eurovale bude slovenský parlament hlasovať v prvý deň 24. schôdze NR SR 11. októbra, hoci k dohode v koalícii nedošlo. „Dovtedy máme ešte týždeň, ktorý budeme môcť využiť na ďalšie rokovania,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že SaS neakceptovala kompromisný návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).
5. októbra
Predseda SaS Richard Sulík sa odmietol vyjadriť k možným kompromisom pri podpore jeho strany pre navŕšenie eurovalu. "V tejto podobe euroval určite nepodporíme, lebo by masívne poškodil slovenských daňovníkov," zopakoval svoj postoj na tlačovej besede. Podľa neho rokovania, ktoré viedla o eurovale premiérka Iveta Radičová, dobre nasledovali a boli úspešné. "Žiaľ, boli prinajmenšom sťažené," zdôraznil. Sulíkovi záležalo na tom, aby Slovensko o zvýšení eurovalu hlasovalo ako posledné. "To bolo splnené. Koaliční partneri sa zachovali korektne a dohodu dodržali," povedal. Koalícia sa dohodla, že parlament o eurovale bude hlasovať 11. októbra. "Nemám dôvod to naťahovať, bolo by to nekorektné voči iným krajinám," dodal.
6. októbra
Strana SaS pravdepodobne nakoniec za euroval v parlamente zahlasuje. Na rokovaní výboru NR SR pre európske záležitosti to potvrdil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podmienkou strany je zriadenie komisie, v ktorej budú zastúpené všetky parlamentné politické strany, každá s právom veta. Kým komisia neodsúhlasí pomoc pre ktorúkoľvek krajinu, tak z eurovalu peniaze neodídu.
Návrh strany SaS, ktorým podmieňuje kladné hlasovanie za rozšírený euroval, bude témou niektorej z ďalších koaličných rád. Konštatoval to Peter Zajac z OKS. Predstavitelia vládnych strán nehovorili, čo v ňom konkrétne je. Predseda SaS Richard Sulík rokovanie Koaličnej rady opustil po tom, čo partnerom rozdali svoj návrh.„Je to poctivý návrh, ktorý chráni peniaze slovenských daňovníkov, zároveň neblokuje ostatné krajiny eurozóny a dúfam teda, že bude prijatý. Nebudem sa k tomu návrhu vyjadrovať, najprv sa vyjadria koaliční partneri,“ povedal novinárom.
Tvrdí, že to nie je návrh úplne nový, ale je akýmsi mixom doterajších možností.
SDKÚ-DS sa bude podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša zaoberať návrhom podmienok SaS, za ktorých je strana Richarda Sulíka ochotná podporiť euroval. Dodal, že poverenie rokovať o eurovale za SDKÚ-DS má premiérka Iveta Radičová. Podľa dokumentu, ktorý zverejnil portál sme.sk, strana SaS požaduje zriadenie komisie, ktorej rozhodnutiami o účasti Slovenska na jednotlivých opatreniach eurovalu bude slovenský zástupca v mechanizme viazaný. V komisii by mal podľa návrhu SaS sedieť jeden zástupca z každého parlamentného poslaneckého klubu, pričom každý z nich má mať právo veta. Tento postup by sa podľa návrhu mal uplatňovať už pri hlasovaní o pôžičke Grécku.
KDH podľa predsedu strany Jána Figeľa nesúhlasí s navrhovaným modelom SaS pre podporu eurovalu, aby právo veta mala každá strana v komisii, ktorá má posudzovať poskytovanie pôžičiek z tohto systému. „To je nezmysel. Viete si predstaviť mať väčšinovú vládu, ale v zásadných veciach rozhodovať konsenzom naprieč politickým spektrom? Veď to nikde tak nerobia. Náš návrh hovorí o korektnom mechanizme, ktorý v koaličnej zostave ponúka rokovania o každom rozhodovaní o eurovale. Ak to má byť celoparlamentná záležitosť, mení to celú doterajšiu nielen filozofiu, ale pravidlá. My nemáme koaličnú dohodu so stranou Jána Slotu,“ vyhlásil Figeľ.
7. októbra
Po koaličnom rokovaní o rozpočte na rok 2012 na pôde rezortu dopravy podpredseda SaS a minister obrany Ľubomír Galko povedal, že návrh SaS, ktorým strana podmieňuje hlasovanie za rozšírený euroval, prerokujú koaliční partneri v pondelok 10. októbra. Zároveň pripustil, že o niektorých bodoch z ich návrhu možno ešte rokovať.
8. októbra
Ak neprejdú požiadavky Slobody a Solidarity pri schvaľovaní eurovalu, tak podľa predsedu strany Richarda Sulíka jeho poslanci za euroval v parlamente nezahlasujú. "Prekvapuje nás také rýchle zamietnutie, aj to, že to išlo cez médiá. Myslel som, že o tom budeme diskutovať,“ povedal Sulík počas Programovej konferencie strany Sloboda a Solidarita vo Vysokých Tatrách na adresu zamietnutia požiadaviek SaS k eurovalu, ktoré predložili vo štvrtok. SaS podľa Sulíka nerozumie dôvodom, prečo k takému kroku došlo zo strany premiérky Ivety Radičovej. Sulík očakáva vysvetlenie na Koaličnej rade.
10. októbra
Koaliční partneri sa nedokázali dohodnúť na podpore eurovalu 1 a 2. Premiérka Iveta Radičoví po skončení Koaličnej rady novinárom povedala, že prehlbujúca sa kríza si vyžaduje nástojčivé riešenie. „Slovensko dokáže len ťažko čeliť problémom osamotené. Bez nadnárodných programov je malá šanca, že zvládneme toto obdobie,“ povedala. Predsedníčka vlády sa rozhoduje medzi tromi alternatívami – spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde, podať demisiu, ak euroval v parlamente neprejde, ale aj demisiu ešte pred hlasovaním, aby sa vytvoril priestor na ďalšie rokovania.
Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vlády
8. septembra
Strana Sloboda a Solidarita predstavila brožúrku s argumentmi proti schváleniu ďalšieho eurovalu. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík uviedol, že argumentárium na 16 stranách presvedčivo vyvracia všetky „mýty“, ktoré niektorí politici šíria o následkoch prípadného neschválenia eurovalu slovenským parlamentom. Sulík zopakoval odhodlanie za euroval nehlasovať.
Prezident Ivan Gašparovič podpísal plnú moc pre podpredsedu vlády a ministra financií Ivana Mikloša na podpísanie nového dodatku k rámcovej zmluve o eurovale v Bruseli. Týmto dodatkom sa má zabezpečiť zvýšenie efektívnej kapacity prvého eurovalu a zároveň zvýšiť jeho kompetencia a flexibilita. Aby bol však dodatok definitívne schválený, potrebuje ešte súhlas parlamentu a ratifikáciu prezidenta.
11. septembra
Podpredseda SaS, minister hospodárstva Juraj Miškov pre agentúru SITA povedal, že strana SaS dôrazne protestuje proti obvineniam niektorých partnerov z údajného porušenia záverov Koaličnej rady. „Neexistuje žiadna dohoda ani žiadny zápis, ktoré by zakazovali vyjadrovať sa k téme eurovalu. Prípravou brožúry sme chceli ponúknuť racionálne argumenty a tak vyvrátiť nepravdivé obvinenia z populizmu. Naďalej máme záujem o vecnú diskusiu a výmenu argumentov na túto tému s našimi koaličnými partnermi,“ uviedol. Koaliční partneri vytkli SaS prezentáciu brožúrky o nevýhodnosti eurovalu. Predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos uviedol, že liberáli takto porušili sľub nerobiť si na téme eurovalu stranícku kampaň.
12. septembra
Vládna koalícia sa v Častej ani po maratóne rokovaní nedohodla na podpore eurovalu. Opätovne sa však zhodla na tom, že Slovensko bude o ňom rozhodovať ako posledná krajina. Premiérka Iveta Radičová po rokovaní povedala, že dôveryhodnosť SR voči partnerom v eurozóne a EÚ je dôležitá. „V otázke podpory eurovalu medzi nami nedošlo k dohode. Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale,“ vyhlásila premiérka.
13. septembra
SaS je podľa predsedu strany Richarda Sulíka zásadne proti spájaniu eurovalu s pádom vlády. „Euroval neznamená pád vlády. Ak padne vláda, nebude to zodpovednosť SaS,“ povedal a dodal, že nevidí dôvod, aby premiérka Iveta Radičová nepokračovala. SaS bude podľa Sulíka pokračovať v koalícii. „Pokračovať budeme. Neodchádzame z koalície. Nebudeme sa hádzať o zem, ani keď sa koalícia spojí pri eurovale s opozíciou,“ povedal.
19. septembra
Podľa ministra financií Ivana Mikloša by malo byť hlasovanie o rozšírenom eurovale v NR SR spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Povedal to na konferencii o budúcnosti eurozóny v Bratislave. Mikloš tvrdí, že postoj koaličnej SaS je svojím spôsobom vyjadrovaním nedôvery premiérke Ivete Radičovej. Postoj SaS zároveň označil za populizmus, pretože sa hlási k voličsky ľúbivému postoju bez ohľadu na následky, ktoré môžu byť pre Slovensko veľmi negatívne.
20. septembra
Osemnásť poslancov strany SaS nepodporí v parlamente zvýšenie eurovalu. Novinárom to povedal pred všetkými poslancami strany jej predseda Richard Sulík. SaS účasťou osemnástich poslancov na tlačovej besede chcela deklarovať jednotu. Keďže SaS postoj k eurovalu nezmenila, koaliční partneri podľa neho vytiahli zbrane najvyššieho kalibru, ako je spojenie hlasovania s vyslovením dôvery vláde či diskusia o predčasných voľbách. Spojenie hlasovania o eurovale s vyslovením dôvery vláde považuje Sulík za útok na premiérku Ivetu Radičovú. Sulík si nevie predstaviť, že by Radičová bola za spojenie hlasovania, pretože je to človek, pre ktorého je slušnosť životný princíp a preto si nedokáže predstaviť, že by prispela k tomu, aby sa vrátila bývalá vláda a Robert Fico.
23. septembra
SDKÚ-DS ponúkne podľa člena Prezídia SDKÚ-DS a podpredsedu parlamentného výboru pre financie Ondreja Mateja riešenie situácie pri eurovale. Má ním byť dohoda koalície, že schváli euroval ako systém, ale o konkrétnom uvoľnení peňazí pre konkrétny štát by koalícia rozhodovala znova s tým, že každá strana by mala právo veta.
27. septembra
SDKÚ-DS ponúkla koaličným partnerom pre schválenie eurovalu dodatok ku Koaličnej zmluve. Ako uviedol po rokovaní prezídia strany jej predseda Mikuláš Dzurinda, koaliční partneri by sa dodatkom zaviazali, že v parlamente zabezpečia podporu dodatku k eurovalu a tiež návrhu vládneho zákona o špecifických štátnych zárukách. Tento zákon by stanovil, že o všetkých nových záväzkoch SR vyplývajúcich z eurovalu bude rozhodovať vláda a parlamentný výbore pre financie, menu a rozpočet.
28. septembra
Po tom, čo predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda nepochodil u SaS s návrhom o eurovale, s vlastným kompromisom prišla premiérka Iveta Radičová. Po rokovaní s premiérkou SaS tvrdí, že návrh spĺňa ich požiadavky. Šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár prišiel na Úrad vlády SR a za zatvorenými dverami sedel s premiérkou. Po približne hodine vyšiel Kollár s návrhom v ruke.
"Chceme dosiahnuť také riešenie, aby spĺňalo dve podmienky. Tá prvá podmienka je, že nebudeme blokovať ostatné krajiny, aby vytvorili euroval. A druhá podmienka je, aby toto riešenie nevytiahlo naozaj z peňazí slovenských daňovníkov ani jeden-jediný cent," povedal TV Markíza Kollár. Na otázku či to vyzerá na dohodu, odpovedal "áno".
Kabinet Ivety Radičovej schválil novelu zákona o špecifických štátnych zárukách. Táto zmena má umožniť navŕšenie podielu Slovenska na zárukách v eurovale tak, ako sa na tom dohodli európski lídri, keďže tento postup si vyžaduje aj zmeny v národnej legislatíve. Ministri zároveň odsúhlasili k návrhu novely skrátené legislatívne konanie. O dodatku k rámcovej zmluve o eurovale sa bude v parlamente rokovať ;na októbrovej schôdzi a ak tento dodatok poslanci schvália, bude pre vykonateľnosť dohôd európskych lídrov nevyhnutné schváliť aj zmeny v národných legislatívach.
