15. decembra 2016
Na archívnej snímke prvá električka prechádza po zrekonštruovanom Starom moste s cestujúcimi od zastávky Sad Janka Kráľa (pri Mýtnom domčeku) v smere do centra mesta v piatok 8. júla 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel NeubauerBratislava 15. decembra (TASR) – Chorvátske rameno sa pri budovaní druhej etapy električkovej trate v bratislavskej Petržalke, Bosákova - Janíkov dvor, prekladať nebude. Spracovatelia zámeru zapracovali totiž pripomienky verejnosti, ktoré predstavili v stredu (14. 12.) na verejnom prerokovaní projektu. "
Projekt je doplnený. Obsahuje cyklotrasy namiesto štvorprúdovej komunikácie, zatrávnenú trať električky či plne integrované zastávky. Všetko čo verejnosť predchádzajúcemu projektu vytýkala, sme vyhodili a projekt vylepšili," povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Martin Kugla z občianskej iniciatívy Za efektívnu a ekologickú dopravu upozornil, že kapacita tejto električky nebude postačujúca, čo je podľa neho viditeľné už aj teraz v ranných a poobedných špičkách na zastávke Farského. Táto električková trať má podľa jeho slov tiež veľa priečnych masívnych križovaní s hustou dopravou a mimoúrovňovo je riešená len Kutlíkova. "
V tomto variante by sa mali aspoň tie najväčšie križovania riešiť bezkolízne a bezbariérovo. Taktiež sa má robiť všetko preto, aby bolo možné navýšiť kapacitu a skrátiť interval, aby električka do budúcna zodpovedala rastúcim nárokom," povedal Kugla.
Tento variant však podľa Martina Fundáreka z občianskej iniciatívy Lepšia doprava prináša viaceré výrazne vylepšenia oproti pôvodnému návrhu. Víta, že sa nezasahuje do Chorvátskeho ramena a mnohé pripomienky verejnosti a dotknutých orgánov boli zapracované. "
Na druhej strane tento variant prináša aj výrazne zhoršenie v oblasti zastávky Lietavská, kde nezabezpečuje bezkolízny prestup medzi električkou a autobusom," podotkol Fundárek. Kapacita električky je podľa neho riešiteľný problém, napríklad znížením časových intervalov či nasadením dlhších súprav. Budovať vysokokapacitný dopravný systém by však podľa neho mohlo skončiť ekonomickým krachom. "
Rozumným spôsobom sa dá vyriešiť aj veľa kolíznych problémov, len treba chcieť a vedieť ako," podotkol Fundárek.
Spracovateľ zámeru EIA a správy o hodnotení Tomáš Šembera tvrdí, že kapacity električky boli preverované aj zahraničnými expertmi a sú primerané. "
V budúcnosti sa bude treba pozerať na železničnú dopravu a MHD v oveľa širšom kontexte. Z hľadiska tohto úseku to je ale podľa môjho názoru v poriadku," povedal. Križovatky, cez ktoré bude prechádzať električková trať, budú podľa Šemberu v oveľa lepšom stave, v akom sú teraz. "
Každá križovatka sa bude rekonštruovať a rozširovať," podotkol.
Pokračujúca električková trať v Petržalke by sa mala začať stavať v roku 2018 a s jej dokončením sa ráta o dva roky neskôr. Trať bude mať dĺžku 3,78 kilometra a nadviaže na prvú etapu, ktorá vedie zo Šafárikovho námestia cez Starý most. Druhý úsek sa bude začínať za novou zastávkou Jungmannova a bude končiť v lokalite Janíkov dvor, kde vyrastá developersky projekt Južné mesto.
V úseku plánujú zriadiť sedem zastávok električiek – Chorvátske rameno, Gessayova, Zrkadlový háj, Stred, Veľký Draždiak, Lietavská a Janíkov dvor. Zastávky majú mať dĺžku 65 metrov, teda pre dve súpravy električiek. Tie majú na trati jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR