Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. septembra 2009

Chrípková sezóna sa začína, vakcíny by už mali byť v lekárňach



S nástupom októbra prichádza znovu chrípková sezóna. Najúčinnejšou a najekonomickejšou prevenciou je podľa lekárov očkovanie. Optimálne je absolvovať ho v čase od polovice októbra do decembra. ...



Zdieľať
BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - S nástupom októbra prichádza znovu chrípková sezóna. Najúčinnejšou a najekonomickejšou prevenciou je podľa lekárov očkovanie. Optimálne je absolvovať ho v čase od polovice októbra do decembra. Očkovať sa však možno dať aj počas epidémie, ktorá na Slovensku obvykle vrcholí vo februári. Vtedy však hrozí, že človek už je v inkubačnej lehote a vakcína nezaberie. Zaočkovať sa možno už aj v súčasnosti, lekárne by mali mať vakcíny k dispozícii. Očkovanie proti chrípke je bezplatné. Buď má vakcínu lekár v ambulancii, alebo vypíše recept, na ktorý ju v lekárni vydajú. Vakcínu treba držať v chladničke.


Ochranný efekt nastupuje po 10 až 14 dňoch. Vakcínu pichajú lekári do deltového svalu na ruke. Účinnosť očkovania nie je stopercentná. Najmä u starých ľudí hrozí, že aj napriek vakcíne na chrípku ochorejú. Určite však bude omnoho miernejšia. Očkovacia látka vytvára v organizme obranné látky, ktoré zabránia šíreniu vírusu. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla Jarmila Lančová z epidemiologického odboru Úradu verejného zdravotníctva, počas aktuálnej sezóny je možné očkovanie štyrmi druhmi vakcín. K dispozícii je 745 tisíc dávok. Vlani bolo dovezených 920 tisíc dávok, z ktorých použili 692 tisíc. "Ostatné museli byť zlikvidované," podotkla Lančová.

Na akútne respiračné ochorenia, medzi ktoré chrípka patrí, ochorie ročne milión až dva milióny ľudí. Chrípka sa prejavuje náhlym nástupom s teplotami nad 38 stupňov Celzia, ktoré sprevádza bolesť v krku či kašeľ, ale aj bolesť kĺbov, hlavy alebo svalov. Chrípku treba v každom prípade vyležať. Antibiotická liečba na chrípku neexistuje, nutné je znižovať teplotu a piť veľa tekutín. Podľa Lančovej je ideálne lekárovi zatelefonovať a vyhnúť sa osobnej návšteve v preplnenej čakárni. Chrípka je totiž charakteristická veľkou infekčnosťou. Najnáchylnejšie na chrípku sú deti v predškolskom a školskom veku a starí ľudia. Zákernosť chrípky je podľa lekárov v tom, že sa k nej môžu pridružiť vážne komplikácie.

Minulá chrípková sezóna bola na Slovensku mierna, úmrtia hlásené neboli. Najvyššia chorobnosť bola v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji. Na Slovensku je stále nízka zaočkovanosť, vlani to bolo 12,8 percenta z celej populácie. V rámci Európskej únie je SR na treťom mieste od konca. Zaočkovanosť každoročne stúpa, ale veľmi mierne. Posledné dve sezóny to bolo o desatinu percenta. Svetová zdravotnícka organizácia pritom odporúča, aby zaočkovanosť v krajine dosiahla 30 percent a u rizikových skupín, teda detí, seniorov a chorých ľudí, až 70 percent.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Výstavba jadrových blokov súčasne v ČR a SR je otázna
<< predchádzajúci článok
Americké zastupiteľstvá v Južnej Afrike opäť otvorili