30. septembra
Sloboda a Solidarita (SaS) nebude podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka brániť ostatným krajinám, ktoré chcú za svoje peniaze zachraňovať iné krajiny. „SaS nemá záujem blokovať tento proces. Našou úlohou je brániť peniaze slovenských daňových poplatníkov. Na tom sa nič nezmenilo. My euroval v podobe, v akej je navrhnutý, stále odmietame. Euroval v súčasnej podobe je neprijateľný a SaS ho nepodporí,“ povedal Galko.
4. októbra
SaS súhlasí s časťou kompromisného návrhu o zvýšení objemu eurovalu, ktorý liberálom navrhla premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). „S jednou časťou áno, tá druhá časť pre nás v tejto fáze nie je prijateľná,“ povedal pri príchode na rokovanie Koaličnej rady predseda SaS Richard Sulík. Konkrétnosti o návrhu však Sulík ani ďalší členovia koalície neprezradili. Sulíkovi prekáža stanovisko predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý súhlasí s podporou eurovalu výmenou za politické ústupky.
„Premiérka za posledné dni bola veľmi úspešná a dobre pokračovala v Bruseli, ale bohužiaľ Fico pustil do gatí, povedal, že hlasovať bude. Samozrejme v tom momente Brusel stratil motiváciu vážne vyjednávať,“ poznamenal. Podľa šéfa SaS Fico opäť nedodržal slovo a masívne tak poškodil záujmy slovenských daňovníkov.
O zvýšení záruk v eurovale bude slovenský parlament hlasovať v prvý deň 24. schôdze NR SR 11. októbra, hoci k dohode v koalícii nedošlo. „Dovtedy máme ešte týždeň, ktorý budeme môcť využiť na ďalšie rokovania,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že SaS neakceptovala kompromisný návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).
5. októbra
Predseda SaS Richard Sulík sa odmietol vyjadriť k možným kompromisom pri podpore jeho strany pre navŕšenie eurovalu. "V tejto podobe euroval určite nepodporíme, lebo by masívne poškodil slovenských daňovníkov," zopakoval svoj postoj na tlačovej besede. Podľa neho rokovania, ktoré viedla o eurovale premiérka Iveta Radičová, dobre nasledovali a boli úspešné. "Žiaľ, boli prinajmenšom sťažené," zdôraznil. Sulíkovi záležalo na tom, aby Slovensko o zvýšení eurovalu hlasovalo ako posledné. "To bolo splnené. Koaliční partneri sa zachovali korektne a dohodu dodržali," povedal. Koalícia sa dohodla, že parlament o eurovale bude hlasovať 11. októbra. "Nemám dôvod to naťahovať, bolo by to nekorektné voči iným krajinám," dodal.
6. októbra
Strana SaS pravdepodobne nakoniec za euroval v parlamente zahlasuje. Na rokovaní výboru NR SR pre európske záležitosti to potvrdil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár. Podmienkou strany je zriadenie komisie, v ktorej budú zastúpené všetky parlamentné politické strany, každá s právom veta. Kým komisia neodsúhlasí pomoc pre ktorúkoľvek krajinu, tak z eurovalu peniaze neodídu.
Návrh strany SaS, ktorým podmieňuje kladné hlasovanie za rozšírený euroval, bude témou niektorej z ďalších koaličných rád. Konštatoval to Peter Zajac z OKS. Predstavitelia vládnych strán nehovorili, čo v ňom konkrétne je. Predseda SaS Richard Sulík rokovanie Koaličnej rady opustil po tom, čo partnerom rozdali svoj návrh.„Je to poctivý návrh, ktorý chráni peniaze slovenských daňovníkov, zároveň neblokuje ostatné krajiny eurozóny a dúfam teda, že bude prijatý. Nebudem sa k tomu návrhu vyjadrovať, najprv sa vyjadria koaliční partneri,“ povedal novinárom.
Tvrdí, že to nie je návrh úplne nový, ale je akýmsi mixom doterajších možností.
