Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. novembra 2015

Chovanec: Súčasný stav hotspotov bráni funkčnej relokačnej politike EÚ



Minister vnútra SR Robert Kaliňák (vľavo) a český minister vnútra Milan Chovanec, archívne foto



Zdieľať
Minister vnútra SR Robert Kaliňák (vľavo) a český minister vnútra Milan Chovanec, archívne foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Brusel 10. novembra (TASR) - Pri stave, v akom sa dnes nachádzajú prijímacie centrá pre migrantov, tzv. hotspoty, nemôže relokačná politika EÚ fungovať, upozornil v pondelok večer český minister vnútra Milan Chovanec po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli.


Chovanec pripomenul, že česká strana má svojich expertov pozdĺž migračnej trasy, vrátane hotspotov, a títo tvrdia, že nie je šanca dodržať funkciu hotspotov v rozsahu, v akom bola zadefinovaná. Dodal, že problematická je tu aj úloha Grécka, ktorého predstavitelia priznávajú, že nie sú schopní dodržať stanovené úlohy.

"V tomto stave, v akom to je, to nemôže fungovať. Treba nápravu a veľmi rýchlo," opísal minister situáciu v záchytných centrách, kde niekoľko desiatok odborníkov nezvláda registráciu tisícov migrantov.

Chovanec priznal, že nepozná príčiny, pre ktoré grécka strana zlyháva, podľa neho však bez funkčných hotspotov nie je možná registrácia migrantov, na ktorú je viazaný systém relokácií do členských krajín EÚ.

Minister dodal, že Európa musí do tohto "kyslého jablka" v podobe zlyhávania hotspotov zahryznúť a riešiť situáciu, ako to robí napríklad ČR, keď žiadateľov o azyl krátkodobo obmedzí v slobode - dovtedy, kým sa rozhodne o tom, či ide o ľudí s nárokom na medzinárodnú ochranu alebo o osoby, ktoré možno vrátiť naspäť.

Chovanec v tejto súvislosti upozornil na skutočnosť, že záchytná kapacita hotspotov, do 8000 ľudí, je "úsmevná". Toľko ich príde do Grécka len za jeden deň. Podľa neho by kapacita týchto centier mala byť aspoň 100.000 ľudí, ak majú naozaj fungovať, a to s možnosťou krátkodobého zadržania migrantov na čas potrebný na ich preverenie. Dodal, že dnes migrantom, ak to odmietnu, nezoberú ani odtlačky prstov.

"Ak sa nepodarí tento systém spustiť, nebude to našou vinou. Mnohé krajiny už hovoria, že hotspoty sú základom, aby sme migrantov púšťali ďalej. Zaregistrovaných a preverených," uviedol Chovanec s dôrazom na to, že ak systém zlyhá, Česká republika na budúci rok nemusí splniť svoje záväzky vyplývajúce z kvót.

Minister pripomenul, že v rámci diskusií zaznela aj otázka Afganistanu, odkiaľ tiež prúdi do EÚ značný počet migrantov. Dodal, že boli snahy zaradiť Afganistan do schémy, v ktorej sú aj Sýria a Eritrea, to by však podľa neho bolo len ďalšou pozvánkou pre Afgancov, ako sa dostať do Európy.

"Náš postoj je rokovať s afganskou vládou, kde pôsobia medzinárodné vojenské sily, a minimálne do bezpečných oblastí vracať migrantov," opísal postoj ČR Chovanec.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ chce vytvoriť nové centrá pre migrantov v balkánskych štátoch
<< predchádzajúci článok
Historickými voľbami sa cesta k demokracii v Mjanmarsku nekončí