SDKÚ-DS sa bude podľa podpredsedu strany Ivana Mikloša zaoberať návrhom podmienok SaS, za ktorých je strana Richarda Sulíka ochotná podporiť euroval. Dodal, že poverenie rokovať o eurovale za SDKÚ-DS má premiérka Iveta Radičová. Podľa dokumentu, ktorý zverejnil portál sme.sk, strana SaS požaduje zriadenie komisie, ktorej rozhodnutiami o účasti Slovenska na jednotlivých opatreniach eurovalu bude slovenský zástupca v mechanizme viazaný. V komisii by mal podľa návrhu SaS sedieť jeden zástupca z každého parlamentného poslaneckého klubu, pričom každý z nich má mať právo veta. Tento postup by sa podľa návrhu mal uplatňovať už pri hlasovaní o pôžičke Grécku.
KDH podľa predsedu strany Jána Figeľa nesúhlasí s navrhovaným modelom SaS pre podporu eurovalu, aby právo veta mala každá strana v komisii, ktorá má posudzovať poskytovanie pôžičiek z tohto systému. „To je nezmysel. Viete si predstaviť mať väčšinovú vládu, ale v zásadných veciach rozhodovať konsenzom naprieč politickým spektrom? Veď to nikde tak nerobia. Náš návrh hovorí o korektnom mechanizme, ktorý v koaličnej zostave ponúka rokovania o každom rozhodovaní o eurovale. Ak to má byť celoparlamentná záležitosť, mení to celú doterajšiu nielen filozofiu, ale pravidlá. My nemáme koaličnú dohodu so stranou Jána Slotu,“ vyhlásil Figeľ.
7. októbra
Po koaličnom rokovaní o rozpočte na rok 2012 na pôde rezortu dopravy podpredseda SaS a minister obrany Ľubomír Galko povedal, že návrh SaS, ktorým strana podmieňuje hlasovanie za rozšírený euroval, prerokujú koaliční partneri v pondelok 10. októbra. Zároveň pripustil, že o niektorých bodoch z ich návrhu možno ešte rokovať.
8. októbra
Ak neprejdú požiadavky Slobody a Solidarity pri schvaľovaní eurovalu, tak podľa predsedu strany Richarda Sulíka jeho poslanci za euroval v parlamente nezahlasujú. "Prekvapuje nás také rýchle zamietnutie, aj to, že to išlo cez médiá. Myslel som, že o tom budeme diskutovať,“ povedal Sulík počas Programovej konferencie strany Sloboda a Solidarita vo Vysokých Tatrách na adresu zamietnutia požiadaviek SaS k eurovalu, ktoré predložili vo štvrtok. SaS podľa Sulíka nerozumie dôvodom, prečo k takému kroku došlo zo strany premiérky Ivety Radičovej. Sulík očakáva vysvetlenie na Koaličnej rade.
10. októbra
Koaliční partneri sa nedokázali dohodnúť na podpore eurovalu 1 a 2. Premiérka Iveta Radičoví po skončení Koaličnej rady novinárom povedala, že prehlbujúca sa kríza si vyžaduje nástojčivé riešenie. „Slovensko dokáže len ťažko čeliť problémom osamotené. Bez nadnárodných programov je malá šanca, že zvládneme toto obdobie,“ povedala. Predsedníčka vlády sa rozhoduje medzi tromi alternatívami – spojiť hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde, podať demisiu, ak euroval v parlamente neprejde, ale aj demisiu ešte pred hlasovaním, aby sa vytvoril priestor na ďalšie rokovania.
Súvisiace články:
Merkelová očakáva ratifikáciu eurovalu do summitu lídrov EÚ (12. 10. 2011)
Richard Sulík poškodil dobré meno Slovenska, tvrdí Balázs (12. 10. 2011)
Rakúsko očakáva, že EFSF prejde aj so súhlasom Slovenska (12. 10. 2011)
Prezident sa vracia späť do vlasti (12. 10. 2011)
Richard Sulík otvoril schôdzu a rokovanie vzápätí prerušil (11. 10. 2011)
V ceste záchranného balíka stojí malé Slovensko (11. 10. 2011)
Osud vlády je v rukách Smeru (11. 10. 2011)
Politológ: SaS sa správa, ako keby sme suverenitu stále mali (11. 10. 2011)
SaS sa v utorok na hlasovaní o eurovale nezúčastní (11. 10. 2011)
Premiérka spojí hlasovanie o eurovale s dôverou vlády (11. 10. 2011)